Trac 0.12.5 - en to ru translation catalogue (1064 entries)

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may now configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    If you'd like to take this new project environment for a test drive,
    try running the Trac standalone web server `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Then point your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    There you can also browse the documentation for your installed
    version of Trac, including information on further setup (such as
    deploying Trac to a real web server).
    
    The latest documentation can also always be found on the project
    website:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulations!
ru: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Окружение для проекта "%(project_name)s" создано.
    
    Сейчас вы можете настроить окружение, отредактировав файл:
    
      %(config_path)s
    
    Если хотите воспользоваться новым окружением в тестовом режиме,
    попробуйте запустить автономный веб-сервер Trac `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Откройте в браузере адрес http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    Там вы также сможете просмотреть документацию по установленной
    версии Trac, включая информацию о дальнейшей настройке (такой как
    развертывание Trac на настоящем веб-сервере).
    
    Последнюю документацию всегда можно найти на сайте проекта:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Поздравляем!

en:   %(page)s imported from %(filename)s
ru:   %(page)s импортирована из %(filename)s

en:   %(title)s already exists
ru:  %(title)s уже существует

en:   %(title)s is already up to date
ru:  %(title)s уже обновлён

en:  (added)
ru: (добавлен)

en:  (with no actual effect on merging)
ru:  (без фактического влияния слияния)

en:  Indexing default repository
ru:  Индексирование репозитория по умолчанию

en:  Installing default wiki pages
ru:  Установка страниц вики по умолчанию

en:  at version %(rev)s
ru:  версии %(rev)s

en:  in %(repo)s
ru:  в %(repo)s

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
ru: !#%(name)s должен содержать минимум одну ячейку таблицы (и только ячейки таблицы)

en: !#%(name)s must contain at most one table
ru: !#%(name)s должен содержать не более одной таблицы

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
ru: "%(date)s" — неправильная дата, или её формат неизвестен. Попробуйте вместо этого "%(hint)s".

en: %(attachment)s (delete)
ru: %(attachment)s (удалить)

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
ru: %(attachment)s прикреплен к %(resource)s

en: %(basename)s in %(dirname)s
ru: %(basename)s в %(dirname)s

en: %(date)s (%(duration)s ago)
ru: %(date)s (%(duration)s назад)

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
ru: %(filename)s у %(parent)s – Вложение

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
ru: %(groupvalue)s %(groupname)s карточки, отвечающие %(query)s

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
ru: %(groupvalue)s %(groupname)s карточки:

en: %(items)s added | %(items)s added
ru[0]: %(items)s добавлен
ru[1]: %(items)s добавлены
ru[2]: %(items)s добавлены

en: %(items)s removed | %(items)s removed
ru[0]: %(items)s перемещён
ru[1]: %(items)s перемещены
ru[2]: %(items)s перемещены

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
ru[0]: Поле %(labels)s изменено
ru[1]: %(labels)s изменены
ru[2]: %(labels)s изменены

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
ru[0]: %(labels)s удалён
ru[1]: %(labels)s удалены
ru[2]: %(labels)s удалены

en: %(labels)s set | %(labels)s set
ru[0]: %(labels)s установлен
ru[1]: %(labels)s установлены
ru[2]: %(labels)s установлены

en: %(last)d of %(total)d
ru: %(last)d из %(total)d

en: %(link)s is not a valid TracLink
ru: %(link)s - это неправильная ссылка TracLink

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
ru: %(msg)s: Нет узла %(path)s в ревизии %(rev)s

en: %(name)s at version %(version)s
ru: %(name)s версии %(version)s

en: %(name)s is not a valid action.
ru: %(name)s не является допустимым действием.

en: %(num)d added | %(num)d added
ru[0]: %(num)d добавлен
ru[1]: %(num)d добавлены
ru[2]: %(num)d добавлены

en: %(num)d copied | %(num)d copied
ru[0]: %(num)d скопирован
ru[1]: %(num)d скопированы
ru[2]: %(num)d скопированы

en: %(num)d day | %(num)d days
ru[0]: %(num)d день
ru[1]: %(num)d дня
ru[2]: %(num)d дней

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
ru[0]: %(num)d удалён
ru[1]: %(num)d удалены
ru[2]: %(num)d удалены

en: %(num)d diff | %(num)d diffs
ru[0]: %(num)d отличие
ru[1]: %(num)d отличия
ru[2]: %(num)d отличий

en: %(num)d edited | %(num)d edited
ru[0]: %(num)d изменён
ru[1]: %(num)d изменены
ru[2]: %(num)d изменены

en: %(num)d hour | %(num)d hours
ru[0]: %(num)d час
ru[1]: %(num)d часа
ru[2]: %(num)d часов

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ru[0]: %(num)d минута
ru[1]: %(num)d минуты
ru[2]: %(num)d минут

en: %(num)d month | %(num)d months
ru[0]: %(num)d месяц
ru[1]: %(num)d месяца
ru[2]: %(num)d месяцев

en: %(num)d moved | %(num)d moved
ru[0]: %(num)d перемещён
ru[1]: %(num)d перемещены
ru[2]: %(num)d перемещены

en: %(num)d prop | %(num)d props
ru[0]: %(num)d свойство
ru[1]: %(num)d свойства
ru[2]: %(num)d свойств

en: %(num)d week | %(num)d weeks
ru[0]: %(num)d неделя
ru[1]: %(num)d недели
ru[2]: %(num)d недель

en: %(num)d year | %(num)d years
ru[0]: %(num)d год
ru[1]: %(num)d года
ru[2]: %(num)d лет

en: %(num)i second | %(num)i seconds
ru[0]: %(num)i секунда
ru[1]: %(num)i секунды
ru[2]: %(num)i секунд

en: %(num)s match | %(num)s matches
ru[0]: %(num)s совпадение
ru[1]: %(num)s совпадения
ru[2]: %(num)s совпадений

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
ru[0]: %(num)s ревизия закеширована.
ru[1]: %(num)s ревизии закешированы.
ru[2]: %(num)s ревизий закешированы

en: %(page)s created
ru: %(page)s создана

en: %(page)s edited
ru: %(page)s изменена

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
ru: %(parent)s не существует, невозможно создать вложение

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
ru: %(path)s не является репозиторием Subversion.

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
ru: %(rev)s пересинхронизирована с %(reponame)s.

en: %(size)s bytes
ru: %(size)s байт

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
ru: %(start)d - %(stop)d из %(total)d

en: %(stat_title)s by
ru: %(stat_title)s по

en: %(target)s in %(name)s
ru: %(target)s в %(name)s

en: %(type)s %(name)s does not exist.
ru: %(type)s %(name)s не существует.

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
ru: %(type)s значение "%(name)s" уже существует

en: %(value)s deleted
ru: %(value)s удалён

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
ru: Группы этапов "%(group1)s" и "%(group2)s" определены как "catch-all" группы. Проверьте конфигурацию.

en: '%(groupname)s' milestone group reused status '%(status)s' already taken by other groups. Please check your configuration.
ru: Группа этапа "%(groupname)s" повторно использует состояние "%(status)s", уже занятый другой группой. Проверьте конфигурацию.

en: '%(name)s' is not a directory
ru: "%(name)s" не является каталогом

en: '%(name)s' is not a file
ru: "%(name)s" не является файлом

en: ''Initial version''
ru: ''Первоначальная версия''

en: ''Plugin information not available''
ru: ''Информация о плагинах недоступна''

en: ''System information not available''
ru: ''Системная информация недоступна''

en: (%(age)s ago)
ru: (%(age)s назад)

en: (%(kind)s from [1:
                    %(old_path)s])
ru: (%(kind)s из [1:
                    %(old_path)s])

en: (No files)
ru: (Нет файлов)

en: (The file is empty)
ru: (Файл пуст)

en: (Undefined)
ru: (Не определено)

en: (ascending)
ru: (по возрастанию)

en: (blank page)
ru: (пустая страница)

en: (comments: %(comments)s,
                     attachments: %(attachments)s)
ru: (комментарии: %(comments)s,
                     вложения: %(attachments)s)

en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: (descending)
ru: (по убыванию)

en: (empty)
ru: (пусто)

en: (last modified by %(author)s)
ru: (последним изменил %(author)s)

en: (less than one hour ago)
ru: (менее чем час назад)

en: (log)
ru: (журнал)

en: (more results for this group on next page)
ru: (остальные результаты этой группы на следующей странице)

en: (multiple changes)
ru: (несколько изменений)

en: (none)
ru: (нет)

en: (root)
ru: (корень)

en: (size limit %(value)s)
ru: (ограничение на размер: %(value)s)

en: (this ticket)
ru: (эта карточка)

en: (ticket not yet created)
ru: (карточка ещё не создана)

en: (toggle deleted branches)
ru: (показать/скрыть удалённые ветви)

en: (unknown template location)
ru: (неизвестное расположение шаблона)

en: <Author field>
ru: <Автор>

en: <number> must be a number
ru: <number> должен быть числом

en: ==== How to Reproduce ====
    
    While doing a %(method)s operation on `%(path_info)s`, Trac issued an internal error.
    
    ''(please provide additional details here)''
    
    Request parameters:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== System Information ====
    %(sys_info)s
    ==== Enabled Plugins ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}
ru: ==== Как воспроизвести ====
    
    При выполнении операции %(method)s по `%(path_info)s`, Trac выдает внутреннюю ошибку.
    
    ''(просьба предоставить дополнительные подробности здесь)''
    
    Параметры запроса:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== Системная информация ====
    %(sys_info)s
    ==== Включенные плагины ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}

en: A new name is mandatory for a rename.
ru: Новое имя является обязательным для переименования.

en: About Trac
ru: О Trac

en: Action
ru: Действие

en: Action:
ru: Действие:

en: Actions
ru: Действия

en: Add
ru: Добавить

en: Add %(label_singular)s
ru: Добавить %(label_singular)s

en: Add Alias:
ru: Добавить псевдоним:

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
ru: Добавить вложение к [1:%(parent)s]

en: Add Component:
ru: Добавить компонент:

en: Add Milestone:
ru: Добавить этап:

en: Add Repository:
ru: Добавить репозиторий:

en: Add Subject to Group:
ru: Добавить субъект в группу:

en: Add Version:
ru: Добавить версию:

en: Add a user or group to an existing permission group.
ru: Добавить пользователя или группу к существующей группе.

en: Add attachment
ru: Добавить вложение

en: Add milestone
ru: Добавить этап

en: Add new milestone
ru: Добавить новый этап

en: Add to Cc
ru: Добавить к Cc

en: Add/Remove from Cc
ru: Добавить/удалить из Cc

en: Added
ru: Добавлено

en: Adjust edit area height:
ru: Настроить высоту области редактирования:

en: Admin
ru: Админка

en: Administration
ru: Админка

en: Administration:
ru: Администрирование:

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Age
ru: Давность

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Alias of %(repo)s
ru: Псевдоним для %(repo)s

en: Aliases:
ru: Псевдонимы:

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
ru: Все слова в верхнем регистре зарезервированы под названия прав

en: Already logged in as %(user)s.
ru: Вы уже вошли как %(user)s.

en: And
ru: И

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
ru: Аннотирвать каждую строку ревизией, в которой она была изменена (может занять много времени)

en: Apply changes
ru: Применить изменения

en: Are you sure you want to completely delete this page?
ru: Вы уверены, что хотите полностью удалить эту страницу?

en: Are you sure you want to delete this attachment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это вложение?

en: Are you sure you want to delete this milestone?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот этап?

en: Are you sure you want to delete this report?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данный отчёт?

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

en: Are you sure you want to delete this ticket?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту карточку?

en: Are you sure you want to delete version %(version)s of this page?
ru: Вы уверены, что хотите удалить версию %(version)s этой страницы?

en: Arguments
ru: Аргументы

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
ru: До тех пор, пока вы не добавите хотя бы один элемент в этот список, данное поле
                останется полностью скрытым в интерфейсе пользователя.

en: Attach another file
ru: Прикрепить ещё один файл

en: Attach file
ru: Прикрепить файл

en: Attachment
ru: Вложение

en: Attachment '%(filename)s' not found
ru: Вложение "%(filename)s" не найдено

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
ru: Вложение "%(id)s" в %(parent)s

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
ru: Вложение "%(title)s" не существует.

en: Attachment Info
ru: Информация о вложении

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
ru: Поле %(field)s вложения недопустимо: %(message)s

en: Attachments
ru: Вложения

en: Attachments of %(parent)s
ru: Вложения %(parent)s

en: Auth
ru: Авторизация

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
ru: Информация об аутентификации не доступна. Обратитесь к %(inst_doc)s.

en: Author
ru: Автор

en: Author:
ru: Автор:

en: Available Projects
ru: Имеющиеся проекты

en: Available Reports
ru: Доступные отчёты

en: Available actions:
ru: Доступные действия:

en: Back to %(parent)s
ru: Вернуться к %(parent)s

en: Back to %(wikipage)s
ru: Назад к %(wikipage)s

en: Back to Query
ru: Назад к запросу

en: Back to Ticket #%(num)s
ru: Назад к карточке #%(num)s

en: Bad request
ru: Неверный запрос

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it manually and retry.
ru: Каталог '%(env)s' не существует. Пожалуйста создайте его вручную и повторите попытку.

en: Basic Settings
ru: Основные настройки

en: Basics
ru: Основные

en: Before you do that, though, please first try
                    [1:[2:searching]
                    for similar issues], as it is quite likely that this problem
                    has been reported before. For questions about installation
                    and configuration of Trac or its plugins, please try the
                    [3:mailing list]
                    instead of creating a ticket.
ru: Но прежде чем сделать это, пожалуйста, попробуйте сначала
                    [1:[2:поискать]
                    похожие проблемы], так как возможно, что об этой проблеме
                    уже сообщили раньше. По вопросами  установки
                    и настройки Trac или его плагинов, обращайтесь в
                    [3:список рассылки],
                    а не создавайте карточку.

en: Blame
ru: Аннотации

en: Blank lines
ru: Пустые строки

en: Browse Source
ru: Исходный код

en: Browse at revision %(rev)s
ru: Обзор для ревизии %(rev)s

en: Browse repository path %(path)s
ru: Открыть путь репозитория %(path)s

en: By %(author)s
ru: От %(author)s

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
ru: Сравнение между различными репозиториями невозможно: %(old)s vs. %(new)s

en: Can't rename to existing %(name)s page.
ru: Невозможно переименовать в существующую страницу %(name)s.

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
ru: Не удалось синхронизироваться с хранилищем "%(name)s" (%(error)s). Дополнительную информацию смотрите в журнале Trac.

en: Can't upload empty file
ru: Нельзя загрузить пустой файл

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
ru: Нельзя использовать %(annotator)s комментатор: %(error)s

en: Can't view %(link)s:
ru: Невозможно просмотреть %(link)s:

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel comment edit
ru: Отменить изменение комментария

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
ru: Невозможно создать вложения "%(att)s" так как %(realm)s:%(id)s недопустиммо

en: Cannot load Python bindings for MySQL
ru: Не удается загрузить Python-привязки для MySQL

en: Cannot load Python bindings for PostgreSQL
ru: Не удается загрузить Python-привязки для PostgreSQL

en: Cannot load Python bindings for SQLite
ru: Не удается загрузить Python-привязки для SQLite

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
ru: Невозможно изменить принадлежность вложения "%(att)s" так как %(realm)s:%(id)s недопустмо

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as it already exists in %(realm)s:%(id)s
ru: Невозможно изменить принадлежность вложения "%(att)s" так как оно уже существует в %(realm)s:%(id)s

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
ru: Не удалось синхронизировать одну ревизию в нескольких репозиториях

en: Case changes
ru: Изменения регистра

en: Cc
ru: Копия

en: Change
ru: Изменить

en: Change History
ru: История изменений

en: Change History for [1:%(name)s]
ru: История изменений для [1:%(name)s]

en: Change Properties
ru: Свойства

en: Change history
ru: История изменений

en: Change information
ru: Изменить информацию

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
ru: Информация об изменении для будущей версии %(version)s (изменена пользователем %(author)s):

en: ChangeLog
ru: История изменений

en: Changed by %(author)s
ru: Изменён пользователем %(author)s

en: Changes
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
ru: Изменения
                  от [1:%(old_path)s]
                  ревизии [2:r%(old_rev)s]
                  до [3:%(new_path)s]
                  ревизии [4:r%(new_rev)s]

en: Changes (by %(author)s):
ru: Изменения (пользователя %(author)s):

en: Changes between
              [1:Initial Version] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
ru: Изменения между
              [1:Первоначальной версией] и
              [2:Версией %(new)s] 
              [3:%(name)s]

en: Changes between
              [1:Version %(old)s] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
ru: Изменения между
              [1:версией %(old)s] и
              [2:версией %(new)s] 
              [3:%(name)s]

en: Changes from
              [1:Version %(new)s] of
              [2:%(name)s]
ru: Изменения по сравнению с
              [1:Версией %(new)s] 
              [2:%(name)s]

en: Changes in %(reponame)s
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
ru: Изменения в %(reponame)s
                  от [1:%(old_path)s]
                  ревизии [2:r%(old_rev)s]
                  до [3:%(new_path)s]
                  ревизии [4:r%(new_rev)s]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]
ru: Изменения в [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s
ru: Изменения в [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] в %(reponame)s

en: Changeset  | Changesets
ru[0]: Набор изменений
ru[1]: Наборы изменений
ru[2]: Наборы изменений

en: Changeset %(id)s
ru: Изменения %(id)s

en: Changeset %(id)s for %(path)s
ru: Изменения %(id)s для %(path)s

en: Changeset %(rev)s
ru: Набор изменений %(rev)s

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
ru: Набор изменений %(rev)s в %(repo)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
ru: Набор изменений [1:%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]
ru: Набор изменений [1:%(new_rev)s]
                  для [2:%(new_path)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
ru: Набор изменений [1:%(new_rev)s] в %(reponame)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]
ru: Набор изменений [1:%(new_rev)s] в %(reponame)s
                  для [2:%(new_path)s]

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
ru[0]: Набор изменений в %(repo)s
ru[1]: Наборы изменений в %(repo)s
ru[2]: Наборы изменений в %(repo)s

en: Changesets
ru: Наборы изменений

en: Changesets in all repositories
ru: Наборы изменений во всех репозиториях

en: Closed
ru: Закрытые

en: Code fragment:
ru: Фрагмент кода:

en: Columns
ru: Поля

en: Comma-delimited Text
ru: Текст, разделённый запятыми

en: Command not found
ru: Команда не найдена

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
ru: Комментарий %(cnum)s для карточки #%(id)s

en: Comment %(num)s not found
ru: Комментарий %(num)s не найден

en: Comment (by %(author)s):
ru: Комментарий (пользователя %(author)s):

en: Comment about this change (optional):
ru: Комментарий к данному изменению (по желанию):

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Completed
ru: Выполнен

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
ru: Завершён %(duration)s назад (%(date)s)

en: Completed:
ru: Выполнен:

en: Completion date may not be in the future
ru: Дата завершения не может быть в будущем

en: Completion error: %(err)s
ru: Ошибка завершения: %(err)s

en: Component
ru: Компонент

en: Component %(name)s already exists.
ru: Компонент %(name)s уже существует.

en: Component %(name)s does not exist.
ru: Компонент %(name)s не существует.

en: Components
ru: Компоненты

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Configuration Error
ru: Ошибка конфигурации

en: Configuring Authentication
ru: Настройка аутентификации

en: Configuring your language will result in all text
          displayed on this site to use your language instead of that of the
          server.
ru: Указание вашего языка приведёт к тому, что весь текст
          на этом сайте будет отображён на вашем языке вместо языка
          сервера.

en: Configuring your time zone will result in all
          dates and times displayed on this site to use your time zone
          instead of that of the server.
ru: Установка часового пояса приведет все поля даты и времени на этом сайте       в ваше местное время
          вместо времени сервера.

en: Console
ru: Консоль

en: Context Navigation
ru: Контекстная Навигация

en: Copied or renamed
ru: Скопировано или переименовано

en: Copy report
ru: Скопировать отчёт

en: Copying resources from:
ru: Копирование ресурсов из:

en: Copyright &copy; %(year)s %(edgewall)s
ru: Авторские права &copy; %(year)s %(edgewall)s

en: Could not delete attachment
ru: Не удалось удалить вложение

en: Could not reparent attachment %(name)s
ru: Не удалось изменить принадлежность вложения %(name)s

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
ru: Не удалось открыть репозиторий Subversion %(path)s: %(svn_error)s

en: Create
ru: Создать

en: Create New Report
ru: Создать новый отчёт

en: Create New Ticket
ru: Создать карточку

en: Create new report
ru: Создать новый отчёт

en: Create new report from current query
ru: Создать новый отчет из текущего запроса

en: Create this page
ru: Создать эту страницу

en: Create ticket
ru: Создать карточку

en: Created
ru: Создано

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
ru: Создание нового окружения Trac в %(envname)s

en: Creating and Initializing Project
ru: Создание и инициализация проекта

en: Creating scripts.
ru: Создание скриптов.

en: Current state no longer exists
ru: Текущее состояние больше не существует

en: Custom Query
ru: Произвольный запрос

en: Database "%(path)s" not found.
ru: База данных "%(path)s" не найдена.

en: Database already exists at %(path)s
ru: База данных в %(path)s уже существует

en: Database connection string [%(default)s]>
ru: Строка подключения к базе данных [%(default)s]>

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
ru: База данных актуальна: обновление не требуется.

en: Database newer than Trac version
ru: Версия базы данных новее версии Trac

en: Date
ru: Дата

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: Date:
ru: Дата:

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Repository
ru: Репозиторий по умолчанию

en: Default time zone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Default:
ru: По умолчанию:

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
ru: Удалить отчет {%(num)s} %(title)s

en: Delete Ticket #%(id)s
ru: Удалить карточку #%(id)s

en: Delete [1:%(name)s]
ru: Удалить [1:%(name)s]

en: Delete [1:Ticket #%(id)s]
ru: Удалить [1:Карточку #%(id)s]

en: Delete attachment
ru: Удалить вложение

en: Delete comment
ru: Удалить комментарий

en: Delete comment %(num)s
ru: Удалить комментарий %(num)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
ru: Удалить комментарий %(num)s карточки #%(id)s

en: Delete milestone
ru: Удалить этап

en: Delete page
ru: Удалить страницу

en: Delete query
ru: Удалить запрос

en: Delete report
ru: Удалить отчёт

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
ru: Удалить отчет {%(id)s}, соответствующий этому запросу

en: Delete this version
ru: Удалить эту версию

en: Delete those versions
ru: Удалить эти версии

en: Delete ticket
ru: Удалить карточку

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
ru: Удалить версии с %(old_version)d по %(version)d

en: Delete version %(version)d
ru: Удалить версию %(version)d

en: Delete version %(version)s of [1:%(name)s]
ru: Удалить версию %(version)s страницы [1:%(name)s]

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of [1:%(name)s]
ru: Удалить версии с %(from)s по %(to)s страницы [1:%(name)s]

en: Deleted pages
ru: Удалённые страницы

en: Description
ru: Описание

en: Description (you may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here):
ru: Описание (здесь можно 
                    использовать
                    [1:WikiFormatting]):

en: Description (you may use [1:WikiFormatting] here):
ru: Описание (здесь можно использовать [1:WikiFormatting]):

en: Description changed by %(author)s:
ru: Описание изменено пользователем %(author)s:

en: Description of the file (optional):
ru: Описание файла (не обязательно):

en: Description:
ru: Описание:

en: Description: (you may use [1:WikiFormatting] here)
ru: Описание: (здесь можно использовать [1:WikiFormatting])

en: Did you mean this? | Did you mean one of these?
ru[0]: Может вы имели в виду это?
ru[1]: Может вы имели в виду одно из этих?
ru[2]: Может вы имели в виду одно из этих?

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
ru: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] для %(path)s

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
ru: Diff от %(old_path)s@%(old_rev)s до %(new_path)s@%(new_rev)s

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
ru: Различия между старой и новой ревизией (выбираются в поле Diff)

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
ru: Несоответствие Diff для базы %(oldnode)s (%(oldpath)s ревизия %(oldrev)s) и цели %(newnode)s (%(newpath)s ревизия %(newrev)s).

en: Differences
ru: Различия

en: Directory
ru: Каталог

en: Directory exists and is not empty.
ru: Каталог существует и не пуст.

en: Directory:
ru: Каталог:

en: Do you have cookies enabled?
ru: Включены ли у вас cookies?

en: Does an environment already exist?
ru: Окружение уже существует?

en: Done.
ru: Готово.

en: Download
ru: Скачать

en: Download in other formats:
ru: Загрузить в другом формате:

en: Due
ru: Срок

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
ru: Осталось %(duration)s (%(date)s)

en: Due:
ru: Срок:

en: E-mail address and user name can be saved in the [1:Preferences].
ru: Адрес электронной почты и имя могут быть сохранены в разделе [1:Предпочтения].

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Report {%(num)d} %(title)s
ru: Редактировать отчет {%(num)d} %(title)s

en: Edit comment %(cnum)s
ru: Изменить комментарий %(cnum)s

en: Edit milestone
ru: Редактировать этап

en: Edit query
ru: Редактировать запрос

en: Edit report
ru: Редактировать отчёт

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
ru: Изменить отчет {%(id)s}, соответствующий этому запросу

en: Edit side-by-side
ru: Редактировать бок о бок

en: Edit this milestone
ru: Редактировать этап

en: Edit this page
ru: Редактировать эту страницу

en: Edits
ru: Правки

en: Email address:
ru: Email-адрес:

en: Enable access keys
ru: Включить горячие клавиши

en: Enabled
ru: Включён

en: Enabled Plugins:
ru: Включённые плагины:

en: Error
ru: Ошибка

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
ru: Ошибка чтения '%(file)s', убедитесь, что он доступен для чтения.

en: Error renaming session
ru: Ошибка при переименовании сеанса

en: Error while removing wiki-macros: %(err)s
    Trac doesn't load plugins from wiki-macros anymore. Please remove it by hand.
ru: Ошибка при удалении wiki-macros: %(err)s
    Trac больше не загружает плагины из wiki-macros. Пожалуйста, удалите его вручную.

en: Error with navigation contributor "%(name)s"
ru: Ошибка в элементе навигации "%(name)s"

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. The default value has not been saved.
ru: Ошибка записи в trac.ini, убедитесь, что он доступен для записи веб-серверу. Значение по умолчанию не сохранено.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
ru: Ошибка записи в trac.ini: убедитесь, что он доступен веб-серверу для записи. Ваши изменения не были сохранены.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error: %(message)s
ru: Ошибка: %(message)s

en: Error: %(msg)s
ru: Ошибка: %(msg)s

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
ru: Ошибка: нет описания для макроса %(name)s

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
ru: Ошибка: Запрещенная последовательность символов "--" в блоке вики-кода htmlcomment

en: Event provider %(name)s failed for filters %(kinds)s:
ru: Сбой поставщика событий %(name)s на фильтрах %(kinds)s:

en: Example: The current time is [1:%(time)s] (UTC).
ru: Пример: текущее время [1:%(time)s] (UTC).

en: Failed to create environment.
ru: Не удалось создать окружение.

en: Failed to open environment: %(err)s
ru: Не удалось открыть окружение: %(err)s

en: File
ru: Файл

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
ru: Файл "%(file)s", строка %(line)s, в %(function)s

en: File %(path)s not found
ru: Файл %(path)s не найден

en: File '%(name)s' exists
ru: Файл "%(name)s" существует

en: File: | Files:
ru[0]: Файл:
ru[1]: Файлы:
ru[2]: Файлы:

en: File: [1:]
ru: Файл: [1:]

en: Filters
ru: Фильтры

en: Follow copies
ru: Следовать копированию

en: For either path, you can start typing the path and will be
                  presented a list of existing directories and files to select
                  from. Select an entry by clicking on it, or by using the
                  up/down cursor keys and hitting tab.
ru: Для каждого пути после начала набора будет показан список
                  существующих каталогов и файлов.
                  Выбрать элемент из него можно щелчком мыши, или выделив
                  клавишами вверх/вниз и нажав Tab.

en: Format: %(datehint)s
ru: Формат: %(datehint)s

en: Format: %(datetimehint)s
ru: Формат: %(datetimehint)s

en: Found a bug in Trac?
ru: Нашли баг в Trac?

en: From [%(rev)s]
ru: С [%(rev)s]

en: From:
ru: От:

en: Full name:
ru: Полное имя:

en: General
ru: Общие

en: Generated by Trac %(version)s
ru: Сгенерировано Trac %(version)s

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
ru: Ошибка Genshi %(error)s при обработке шаблона %(location)s

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
ru: Перейти к кнопкам Сохранить, Предварительный просмотр, Проверка или Отмена

en: Go to repository index
ru: Перейти к индексу репозиториев

en: Go to repository root
ru: Перейти в корень репозитория

en: Go to the editor
ru: Перейти в редактор

en: Go to the list of attachments
ru: Перейти к списку вложений

en: Go!
ru: Поехали!

en: Grant Permission:
ru: Дать право:

en: Group results by
ru: Группировать результаты по

en: Group:
ru: Группа:

en: HTML parsing error: %(message)s
ru: Ошибка разбора HTML: %(message)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
ru: HTML просмотр с использованием %(renderer)s вызвал ошибку (%(err)s)

en: Header length is too short
ru: Слишком короткая длина заголовка

en: Help/Guide
ru: Справка/Руководство

en: Hide all descriptions
ru: Скрыть все описания

en: Hide from repository index
ru: Скрыть из индекса репозиториев

en: Hide milestones with no due date
ru: Скрыть этапы без срока

en: Hint: clear the field to view latest revision
ru: Совет: очистите поле, чтобы просмотреть последнюю ревизию

en: History
ru: История

en: Home page:
ru: Сайт:

en: Hotcopy done.
ru: Создание горячей копии завершено.

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
ru: Создание горячей копии %(src)s в %(dst)s ...

en: I have files to attach to this ticket
ru: Я хочу прикрепить файлы к этой карточке

en: IP-Address: %(ipnr)s
ru: IP-адрес: %(ipnr)s

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the
                [1:log] directory of the project environment ([2:%(dir)s]).
ru: Если вы укажете относительный путь, файл журнала будет сохранён внутри
                каталога [1:log] окружения проекта ([2:%(dir)s]).

en: If you think this should work and you can reproduce the problem,
                  you should consider creating a bug report.
ru: Если вы считаете, что это должно работать, и вы можете воспроизвести проблему,
                  вам следует рассмотреть возможность создания отчёта о баге.

en: Ignore:
ru: Игнорировать:

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as
                [1:%(formatted)s].
ru: В вашем часовом поясе %(tz)s будет отображаться как
                [1:%(formatted)s].

en: Index
ru: Указатель

en: Initenv for '%(env)s' failed.
ru: Не удалось инициализировать окружение в "%(env)s".

en: Initial Version
ru: Первоначальная версия

en: Install
ru: Установить

en: Install Plugin:
ru: Установить плагин:

en: Installed Plugins
ru: Установленные плагины:

en: Insufficient privileges to perform this operation.
ru: Недостаточно полномочий для осуществления данной операции.

en: Invalid %(type)s name.
ru: Недопустимое %(type)s имя.

en: Invalid %(type)s value.
ru: Недопустимое %(type)s значение.

en: Invalid Attachment
ru: Недопустимое вложение

en: Invalid Changeset Number
ru: Недопустимый номер набора изменений

en: Invalid Completion Date
ru: Недопустимая дата завершения

en: Invalid Date
ru: Неправильная дата

en: Invalid Report Number
ru: Недопустимый номер отчёта

en: Invalid Ticket
ru: Недопустимая карточка

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
ru: Неверная кодировка URL (была %(path_info)r)

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
ru: Недопустимое имя страницы Вики: "%(name)s"

en: Invalid Wiki page: %(message)s
ru: Недопустимая страница Вики: %(message)s

en: Invalid arguments
ru: Недопустимые аргументы

en: Invalid attachment: %(message)s
ru: Недопустимое вложение: %(message)s

en: Invalid attribute '%(attr)s'
ru: Неправильный атрибут "%(attr)s"

en: Invalid changeset number
ru: Недопустимый номер набора изменений

en: Invalid comment threading identifier
ru: Неверный идентификатор ветви комментария

en: Invalid component name.
ru: Недопустимое имя компонента.

en: Invalid email encoding setting: %(pref)s
ru: Недопустимая настройка кодировки email: %(pref)s

en: Invalid key "%(key)s"
ru: Недопустимый ключ "%(key)s"

en: Invalid log level
ru: Недопустимый уровень сообщений

en: Invalid log type
ru: Недопустимый тип журнала

en: Invalid milestone name
ru: Недопустимое имя этапа

en: Invalid milestone name.
ru: Недопустимое имя этапа.

en: Invalid query constraint value
ru: Неверное значение ограничения запроса

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
ru: Недопустимый идентификатор ресурса "%(id)s"

en: Invalid ticket id list: %(value)s
ru: Неверный список идентификаторов карточек: %(value)s

en: Invalid ticket number
ru: Недопустимый номер карточки

en: Invalid up/down value: %(value)s
ru: Неправильное up/down значение: %(value)s

en: Invalid version name.
ru: Недопустимое имя версии.

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
ru: Запуск trac-admin без команды начинает интерактивный режим.

en: Jump to the chosen preselected path
ru: Перейти на выбранный заранее путь

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Language
ru: Язык

en: Language:
ru: Язык:

en: Last Change
ru: Последнее изменение

en: Last Visit
ru: Последнее посещение

en: Last modified on %(date)s
ru: Последнее изменение: %(date)s

en: Latest Revision
ru: Последняя ревизия

en: Leave a redirection page at the old location
ru: Оставить страницу-перенаправление по старому адресу

en: Legend:
ru: Обозначения:

en: License:
ru: Лицензия:

en: Line
ru: Строка

en: Line %(lineno)d: Entry before first section header
ru: Строка %(lineno)d: запись перед первым заголовком секции

en: Line %(lineno)d: Invalid entry
ru: Строка %(lineno)d: недопустимая запись

en: Line numbers
ru: Номера строк

en: Load
ru: Загрузить

en: Local variables:
ru: Локальные переменные:

en: Location:
ru: Размещение:

en: Log Message
ru: Сообщение журнала

en: Log file:
ru: Файл журнала:

en: Log level:
ru: Уровень сообщений:

en: Logging
ru: Ведение журнала

en: Login
ru: Войти

en: Logout
ru: Выйти

en: MIME Types
ru: MIME-типы

en: Manage %(label_plural)s
ru: Управление %(label_plural)s

en: Manage Components
ru: Управление компонентами

en: Manage Milestones
ru: Управление этапами разработки

en: Manage Plugins
ru: Управление плагинами

en: Manage Repositories
ru: Управление репозиториями

en: Manage Versions
ru: Управление версиями

en: Max items per page
ru: Макс. кол-во элементов на страницу

en: Merge changes
ru: Объединить изменения

en: Message:
ru: Сообщение:

en: Milestone
ru: Этап разработки

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
ru: Этап "%(name)s" уже существует; пожалуста, выберите другое название.

en: Milestone %(name)s
ru: Этап %(name)s

en: Milestone %(name)s already exists.
ru: Этап %(name)s уже существует.

en: Milestone %(name)s completed
ru: Этап %(name)s завершён

en: Milestone %(name)s does not exist.
ru: Этап %(name)s не существует.

en: Milestone:
ru: Этап:

en: Milestones
ru: Этапы разработки

en: Milestones reached
ru: Достигнутые этапы

en: Missing arguments to add a repository.
ru: Отсутствуют аргументы добавления репозитория.

en: Missing arguments to add an alias.
ru: Отсутствуют аргументы добавления псевдонима.

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
ru: Отсутствует переменная окружения "TRAC_ENV". Trac требуется, чтобы данная переменная указывала на путь к окружению Trac.

en: Missing field
ru: Отсутствующее поле

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
ru: Маркер формы отсутствует или неверен. %(msg)s

en: Modified
ru: Изменено

en: Modify %(label_singular)s
ru: Изменить %(label_singular)s

en: Modify Component:
ru: Изменить компонент:

en: Modify Milestone:
ru: Изменить этап:

en: Modify Repository:
ru: Изменить репозиторий:

en: Modify Ticket
ru: Изменить карточку

en: Modify Version:
ru: Изменить версию:

en: Most recent call last:
ru: Самые последние вызовы:

en: Multi-values fields not supported yet
ru: Поля с множеством значений не поддерживаются

en: N/A
ru: Н/Д

en: Name
ru: Имя

en: Name of the milestone:
ru: Название этапа:

en: Name:
ru: Имя:

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
ru: Необходим PySqlite %(version)s или старше

en: Neither %(from_)s nor %(reply_to)s are specified in the configuration.
ru: Ни %(from_)s, ни %(reply_to)s не указаны в конфигурации.

en: New Milestone
ru: Новый этап

en: New Report
ru: Создать отчёт

en: New Ticket
ru: Новая карточка

en: New name:
ru: Новое имя:

en: Next
ru: След.

en: Next Change
ru: Следующее изменение

en: Next Changeset
ru: Следующий набор изменений

en: Next Page
ru: Следующая страница

en: Next Period
ru: Следующий период

en: Next Revision
ru: Следующая ревизия

en: Next Ticket
ru: Следующая карточка

en: Next Version
ru: Следующая версия

en: Next status will be '%(name)s'
ru: Следующим состоянием будет "%(name)s"

en: No %s selected
ru: Ни один %s не выбран

en: No administration panels available
ru: Панели администрирования недоступны

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
ru: Нет доступного MIME преобразования из %(old)s в %(new)s

en: No changes
ru: Изменений нет

en: No changeset %(rev)s in the repository
ru: Набор изменений %(rev)s отсутствует в репозиотории

en: No component selected
ru: Ни один компонент не выбран.

en: No date set
ru: Дата не установлена

en: No default repository defined
ru: Репозиторий по умолчанию не определён

en: No destination file created
ru: Файл назначения не создан

en: No differences to show
ru: Нет отличий для отображения

en: No documentation found for '%(cmd)s'. Use 'help' to see the list of commands.
ru: Документация по "%(cmd)s" не найдена. Команда 'help' покажет "
    "список команд.

en: No file uploaded
ru: Нет загружаемого файла

en: No files found
ru: Файлы не найдены

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
ru: Нет изображения "%(id)s" прикрепленного к %(parent)s

en: No matches found.
ru: Совпадений не найдено.

en: No milestone selected
ru: Ни один этап не выбран.

en: No node %(path)s
ru: Нет узла %(path)s

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
ru: Нет узла %(path)s в ревизии %(rev)s

en: No permission to change the ticket reporter.
ru: Нет права менять автора карточки.

en: No permission to change ticket fields.
ru: Нет права менять поля карточки.

en: No permission to edit the ticket description.
ru: Нет права редактировать описание карточки.

en: No permission to view change log
ru: Не разрешен просмотр истории изменений

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
ru: Нет разрешения на просмотр набора изменений %(rev)s в %(repos)s

en: No permissions to add a comment.
ru: Нет права для добавления комментария.

en: No reports available.
ru: Нет доступных отчётов.

en: No repositories were selected.
ru: Репозитории не выбраны.

en: No repository specified and no default repository configured.
ru: Не указан репозиторий и не настроен репозиторий по умолчанию

en: No results
ru: Результатов нет

en: No revisions
ru: Нет ревизий

en: No revisions found
ru: Ревизии не найдены

en: No such changeset
ru: Нет такого набора изменений

en: No such node
ru: Нет такого узла

en: No svn:externals configured in trac.ini
ru: svn:externals не настроены в trac.ini

en: No tickets found
ru: Ни одной карточки не найдено.

en: No upgrade module for version %(num)i (%(version)s.py)
ru: Не найден модуль обновления для версии %(num)i (%(version)s.py)

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
ru: У страницы "%(name)s" нет версии "%(num)s"

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
ru: Версия %(version)d комментария %(cnum)d к карточке #%(ticket)s не существует

en: No version selected
ru: Ни одна версия не выбрана

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
ru: Не-ascii путь к окружению "%(path)s" не поддерживается.

en: None
ru: Нет

en: Nonexistent path
ru: Несуществующий путь

en: Normal
ru: Обычный

en: Note that [1:Subject] or [2:Group] names can't be all upper-case,
          as that is reserved for permission names.
ru: Обратите внимание, что имя [1:субъекта] или [2:группы] не могут быть целиком
          в верхнем регистре, так как он зарезервирован под названия прав.

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
ru: Обратите внимание, что возможно причина в плагине %(name)s.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
ru: Обратите внимание, что возможно причина в следующих плагинах:

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
ru: Примечание: всемирное координированное время (UTC) также известно как среднее время по Гринвичу (GMT).[1:]
    Положительное смещение указывает на то, что часовой пояс расположен восточнее Гринвича, т.е. больше всемирного времени.

en: Old / New
ru: Старая / Новая

en: Older Revisions
ru: Более старые ревизии

en: Oops…
ru: Опаньки…

en: Open (by due date)
ru: Открытые (по срокам)

en: Open (no due date)
ru: Открытые (сроков нет)

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
ru: Опция "%(option)s" не существует в секции "%(section)s"

en: Or
ru: Или

en: Order
ru: Порядок

en: Order numbers must be unique
ru: Порядковые номера должны быть уникальными

en: Original Format
ru: Исходный формат

en: Otherwise, please %(create)s a new bug report
                    describing the problem and explain how to reproduce it.
ru: В противном случае, %(create)s новое сообщение об ошибке,
                    опишите проблему и объясните, как её можно воспроизвести.

en: Owned by:
ru: Владелец:

en: Owner
ru: Владелец

en: Owner:
ru: Владелец:

en: Page %(name)s does not exist
ru: Страница %(name)s не существует

en: Page %(name)s not found
ru: Страница не найдена: %(name)s

en: Page %(num)d
ru: Страница %(num)d

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
ru: Номер страницы %(page)s больше количества страниц в запросе

en: Page '%(page)s' not found
ru: Страница "%(page)s" не найдена

en: Page history
ru: История страницы

en: Page is read-only
ru: Страница только для чтения

en: Page not modified
ru: Страница не менялась

en: Page not modified, showing latest version.
ru: Страница не изменена, показывается последняя версия.

en: Parent Directory
ru: Родительский каталог

en: Parent directory
ru: Родительский каталог

en: Permissions
ru: Права

en: Plain Text
ru: Простой текст

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
ru: Пожалуйста, сообщите об этой проблеме разработчику плагина.

en: Please review all those changes and manually merge them with your
            own changes. [1:]
            If you're unsure about what you're doing, please press [2:Cancel]
            (losing your changes) and start editing the latest version of the page
            again.
ru: Пожалуйста, просмотрите все эти изменения и вручную объедините их со 
            своими. [1:]
            Если вы не уверены в своих действиях, нажмите [2:Отмена]
            и (потеряв изменения) начните правку последней версии страницы 
            еще раз.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
ru: Пожалуйста, проверьте конфигурацию, возможно, следует начать с %(section)s в %(tracini)s.

en: Please visit the Trac open source project:
            [1:http://trac.edgewall.org/]
ru: Пожалуйста, посетите сайт проекта с открытым кодом Trac: 
            [1:http://trac.edgewall.org/]

en: Plugin %(name)s already installed
ru: Плагин %(name)s уже установлен

en: Plugins
ru: Плагины

en: Possible Values
ru: Возможные значения

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            By [4:Edgewall Software].
ru: Работает на [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            От [4:Edgewall Software].

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Preferences:
ru: Предпочтения:

en: Prepare Diff
ru: Подготовка сравнения

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Preview Page
ru: Предварительный просмотр страницы

en: Preview changes to comment %(cnum)s
ru: Предварительный просмотр изменений комментария %(cnum)s

en: Preview:
ru: Предварительный просмотр:

en: Previous
ru: Пред.

en: Previous Change
ru: Предыдущее изменение

en: Previous Changeset
ru: Предыдущий набор изменений

en: Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: Previous Period
ru: Предыдущий период

en: Previous Revision
ru: Предыдущая ревизия

en: Previous Ticket
ru: Предыдущая карточка

en: Previous Version
ru: Предыдущая версия

en: Priorities
ru: Приоритеты

en: Priority
ru: Приоритет

en: Project
ru: Проект

en: Project Name [%(default)s]>
ru: Название проекта [%(default)s]>

en: Properties
ru: Свойства

en: Property %(label)s %(rendered)s
ru: Свойство %(label)s %(rendered)s

en: Property %(name)s
                      changed from %(old)s to %(new)s
ru: Свойство %(name)s
                      изменено с %(old)s на %(new)s

en: Property %(name)s deleted
ru: Свойство %(name)s удалено

en: Property %(name)s set to %(value)s
ru: Свойство %(name)s установлено в %(value)s

en: Property %(prop)s changed
ru: Свойство %(prop)s изменено

en: Property [1:%(name)s] set to %(value)s
ru: Свойство [1:%(name)s] установлено в %(value)s

en: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 break Trac, please use 2.5.5 or higher
ru: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 вызывают ошибки Trac, используйте 2.5.5 или новее

en: Python Traceback
ru: Стек вызовов Python

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
ru: Фильтр запроса должен состоять из полей и ограничений, разделенных "="

en: Query filter requires field name
ru: Для фильтра запроса необходимо имя поля

en: Query filters
ru: Фильтры запроса

en: Query for Report: (can be either SQL or, if starting with [1:query:],
                  a [2:TracQuery] expression)
ru: Запрос для отчёта: (может быть либо SQL, либо, если начинается с
                   [1:query:], выражение [2:TracQuery])

en: Query max %(max)s is invalid.
ru: Недопустимый максимум %(max)s запроса

en: Query page %(page)s is invalid.
ru: Неверная страница запроса %(page)s.

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
ru: Параметр запроса "sort=%(sort_col)s" неверен

en: Quickjump to %(name)s
ru: Быстрый переход к %(name)s

en: RSS Feed
ru: RSS-лента

en: Refresh
ru: Обновить

en: Released
ru: Выпущена

en: Released:
ru: Выпущена:

en: Remove from Cc
ru: Удалить из Cc

en: Remove selected items
ru: Удалить выбранные элементы

en: Removed
ru: Удалено

en: Rename [1:%(name)s]
ru: Переименовать [1:%(name)s]

en: Rename page
ru: Переименовать страницу

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
ru: Переименование страницы также переименует все версии страницы.

en: Replace existing attachment of the same name
ru: Заменить существующее вложение с таким же именем

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply to comment %(cnum)s
ru: Ответ на комментарий %(cnum)s

en: Reply, quoting this description
ru: Ответить, цитируя данное описание

en: Report Title:
ru: Название отчёта:

en: Report arguments
ru: Аргумент отчета

en: Report failed: %(error)s
ru: Сбой отчета: %(error)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
ru: Отчёт {%(num)s} не существует.

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
ru: У отчёта {%(num)s} нет SQL-запроса.

en: Reported by:
ru: Сообщил:

en: Reporter
ru: Докладчик

en: Reporter:
ru: Сообщил:

en: Repositories
ru: Репозитории

en: Repository %(repo)s
ru: Репозиторий %(repo)s

en: Repository '%(repo)s' not found
ru: Не найден репозиторий "%(repo)s"

en: Repository Index
ru: Индекс репозиториев

en: Repository URL
ru: URL репозитория

en: Repository changesets
ru: Наборы изменений репозитория

en: Repository:
ru: Репозиторий:

en: Resolution
ru: Решение

en: Resolutions
ru: Решения

en: Restore session:
ru: Восстановить сеанс:

en: Results
ru: Результаты

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
ru: Пересинхронизация журнала репозитория %(reponame)s...

en: Retarget associated open tickets to milestone:
ru: Перенаправить открытые связанные карточки в этап:

en: Retarget associated tickets to milestone
ru: Перенаправить связанные карточки в этап

en: Rev
ru: Ревизия

en: Reverse Diff
ru: Обратный Diff

en: Review
ru: Проверка

en: Review Changes
ru: Посмотреть изменения

en: Revision
ru: Ревизия

en: Revision %(num)s
ru: Ревизия %(num)s

en: Revision Log
ru: Журнал ревизий

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
ru: Журнал ревизий (начиная с %(path)s, рев. %(rev)s)

en: Revision Log Mode:
ru: Режим журнала ревизий:

en: Revision in which the line changed
ru: Ревизия, в которой строка была изменена

en: Revision info
ru: Информация о ревизии

en: Roadmap
ru: План работ

en: SMTP Notification Error
ru: Ошибка уведомления SMTP

en: SQL Query
ru: SQL-запрос

en: Save
ru: Сохранить

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save query
ru: Сохранить запрос

en: Save report
ru: Сохранить отчёт

en: Save updated query in report {%(id)s}
ru: Сохранить обновленный запрос как отчет {%(id)s}

en: Schedule
ru: Расписание

en: Search
ru: Поиск

en: Search %(project)s
ru: Поиск %(project)s

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
ru: Слишком короткий поисковый запрос, требуется как минимум %(num)s символов.

en: Search:
ru: Поиск:

en: Section
ru: Раздел

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
ru: Включены безопасные cookies, вы должны использовать https для отправки форм.

en: See [wiki:"%(name)s"].
ru: Смотри [wiki:"%(name)s"].

en: See the diffs
ru: Смотреть diff

en: See the preview
ru: Перейти к предварительному просмотру

en: Select paths and revs for Diff
ru: Выберите пути и ревизии для поиска отличий

en: Select the base and the target for the diff:
ru: Выберите базу и цель для сравнения:

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
ru: Выбор и нажатие "Предварительный просмотр" вводит двух-колоночный режим [редактирование|предварительный просмотр]

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
ru: Сеанс "%(id)s" уже существует. Выберите другой идентификатор сеанса.

en: Session '%(sid)s' already exists
ru: Сеанс "%(sid)s" уже существует

en: Session '%(sid)s' not found
ru: Сеанс "%(sid)s" не найден

en: Session key:
ru: Ключ сеанса:

en: Severities
ru: Степени серьёзности

en: Severity
ru: Серьёзность

en: Show all descriptions
ru: Показать все описания

en: Show completed milestones
ru: Показывать завершённые этапы

en: Show differences
ru: Показать различия

en: Show entry in browser
ru: Показать в браузере

en: Show full changeset
ru: Показать полный набор изменений

en: Show full log messages
ru: Сообщения журнала целиком

en: Show only adds and deletes
ru: Показывать только добавления и удаления

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
ru: Показать исходный файл (ревизия %(old_rev)s)

en: Show previous version in browser
ru: Показать в браузере предыдущую версию

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
ru: Показать в браузере ревизию %(rev)s этого файла

en: Show revision log
ru: Показать журнал ревизий

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
ru: Показать %(range)s изменений только для %(path)s

en: Show the changes in full context
ru: Показать изменения в полном контексте

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
ru: Показать набор изменений %(id)s только для %(path)s

en: Show under each result:
ru: Показать для каждого результата:

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
ru: Показать удалённое (содержимое в ревизии %(old_rev)s)

en: Size
ru: Размер

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
ru: С того момета, как вы начали вносить правки, кто-то другой изменил эту страницу.

en: Sorry, can not save your changes. This ticket has been modified by someone else since you started
ru: Извините, сохранить ваши изменения не получается. С того момента, как вы начали, карточка была изменена кем-то другим.

en: Sorry, no documentation found
ru: К сожалению документация не найдена

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started
                editing. Your changes cannot be saved.
ru: Извините, но пока вы редактировали страницу, её изменил кто-то другой. Невозможно сохранить ваши изменения.

en: Sort by %(col)s %(direction)s
ru: Сортировать по %(col)s %(direction)s

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
ru: Адреса электронной почты и имена пользователей, разделенные пробелами или запятыми.

en: Start Page
ru: Начальная страница

en: Status
ru: Состояние

en: Stop on copy
ru: Остановиться на копировании

en: Style:
ru: Стиль:

en: Subject
ru: Субъект

en: Subject:
ru: Субъект:

en: Submit changes
ru: Отправить изменения

en: Submit changes to comment %(cnum)s
ru: Отправить изменения комментария %(cnum)s

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
ru: Необходим Subversion >= 1.0, обнаружен %(version)s

en: Summary
ru: Краткое описание

en: Summary:
ru: Краткое описание:

en: Switch to plain text view
ru: Переключиться в просмотр простого текста

en: Syntax Highlighting
ru: Подсветка синтаксиса

en: Syslog
ru: Системный журнал

en: System Information
ru: Системная информация

en: System Information:
ru: Системная информация:

en: TLS enabled but server does not support TLS
ru: TLS включён, но сервер не поддерживает TLS

en: Tab-delimited Text
ru: Текст, разделённый табуляцией

en: Table of Contents
ru: Содержание

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
ru: %(change)s сохранено, но при отправке оповещений произошла ошибка: %(message)s

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
ru: Добавлено значение "%(name)s" поля %(field)s.

en: The Pygments syntax highlighter can be used with
          different coloring styles.
ru: Подсветка синтаксиса Pygments может использоваться с разными цветовыми стилями.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
ru: Требуется обновление окружения Trac.
    
    Выполните "trac-admin %(path)s upgrade"

en: The Trac Project
ru: Проект Trac

en: The Wiki page field '%(field)s' is invalid: %(message)s
ru: Поле "%(field)s" страницы Вики недопустимо: %(message)s

en: The action "%(name)s" is not available.
ru: Действие "%(name)s" недоступно.

en: The action that triggered the error was:
ru: Действие, вызвавшее ошибку:

en: The alias "%(name)s" has been added.
ru: Псевдоним "%(name)s" добавлен.

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
ru: Вся история страницы будет перемещена на новое место.

en: The component "%(name)s" has been added.
ru: Компонент "%(name)s" добавлен.

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
ru: Дата "%(date)s" находится за пределами допустимого диапазона. Попробуйте дату более близкую к настоящему времени.

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
ru: Файл или каталог "%(path)s" не существует в ревизии %(rev)s и в предшествующих ей.

en: The following arguments are missing: %(args)s
ru: Следующие аргументы отсутствуют: %(args)s

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
ru[0]: Следующий компонент отключен:
ru[1]: Следующие компоненты отключены:
ru[2]: Следующие компоненты отключены:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
ru[0]: Следующий компонент включен:
ru[1]: Следующие компоненты включены:
ru[2]: Следующие компоненты включены:

en: The following errors happened while copying the environment:
ru: При копировании окружения произошли следующие ошибки:

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
ru: Названия следующих страниц похожи на название этой, и они могут быть связанными:

en: The milestone "%(name)s" has been added.
ru: Этап "%(name)s" добавлен.

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
ru: Этап разработки "%(name)s" удалён.

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
ru: Новое имя недопустмо (имя, разделённое косыми чертами, не может содержать '.' или '..').

en: The new name is invalid.
ru: Новое имя недопустимо.

en: The new name must be different from the old name.
ru: Новое имя должно отличаться от старого.

en: The owner will be changed from %(current_owner)s
ru: Владелец будет изменён с %(current_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(authname)s
ru: Владелец будет изменён с %(current_owner)s на %(authname)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(selected_owner)s
ru: Владелец будет изменён с %(current_owner)s на %(selected_owner)s

en: The page %(name)s already exists.
ru: Страница %(name)s уже существует.

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
ru: Страница %(name)s не существует. Вы можете создать её здесь.

en: The page %(name)s has been deleted.
ru: Страница %(name)s удалена.

en: The permission %(action)s was already granted to %(subject)s.
ru: %(subject)s уже наделён правом %(action)s.

en: The report has been created.
ru: Отчёт создан.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
ru: Отчёт {%(id)d} удалён.

en: The repository "%(name)s" has been added.
ru: Репозиторий "%(name)s" добавлен.

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
ru: Каталог репозитория изменён, вам нужно заново синхронизировать его командой: trac-admin $ENV repository resync "%(reponame)s"

en: The repository directory must be absolute
ru: Для каталога репозитория нужно указывать абсолютный путь

en: The repository directory must be an absolute path.
ru: Для каталога репозитория нужно указывать абсолютный путь.

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
ru: Каталог репозитория должен размещаться ниже следующих каталогов: %(dirs)s

en: The repository type '%(type)s' is not supported
ru: Репозитории типа "%(type)s" не поддерживаются

en: The resolution will be deleted
ru: Решение будет удалено

en: The resolution will be set
ru: Решение будет установлено

en: The resolution will be set to %(name)s
ru: Решение будет установлено в %(name)s

en: The selected %(field)s values have been removed.
ru: Выбранные значения %(field)s удалены

en: The selected components have been removed.
ru: Выбранные компоненты удалены.

en: The selected milestones have been removed.
ru: Выбранные этапы удалены.

en: The selected permissions have been revoked.
ru: Выбранные права отозваны.

en: The selected repositories have been removed.
ru: Выбранные репозитории были удалены.

en: The selected versions have been removed.
ru: Выбранные версии удалены.

en: The session has been loaded.
ru: Сеанс загружен.

en: The session key is used to identify stored custom
          settings and session data on the server. Although it is
          automatically generated by default, you may change it to something
          easier to remember at any time if you wish to load your settings
          in a different web browser.
ru: Ключ сеанса используется для идентификации сохранённых пользовательских
          настроек и данных сеанса на сервере. Несмотря на то, что
          по умолчанию он генерируется автоматически, вы в любое время можете      сменить его на что-нибудь
          легко запоминающееся, если желаете загрузить ваши настройки
          в другом веб-браузере.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
ru: Субъект %(subject)s добавлен в группу %(group)s.

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
ru: Субъект %(subject)s наделён правом %(action)s.

en: The subject %(subject)s was already added to the group %(group)s.
ru: Субъект %(subject)s уже добавлен в группу %(group)s.

en: The ticket #%(id)s has been deleted.
ru: Карточка #%(id)s удалена.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
ru: Карточка %(ticketref)s создана, но у вас нет прав для её просмотра.

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
ru: Карточка %(ticketref)s создана. Теперь можно прикрепить нужные файлы.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
ru: Комментарий %(num)s к карточке #%(id)s удалён.

en: The ticket field '%(field)s' is invalid: %(message)s
ru: Поле "%(field)s" карточки недопустимо: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
ru: Карточка создана, но при отправке оповещений произошла ошибка: %(message)s

en: The ticket will be disowned
ru: Карточка лишится владельца

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
ru: Пользователю %(user)s трубуются права на чтение _и_ запись файла базы данных 
    "%(path)s" и каталога, в котором он находится.

en: The version "%(name)s" has been added.
ru: Версия "%(name)s" добавлена.

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
ru: Версия %(version)d страницы %(name)s удалена.

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
ru: Версии с %(from_)d по %(to)d страницы %(name)s удалены.

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
ru: Веб-сервер не имеет достаточных прав для сохранения файлов в
                каталоге plugins окружения.

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
ru: Слишком большая вики-страница (должна быть меньше чем %(num)s символов)

en: There was an internal error in Trac.
                    It is recommended that you notify your local
                    [1:
                        Trac administrator] with the information needed to
                    reproduce the issue.
ru: Произошла внутренняя ошибка Trac.
                    Рекомендуется оповестить локального 
                    [1:
                        администратора Trac] и сообщить ему информацию, необходимую
                    для её воспроизведения.

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
ru: Этот флажок позволяет вам добавить или удалить себя из списка рассылки.

en: This information is used to associate your login name with your
            email address and full name, which is used for email
            notification and RSS feeds, for example.
ru: Эта информация используется, чтобы привязать к вашему имени пользователя адрес электронной почты и полное имя, которые нужны, например, для уведомлений по почте и RSS каналов.

en: This information is used to automatically populate some forms
            on this site with your contact details.
ru: Эта информация будет использована для автоматического заполнения
            некоторых форм на этом сайте вашими данными.

en: This is an irreversible operation.
ru: Это необратимое действие.

en: This is probably a local installation issue.
ru: Возможно, это проблема локальной установки.

en: This page lets you customize your personal settings for this site.
          These settings are stored on the server and are identified by a session
          key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be
          restored on subsequent visits.
ru: На этой странице можно изменить личные настройки для этого сайта.
          Настройки сохраняются на сервере и распознаются по ключу сеанса,
          сохранённому в cookie браузера, что позволяет восстановить 
          ваши настройки при последующих посещениях.

en: This site provides keyboard shortcuts for
          faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can
          cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or
          web browser, they are disabled by default. See
          [1:TracAccessibility]
          for more information on access keys.
ru: Сайт предоставляет горячие клавиши для быстрого доступа к некоторым функциям. Так как они могут конфликтовать с клавишами, используемыми вашей системой и браузером, по умолчанию они отключены. См. дополнительные сведения в [1:TracAccessibility].

en: Ticket
ru: Карточка

en: Ticket #%(id)s
ru: Карточка #%(id)s

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
ru: Карточка #%(num)s и все связанные данные удалены.

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
ru: Карточка #%(num)s, комментарий %(cnum)d

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
ru: Карточка #%(num)s: %(summary)s

en: Ticket #%(shortname)s
ru: Карточка #%(shortname)s

en: Ticket %(id)s does not exist.
ru: Карточка %(id)s не существует.

en: Ticket Comment Diff
ru: Diff комментариев карточки

en: Ticket Comment History
ru: История комментариев карточки

en: Ticket Diff
ru: Diff карточки

en: Ticket History
ru: История карточки

en: Ticket System
ru: Система карточек

en: Ticket Type
ru: Тип карточки

en: Ticket Types
ru: Типы карточек

en: Ticket URL: <%(link)s>
ru: URL карточки: <%(link)s>

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
ru: Слишком длинный комментарий (должен быть меньше чем %(num)s символов)

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
ru: Слишком длинное описание карточки (должно быть меньше чем %(num)s символов)

en: Ticket updates
ru: Обновления карточек

en: Tickets
ru: Карточки

en: Tickets must contain a summary.
ru: У карточки должно быть краткое описание.

en: Tickets opened and closed
ru: Открытые и закрытые карточки

en: Time
ru: Время

en: Time zone:
ru: Часовой пояс:

en: Timeline
ru: Хронология

en: Timestamp:
ru: Время:

en: Title
ru: Название

en: To [%(rev)s]
ru: По [%(rev)s]

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
ru: В связи с этим можно %(create)s карточку.

en: To:
ru: До:

en: Today
ru: Сегодня

en: Trac Error
ru: Ошибка Trac

en: Trac detected an internal error:
ru: Trac обнаружил внутреннюю ошибку:

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue
            tracking system emphasizing ease of use and low ceremony.
            It provides an integrated Wiki, an interface to version control
            systems, and a number of convenient ways to stay on top of events
            and changes within a project.
ru: Trac это веб-ориентированное программное обеспечение для управления проектом и 
            система отслеживания ошибок, подчеркнуто простая в использовании и неформальная.
            Она предоставляет интегрированную Вики, интерфейс для систем контроля
            версий, а также ряд удобных способов быть в курсе событий
            и изменений в проекте.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:]
            The complete text of the license can be found
            [2:online]
            as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
ru: Trac распространяется по модифицированной лицензии BSD.[1:]
            Полный текст лицензии можно найти 
            [2:онлайн],
            а также в файле [3:COPYING], включенном в дистрибутив.

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
ru: Trac: Интегрированная система управления проектами и исходными кодами

en: Try [1:downloading] the file instead.
ru: Попробуйте вместо этого [1:скачать] файл.

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
ru: Невозможно подключиться к базе данных в течении %(time)d секунд.

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
ru: Невозможно запустить %(path)s: %(msg)s

en: Unable to send email due to identity crisis.
ru: Не удается отправить сообщение из-за ошибки подлинности.

en: Unified Diff
ru: Стандартный Diff

en: Unknown action
ru: Неизвестное действие

en: Unknown administration panel
ru: Неизвестная панель администрирования

en: Unknown log level %(level)s
ru: Неизвестный уровень сообщений %(level)s

en: Unknown log type %(type)s
ru: Неизвестный тип журнала %(type)s

en: Unknown preference panel
ru: Неизвестная панель предпочтений

en: Unknown scheme "%(scheme)s"; database connection string must start with {scheme}:/
ru: Неизвестная схема "%(scheme)s"; строка подключения к базе данных должна начинаться с {scheme}:/

en: Unmodified
ru: Без изменений

en: Unparented attachment %(id)s
ru: Вложение без родителя %(id)s

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
ru: Неподдерживаемый тип базы данных "%(scheme)s"

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
ru: Система контроля версий "%(name)s" не поддерживается: %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
ru: Система контроля версий "%(name)s" не поддерживается: не удалось найти соответствующий компонент, возможно соответствующий плагин не был включен?

en: Up
ru: Вверх

en: Update
ru: Обновить

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade
ru: Обновление завершено.
    
    Вы можете обновить документацию Trac выполнив команду:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
ru: Загрузить плагин в формате Python egg.

en: Upload failed
ru: Сбой при загрузке

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
ru: Закачанный файл не является исходным кодом или яйцом Питона

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
ru: Использование: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]

en: User
ru: Пользователь

en: Using the template:
ru: Использовать шаблон:

en: Value
ru: Значение

en: Version
ru: Версия

en: Version %(name)s already exists.
ru: Версия %(name)s уже существует.

en: Version %(name)s does not exist.
ru: Версия %(name)s не существует.

en: Version %(num)s
ru: Версия %(num)s

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
ru: Версия %(num)s страницы %(name)s не существует

en: Version %(version)s by %(author)s
ru: Версия %(version)s пользователя %(author)s

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
ru: Версия %(version)s пользователя %(author)s: %(comment)s

en: Version Control
ru: Контроль версий

en: Versions
ru: Версии

en: View %(name)s
ru: Просмотр %(name)s

en: View %(path)s
ru: Просмотр %(path)s

en: View %(realm)s
ru: Открыть %(realm)s

en: View Changeset
ru: Просмотр набора изменений

en: View Directory
ru: Просмотр каталога

en: View File
ru: Просмотр файла

en: View Latest Revision
ru: Посмотреть последнюю ревизию

en: View Latest Version
ru: Просмотр последней версии

en: View Repository:
ru: Просмотреть репозиторий:

en: View Revision Log
ru: Просмотр журнала ревизий

en: View Root Directory
ru: Просмотр корневого каталога

en: View Tickets
ru: Просмотр карточек

en: View WikiStart
ru: Просмотреть WikiStart

en: View attachment
ru: Просмотр вложения

en: View changes
ru: Просмотр изменений

en: View changes...
ru: Просмотр изменений...

en: View changeset %(rev)s
ru: Открыть набор изменений %(rev)s

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
ru: Просмотр набора изменений [%(rev)s] только для %(path)s

en: View differences
ru: Показывать отличия

en: View file without annotations
ru: Просмотр файла без аннотаций

en: View latest version
ru: Просмотр последней версии

en: View log starting at this revision
ru: Смотреть журнал, начиная с этой ревизии

en: View merge source
ru: Просмотр источника слияния

en: View milestone
ru: Просмотр этапа

en: View parent page
ru: Страница уровнем выше

en: View removal changeset [%(rev)s]
ru: Просмотр удаления набора изменений [%(rev)s]

en: View report
ru: Просмотр отчёта

en: View repository %(repo)s
ru: Просмотр репозитория %(repo)s

en: View revision:
ru: Просмотр ревизии:

en: View this version
ru: Просмотр этой версии

en: View ticket
ru: Просмотр карточки

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>
ru: Посетите сайт проекта с открытым исходным кодом Trac<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>

en: Visit:
ru: Перейти к:

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: Warning: the wiki-macros directory in the environment is non-empty, but Trac
    doesn't load plugins from there anymore. Please remove it by hand.
ru: Внимание: каталог wiki-macros окружения не пуст, но Trac
    больше не загружает плагины оттуда. Пожалуйста удалите его вручную.

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
ru: Добро пожаловать в trac-admin %(version)s
    Интерактивная консоль администрирования Trac.
    Авторские права (c) %(year)s Edgewall Software
    
    Введите:  "?" или "help" для получения справки по командам.

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
ru: Если номер отчета указан, то он должен быть "%(num)s".

en: White space changes
ru: Изменения пробельных символов

en: Wiki
ru: Вики

en: Wiki History
ru: История Вики

en: Wiki changes
ru: Изменения Вики

en: Windows event log
ru: Журнал событий Windows

en: Yesterday
ru: Вчера

en: You appear to be using the PHP CGI binary. Trac requires the CLI version for syntax highlighting.
ru: Похоже, вы используете CGI-версию PHP. Trac для подсветки синтаксиса требуется CLI-версия.

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
ru: На данный момент вы не вошли в систему. Вы можете %(do_so)s сейчас.

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
ru: Вы можете провести %(search)s по истории репозитория, чтобы узнать не существовал ли этот путь раньше, а позже был удалён

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
ru: Можно удалить все элементы списка, чтобы полностью скрыть данное
                  поле из интерфейса пользователя.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
ru: Кроме того, можно создать такую же страницу выше по иерархии:

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
ru: У вас нет прав для замены вложения %(name)s. Вы можете заменять только свои вложения. Для замены чужих вложений необходимо право ATTACHMENT_DELETE.

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
ru: Возможно, вам придется выполнить "repository resync %(name)s".

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
ru: Возможно, вам придется запустить %(resync)s, чтобы синхронизировать Trac с репозиторием.

en: You may load a previously created session by entering the
          corresponding session key below. This lets you share settings between
          multiple computers and web browsers.
ru: Вы можете загрузить созданный раннее сеанс, введя ниже
          соответствующий ключ сеанса. Это позволяет вам разделять настройки между
          несколькими компьютерами и веб-браузерами.

en: You may use
                              [1:WikiFormatting] here.
ru: Здесь можно использовать
                              [1:WikiFormatting].

en: You may want to see the %(other_events)s from the Timeline or notify your Trac administrator about the error (detailed information was written to the log).
ru: Вы можете просмотреть %(other_events)s Хронологии или сообщить администратору Trac об этой ошибке (подробная информация записана в журнал).

en: You must provide a name for the milestone.
ru: Этап должен иметь название.

en: You must specify a log file
ru: Вы должны указать файл журнала

en: You should %(create)s a ticket at the admin Trac to report
                        the issue.
ru: Вы можете %(create)s карточку администратору Trac, чтобы сообщить
                        о проблеме.

en: You should also set up a post-commit hook on the repository to call %(cset_added)s for each committed changeset.
ru: Вы должны также установить в репозитории post-commit hook для вызова %(cset_added)s для каждого зафиксированного набора изменений.

en: You should now run "repository resync %(name)s".
ru: Теперь вы должны выполнить "repository resync %(name)s".

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
ru: Теперь вы должны запустить %(resync)s, чтобы синхронизировать Trac с репозиторием.

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
ru: Вам нужно обновить post-commit hook для вызова %(cset_added)s с новым именем репозитория.

en: Your changes have been saved in version %(version)s.
ru: Ваши изменения сохранены в версии %(version)s.

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения сохранены.

en: Your email or username:
ru: Ваш электронный адрес или имя пользователя:

en: Your preferences have been saved.
ru: Ваши предпочтения сохранены.

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
ru: Рабочий процесс предусматривает задание решений, но они не определены (ошибка конфигурации, сообщите администратору Trac).

en: Zip Archive
ru: Архив Zip

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
ru: [%(section)s] %(entry)s: ожидалось число с плавающей точкой, получено %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
ru: [%(section)s] %(entry)s: ожидалось целое число, получено %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
ru: [%(section)s] %(entry)s: ожидалось одно из (%(choices)s), получено %(value)s

en: [1:
                  Show at most
                  [2:]
                  revisions per page.
                ]
ru: [1:
                  Показывать не более
                  [2:]
                  ревизий на странице.
                ]

en: [1:
                  View log starting at
                  [2:]
                ]
                [3:
                  and back to
                  [4:]
                ]
ru: [1:
                  Просмотр журнала начиная с
                  [2:]
                ]
                [3:
                  и назад до
                  [4:]
                ]

en: [1:%(duration)s late] (%(date)s)
ru: [1:Опоздание на %(duration)s] (%(date)s)

en: [1:%(time)s] %(title)s
                      by [2:%(author)s]
ru: [1:%(time)s] %(title)s
                      пользователем [2:%(author)s]

en: [1:%(value)s] deleted
ru: [1:%(value)s] удалён

en: [1:File "%(file)s",
                            line [2:%(line)s], in]
                            [3:%(function)s]
ru: [1:Файл "%(file)s",
                            строка [2:%(line)s], в]
                            [3:%(function)s]

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
ru: [1:HTML просмотр недоступен], так как не найден подходящий обработчик.

en: [1:If you save right away, you risk to revert those changes]
            (highlighted below as deletions).
ru: [1:Если вы сейчас сохраните, вы рискуете отменить эти изменения]
            (выделены ниже как удалённые).

en: [1:Note:]
                This repository is defined in [2:[3:trac.ini]]
                and cannot be edited on this page.
ru: [1:Примечание:]
                Этот репозиторий определён в [2:[3:trac.ini]]
                и не может быть изменён на этой странице.

en: [1:Note:]
            See [2:TracReports] for help on using and creating reports.
ru: [1:Примечание:]
            Смотрите [2:TracReports] для справки по использованию и созданию отчетов.

en: [1:Note:] See
            [2:TracChangeset]
            for help on using the diff feature.
ru: [1:Примечание:] Справку по использованию
            инструмента сравнения (diff) смотрите в
            [2:TracChangeset].

en: [1:Note:] See
            [2:TracRoadmap] for help on using
            the roadmap.
ru: [1:Примечание:] Смотрите
            [2:TracRoadmap] для справки по использованию
            плана работ.

en: [1:Note:] See
            [2:TracTickets] for help on using
            tickets.
ru: [1:Примечание:] Смотрите
            [2:TracTickets] для справки по использованию
            карточек.

en: [1:Note:] See
          [2:TracRoadmap] for help on using
          the roadmap.
ru: [1:Note:] Смотрите
          [2:TracRoadmap] для справки по использованию
          плана работ.

en: [1:Note:] See [2:TracBrowser]
            for help on using the repository browser.
ru: [1:Примечание:] Справку по использованию 
            браузера репозитория смотрите в [2:TracBrowser].

en: [1:Note:] See [2:TracChangeset]
              for help on using the changeset viewer.
ru: [1:Примечание:] Смотрите [2:TracChangeset]
              для справки по использованию просмотра набора изменений.

en: [1:Note:] See [2:TracQuery]
            for help on using queries.
ru: [1:Примечание:] Смотрите [2:TracQuery]
            для справки по использованию запросов.

en: [1:Note:] See [2:TracRevisionLog]
            for help on using the revision log.
ru: [1:Примечание:] Справку по использованию 
            журнала ревизий смотрите в [2:TracRevisionLog].

en: [1:Note:] See [2:TracSearch]
            for help on searching.
ru: [1:Примечание:] Смотрите [2:TracSearch]
            для справки по поиску.

en: [1:Note:] See [2:TracTimeline]
            for information about the timeline view.
ru: [1:Примечание:] Смотрите описание просмотра хронологии
            в [2:TracTimeline].

en: [1:Note:] See [2:WikiFormatting] and
            [3:TracWiki] for help on editing wiki content.
ru: [1:Примечание:] Смотрите [2:WikiFormatting] и
            [3:TracWiki] для справки по редактированию содержимого вики.

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            and [4:[5:] days back][6:]
            [7:done by [8:]]
ru: [1:Просмотр изменений с [2:]] [3:]
            и на [4:[5:] дней назад][6:]
            [7:сделанные [8:]]

en: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              added
ru: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              добавлен

en: [1:[2:]
                 Show]
          [3:[4:]
                 lines around each change]
ru: [1:[2:]
                 Показывать]
          [3:[4:]
                 строк вокруг каждого изменения]

en: [1:between]
                                [2:]
                                [3:and]
                                [4:]
ru: [1:между]
                                [2:]
                                [3:и]
                                [4:]

en: [Error: %(error)s]
ru: [Ошибка: %(error)s]

en: added
ru: добавлен

en: anonymous
ru: аноним

en: as %(resolution)s
ru: как %(resolution)s

en: as %(status)s
ru: как %(status)s

en: at [1:Initial Version]
ru: [1:Первоначальная версия]

en: at [1:Version %(version)s]
ru: [1:Версия %(version)s]

en: at revision:
ru: ревизиии:

en: begins with
ru: начинается с

en: blocked
ru: заблокирован

en: blocked:
ru: заблокирован:

en: change
ru: изменение

en: changed from %(old)s to %(new)s
ru: изменён с %(old)s на %(new)s

en: changed from [1:%(old)s] to [2:%(new)s]
ru: изменён с [1:%(old)s] на [2:%(new)s]

en: contains
ru: содержит

en: copied
ru: скопирован

en: copied from [1:%(path)s]:
ru: скопировано из [1:%(path)s]:

en: currently edited
ru: сейчас редактируется

en: deleted
ru: удалён

en: deleted file %(deleted)s
ru: удалённый файл %(deleted)s

en: descending
ru: убыванию

en: diff
ru: отличие

en: directory
ru: каталог

en: do so
ru: сделать это

en: doesn't contain
ru: не содержит

en: eligible
ru: годный

en: ends with
ru: заканчивается на

en: field %(name)s must be set
ru: поле %(name)s должно быть задано

en: file
ru: файл

en: follow-up: | follow-ups:
ru[0]: следующий:
ru[1]: следующие:
ru[2]: следующие:

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
ru: hotcopy не может перезаписать существующий "%(dest)s"

en: id can't be set for a new ticket request.
ru: Нельзя задать id для новой карточки.

en: in reply to:
ru: в ответ на:

en: initial
ru: перв.

en: inline
ru: построчно

en: installation documentation
ru: документации по установке

en: is
ru: совпадает с

en: is not
ru: не сопадает с

en: latest
ru: последняя

en: logged in as %(user)s
ru: Вы вошли как %(user)s

en: marked as non-inheritable:
ru: помечен как не-наследуемый:

en: merged
ru: объединён

en: merged on the directory itself but not below
ru: слияние в самом каталоге, но не ниже

en: merged:
ru: объединён:

en: modified
ru: изменено

en: modified (%(diff)s)
ru: изменено (%(diff)s)

en: moved
ru: перемещён

en: mysqldump failed: %(msg)s
ru: сбой mysqldump: %(msg)s

en: new file %(new)s
ru: новый файл %(new)s

en: next
ru: следующий

en: no
ru: нет

en: no permission to view this wiki page
ru: нет прав на просмотр этой страницы вики

en: non-inheritable
ru: не-наследуемый

en: or
ru: или

en: other kinds of events
ru: другие виды событий

en: path
ru: путь

en: pg_dump failed: %(msg)s
ru: сбой pg_dump: %(msg)s

en: previous
ru: предыдущий

en: python powered
ru: Работает под управлением Python

en: removed
ru: удалён

en: reverse-merged:
ru: обратно-объединён:

en: search
ru: поиск

en: set
ru: задано

en: set to %(value)s
ru: установлено в %(value)s

en: set to [1:%(value)s]
ru: установлен в [1:%(value)s]

en: side by side
ru: бок о бок

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
ru: сбой svn blame на %(path)s: %(error)s

en: this hunk was shorter than expected
ru: этот кусок оказался короче, чем ожидалось

en: ticket status
ru: состояние карточек

en: tickets
ru: карточек

en: to %(owner)s
ru: пользователю %(owner)s

en: to %(owner)s
ru: на %(owner)s

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
ru: trac-admin - консоль администрирования Trac %(version)s

en: un-blocked:
ru: разблокирован:

en: unmarked as non-inheritable:
ru: снята пометка не-наследуемый:

en: unset
ru: снято

en: view diffs
ru: смотреть различия

en: wiki:
ru: вики:

en: yes
ru: да

en: – Attachment
ru: – Вложение

en: – Attachments
ru: – Вложения

en: — The Trac User and Administration Guide
ru: — Руководства пользователя и по администрированию Trac
