Trac - en to it translation catalogue (1361 entries)

en: 
     Please specify the connection string for the database to use.
     By default, a local SQLite database is created in the environment
     directory. It is also possible to use an already existing
     PostgreSQL database (check the Trac documentation for the exact
     connection string syntax).
it: 
     Inserisci la stringa di connessione per il database da usare.
     Di default viene creato un database SQLite locale nella directory
     del progetto. È anche possibile utilizzare un database PostgreSQL
     preesistente (consulta la documentazione Trac per l'esatta sintassi
     della stringa di connessione).

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may now configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    If you'd like to take this new project environment for a test drive,
    try running the Trac standalone web server `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Then point your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    There you can also browse the documentation for your installed
    version of Trac, including information on further setup (such as
    deploying Trac to a real web server).
    
    The latest documentation can also always be found on the project
    website:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulations!
it: 
    L'ambiente del progetto "%(project_name)s" è stato creato.
    
    È ora possibile configurare l'ambiente modificando il file:
    
      %(config_path)s
    
    Per fare un giro di prova nel nuovo ambiente si può usare il web
    server autonomo di Trac, `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    e puntare il browser all'indirizzo http://localhost:8000/%(project_dir)s,
    dove si potrà consultare anche la documentazione sulla versione
    installata di Trac e trovare ulteriori informazioni sulla sua
    configurazione (ad esempio sul come integrare Trac in un server web
    vero e proprio).
    
    La documentazione più recente è sempre disponibile sul sito web di Trac:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulazioni!

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Warning: couldn't index the default repository.
    
    This can happen for a variety of reasons: wrong repository type,
    no appropriate third party library for this repository type,
    no actual repository at the specified repository path...
    
    You can nevertheless start using your Trac environment, but
    you'll need to check again your trac.ini file and the [trac]
    repository_type and repository_path settings.
it: 
    ----------------------------------------------------------------------
    Attenzione: non è stato possibile indicizzare il repository di default.
    
    Questo può accadere per varie ragioni: tipo di repository errato,
    mancanza dell'appropriata libreria di terze parti per il tipo di
    repository, il percorso specificato non corrisponde all'effettivo
    repository...
    
    Puoi comunque cominciare a usare l'ambiente Trac, ma dovrai
    controllare nuovamente il file trac.ini e le impostazioni di
    repository_type e repository_path nella sezione [trac].

en: 
    Trac will first ask a few questions about your environment
    in order to initialize and prepare the project database.
    
     Please enter the name of your project.
     This name will be used in page titles and descriptions.
it: 
    Trac comincerà col farti alcune domande sul tuo ambiente
    per poter inizializzare e preparare il database del progetto.
    
     Inserisci il nome del tuo progetto.
     Questo nome verrà usato nei titoli delle pagine e nelle descrizioni.

en:   %(page)s imported from %(filename)s
it:  "%(page)s" importata da %(filename)s

en:   %(title)s already exists
it:   %(title)s esiste già

en:   %(title)s is already up to date
it:   %(title)s è già aggiornato

en:  (added)
it:  (aggiunta)

en:  (with no actual effect on merging)
it:  (senza alcun effetto sul merge)

en:  Indexing default repository
it:  Indicizzazione repository di default

en:  Installing default wiki pages
it:  Installazione delle pagine wiki di default

en:  at version %(rev)s
it:  alla versione %(rev)s

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
it: !#%(name)s deve contenere almeno una cella della tabella (e solamente celle)

en: !#%(name)s must contain at most one table
it: !#%(name)s deve contenere al più una singola tabella

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
it: "%(date)s" non è una data valida, oppure il formato della data non è riconosciuto. Prova con "%(hint)s" invece.

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" or "%(isohint)s" instead.
it: "%(date)s" non è una data valida, oppure il formato della data non è riconosciuto. Prova con "%(hint)s" oppure con "%(isohint)s" invece.

en: "%(value)s" is not a valid value for the %(name)s field.
it: "%(value)s" non è un valore valido per il campo "%(name)s."

en: %(action)s is no longer defined
it: %(action)s non più definita

en: %(attachment)s (delete)
it: %(attachment)s (elimina)

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
it: %(attachment)s allegato a %(resource)s

en: %(controller1)s changed "%(key)s" to "%(val1)s", but %(controller2)s changed it to "%(val2)s".
it: %(controller1)s ha modificato "%(key)s" a "%(val1)s", ma %(controller2)s ha impostato il valore a "%(val2)s".

en: %(date)s (%(duration)s ago)
it: %(date)s (%(duration)s fa)

en: %(duration)s late (%(date)s)
it: %(duration)s in ritardo (%(date)s)

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
it: %(filename)s su %(parent)s – Allegato

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
it: Segnalazioni per %(groupvalue)s %(groupname)s corrispondenti a %(query)s

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
it: Segnalazioni per %(groupvalue)s %(groupname)s:

en: %(handler)s is not a valid IRequestHandler or is not enabled.
it: %(handler)s non è un IRequestHandler valido oppure non è abilitato.

en: %(handler)s is not a valid default handler. Please update %(option)s through the %(page)s page or by directly editing trac.ini.
it: %(handler)s non è un handler di default valido. Per favore aggiorna "%(option)s" nella pagina %(page)s oppure modificando direttamente il file "trac.ini".

en: %(items)s added | %(items)s added
it[0]: %(items)s aggiunto
it[1]: %(items)s aggiunti

en: %(items)s removed | %(items)s removed
it[0]: %(items)s eliminato
it[1]: %(items)s eliminati

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
it[0]: %(labels)s modificata
it[1]: %(labels)s modificate

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
it[0]: %(labels)s eliminata
it[1]: %(labels)s eliminate

en: %(labels)s set | %(labels)s set
it[0]: %(labels)s impostata
it[1]: %(labels)s impostate

en: %(last)d of %(total)d
it: %(last)d di %(total)d

en: %(link)s is not a valid TracLink
it: %(link)s non è un TracLink valido

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
it: %(msg)s: non esiste il nodo "%(path)s" alla revisione %(rev)s

en: %(name)s at version %(version)s
it: %(name)s alla versione %(version)s

en: %(name)s is not a valid action.
it: %(name)s non è una azione valida.

en: %(num)d added | %(num)d added
it[0]: %(num)d aggiunto
it[1]: %(num)d aggiunti

en: %(num)d copied | %(num)d copied
it[0]: %(num)d copiato
it[1]: %(num)d copiati

en: %(num)d day | %(num)d days
it[0]: %(num)d giorno
it[1]: %(num)d giorni

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
it[0]: %(num)d eliminato
it[1]: %(num)d eliminati

en: %(num)d diff | %(num)d diffs
it[0]: %(num)d differenza
it[1]: %(num)d differenze

en: %(num)d edited | %(num)d edited
it[0]: %(num)d modificato
it[1]: %(num)d modificati

en: %(num)d hour | %(num)d hours
it[0]: %(num)d ora
it[1]: %(num)d ore

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
it[0]: %(num)d minuto
it[1]: %(num)d minuti

en: %(num)d month | %(num)d months
it[0]: %(num)d mese
it[1]: %(num)d mesi

en: %(num)d moved | %(num)d moved
it[0]: %(num)d spostato
it[1]: %(num)d spostati

en: %(num)d prop | %(num)d props
it[0]: %(num)d proprietà
it[1]: %(num)d proprietà

en: %(num)d week | %(num)d weeks
it[0]: %(num)d settimana
it[1]: %(num)d settimane

en: %(num)d year | %(num)d years
it[0]: %(num)d anno
it[1]: %(num)d anni

en: %(num)i second | %(num)i seconds
it[0]: %(num)d secondo
it[1]: %(num)d secondi

en: %(num)s match | %(num)s matches
it[0]: %(num)s corrispondenza
it[1]: %(num)s corrispondenze

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
it[0]: %(num)s revisione memorizzata.
it[1]: %(num)s revisioni memorizzate.

en: %(num)s ticket matching %(criteria)s | %(num)s tickets matching %(criteria)s
it[0]: %(num)s segnalazione corrispondente a %(criteria)s
it[1]: %(num)s segnalazioni corrispondenti a %(criteria)s

en: %(option)s must be in the range [4..40]
it: %(option)s deve essere compresa nell'intervallo [4..40]

en: %(page)s created
it: %(page)s creata

en: %(page)s edited
it: %(page)s modificata

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
it: "%(parent)s" non esiste, impossibile create un allegato

en: %(path)s does not appear to be a Git repository.
it: %(path)s non sembra essere un repository Git.

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
it: %(path)s non sembra essere un repository Subversion.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation on %(resource)s. You don't have the required permissions.
it: Per eseguire questa operazione su %(resource)s sono richiesti i permessi %(perm)s. Mancano i permessi richiesti.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation. You don't have the required permissions.
it: Per eseguire questa operazione sono richiesti i permessi %(perm)s. Mancano i permessi richiesti.

en: %(relative)s ago
it: %(relative)s fa

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
it: %(rev)s sincronizzate in %(reponame)s.

en: %(size)s bytes
it: %(size)s byte

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
it: %(start)d - %(stop)d di %(total)d

en: %(stat_title)s by
it: %(stat_title)s per

en: %(summary)s (cloned)
it: %(summary)s (clonata)

en: %(type)s %(name)s does not exist.
it: %(type)s "%(name)s" non esiste.

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
it: Il valore "%(name)s" per %(type)s esiste già

en: %(value)s deleted
it: %(value)s eliminato

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
it: Sia il gruppo '%(group1)s' che '%(group2)s' sono dichiati essere gruppi "catch-all". Controlla la configurazione.

en: '%(groupname)s' milestone group reused status '%(status)s' already taken by other groups. Please check your configuration.
it: Il gruppo "%(groupname)s" riutilizza lo stato "%(status)s" già assegnato ad altri gruppi. Controlla la configurazione.

en: '%(name)s' is not a directory
it: "%(name)s" non è una cartella

en: '%(name)s' is not a file
it: "%(name)s" non è un file

en: ''Initial version''
it: ''Versione iniziale''

en: ''Interface customization information not available''
it: ''Informazioni sulla personalizzazione dell'interfaccia non disponibili''

en: ''Plugin information not available''
it: ''Informazioni sui prodotti aggiuntivi non disponibili''

en: ''System information not available''
it: ''Informazioni di sistema non disponibili''

en: (%(age)s ago)
it: (%(age)s fa)

en: (%(kind)s from [1:
                    %(old_path)s])
it: (%(kind)s da [1:
    %(old_path)s])

en: (No files)
it: (Nessun file)

en: (The changeset message doesn't reference this ticket)
it: (Il messaggio nel changeset non referenzia questa segnalazione)

en: (The file is empty)
it: (il file è vuoto)

en: (Undefined)
it: (Non definito)

en: (ascending)
it: (crescente)

en: (blank page)
it: (pagina vuota)

en: (comments: %(comments)s,
                     attachments: %(attachments)s)
it: (commenti: %(comments)s, allegati: %(attachments)s)

en: (descending)
it: (decrescente)

en: (empty)
it: (vuoto)

en: (last modified by %(author)s)
it: (ultima modifica da parte di %(author)s)

en: (less than one hour ago)
it: (meno di un'ora fa)

en: (log)
it: (registro modifiche)

en: (more results for this group on next page)
it: (altri risultati per questo gruppo sulla pagina successiva)

en: (multiple changes)
it: (modifiche multiple)

en: (no default)
it: (nessun default)

en: (none)
it: (nessuno)

en: (size limit %(value)s)
it: (dimensione massima %(value)s)

en: (this ticket)
it: (questa segnalazione)

en: (ticket not yet created)
it: (segnalazione non ancora creata)

en: (toggle deleted branches)
it: (mostra/nascondi i percorsi eliminati)

en: (unknown template location)
it: (posizione modello sconosciuta)

en: <number> must be a number
it: <numero> deve essere un numero

en: ==== How to Reproduce ====
    
    While doing a %(method)s operation on `%(path_info)s`, Trac issued an internal error.
    
    ''(please provide additional details here)''
    
    Request parameters:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== System Information ====
    %(sys_info)s
    ==== Enabled Plugins ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Interface Customization ====
    %(interface_customization)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}
it: ==== Come riprodurre il problema ====
    
    Effettuando un'operazione "%(method)s" su `%(path_info)s`, Trac ha
    generato un errore interno.
    
    ''(per favore aggiungi ulteriori dettagli qui di seguito)''
    
    Parametri della request:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== Informazioni sul sistema ====
    %(sys_info)s
    ==== Componenti aggiuntivi abilitati ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Personalizzazione interfaccia ====
    %(interface_customization)s
    ==== Traceback di Python ====
    {{{
    %(traceback)s}}}

en: A new name is mandatory for a rename.
it: Il nuovo nome è indispensabile per sostituire quello precedente.

en: About Trac
it: Info su Trac

en: Absolute format
it: Formato assoluto

en: Action
it: Azione

en: Action:
it: Azione:

en: Action: %(action)s
it: Azione: %(action)s

en: Actions
it: Azioni

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %(label_singular)s:
it: Aggiungi %(label_singular)s:

en: Add Alias:
it: Aggiungi sinonimo:

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
it: Aggiungi allegato a [1:%(parent)s]

en: Add Comment
it: Aggiungi un Commento

en: Add Component:
it: Aggiungi componente:

en: Add Field:
it: Aggiungi campo:

en: Add Milestone:
it: Aggiungi obiettivo:

en: Add Repository:
it: Aggiungi repository:

en: Add Subject to Group:
it: Aggiungi un soggetto ad un gruppo:

en: Add Version:
it: Aggiungi una versione:

en: Add a user or group to an existing permission group.
it: Aggiungi un utente o un gruppo ad un gruppo esistente.

en: Add attachment
it: Aggiungi allegato

en: Add milestone
it: Aggiungi obiettivo

en: Add new milestone
it: Aggiungi nuovo obiettivo

en: Add rule
it: Aggiungi regola

en: Add to Cc
it: Aggiungi a Cc

en: Add, remove or reorder subscription rules to %(distributor)s notifications. Only the first matching rule is applied.
it: Aggiungi, togli o riordina le regole di sottoscrizione delle notifiche %(distributor)s. Viene applicata solo la prima regola che corrisponde.

en: Added
it: Aggiunto

en: Adjust edit area height:
it: Cambia l'altezza dell'area di modifica:

en: Admin
it: Amministra

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administration:
it: Amministrazione:

en: Advanced
it: Avanzate

en: Age
it: Età

en: Alias
it: Sinonimo

en: Alias for %(name)s
it: Alias di %(name)s

en: Alias of %(repo)s
it: Alias di %(repo)s

en: Aliases:
it: Sinonimi:

en: All tables must be created as InnoDB or NDB storage engine to support transactions. The following tables have been created as storage engine which doesn't support transactions: %(tables)s
it: Tutte le tabelle devono essere create con il formato di storage InnoDB o NDB per poter supportare le transazioni. Le seguenti tabelle sono state create con un formato che non supporta le transazioni: %(tables)s

en: All tables must be created with utf8_bin or utf8mb4_bin as collation. The following tables don't have the collations: %(tables)s
it: Tutte le tabelle devono essere create con una collation utf8_bin oppure utf8mb4_bin. Le seguenti tabelle non hanno la collation necessaria: %(tables)s

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
it: I nomi completamente in caratteri maiuscoli sono riservati ai permessi

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
it: I nomi completamente in caratteri maiuscoli sono riservati ai permessi.

en: Already logged in as %(user)s.
it: Risulti già connesso come %(user)s.

en: And
it: e

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
it: Annota ciascuna riga con le informazioni relative alla revisione più recente che l'ha modificata (si tratta di una operazione che può richiedere parecchio tempo...)

en: Apply changes
it: Conferma le modifiche

en: Are you sure you want to completely delete this page?
it: Confermi l'eliminazione completa di questa pagina?

en: Are you sure you want to delete this attachment?
it: Confermi di voler eliminare questo allegato?

en: Are you sure you want to delete this milestone?
it: Confermi di voler eliminare questo obiettivo?

en: Are you sure you want to delete this report?
it: Confermi di voler eliminare questo report?

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
it: Confermi la cancellazione di questo commento?

en: Are you sure you want to delete this ticket?
it: Confermi l'eliminazione di questa segnalazione?

en: Are you sure you want to delete version %(version)s of this page?
it: Confermi l'eliminazione della versione %(version)s di questa pagina?

en: Are you sure you want to delete versions %(from)s to %(to)s of this page?
it: Confermi l'eliminazione delle versioni dalla %(from)s alla %(to)s di questa pagina?

en: Arguments
it: Parametri

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
it: Finché non verrà aggiunto almeno un elemento a questo elenco, questo campo rimarrà nascosto nell'interfaccia utente.

en: Attach another file
it: Allega un altro file

en: Attach file
it: Allega file

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment '%(filename)s' not found
it: L'allegato "%(filename)s" non è stato trovato

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
it: Allegato "%(id)s" a %(parent)s

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
it: L'allegato "%(title)s" non esiste.

en: Attachment Info
it: Info allegato

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
it: Il campo "%(field)s" dell'allegato non è valido: %(message)s

en: Attachments
it: Allegati

en: Attachments of %(parent)s
it: Allegati di %(parent)s

en: Auth
it: Autorizzazione

en: Authentication error. Please contact your administrator.
it: Errore di autenticazione. Contatta l'amministratore, per favore.

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
it: Informazioni di autenticazione non disponibili. Per favore consulta le %(inst_doc)s.

en: Author
it: Autore

en: Author:
it: Autore:

en: Available Projects
it: Progetti disponibili

en: Available Reports
it: Report disponibili

en: Available actions:
it: Azioni disponibili:

en: Back to %(parent)s
it: Torna a %(parent)s

en: Back to %(wikipage)s
it: Torna a %(wikipage)s

en: Back to Query
it: Torna alla query

en: Back to Roadmap
it: Torna agli obiettivi

en: Back to Ticket #%(num)s
it: Torna alla segnalazione #%(num)s

en: Backing up database ...
it: Backup del database in corso ...

en: Bad request
it: Richiesta errata

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it manually and retry.
it: La cartella principale "%(env)s" non esiste. Crearla manualmente e riprovare.

en: Basic Settings
it: Impostazioni base

en: Basics
it: Impostazioni di base

en: Batch Modify
it: Modifica massiva

en: Batch modification fields
it: Campi per la modifica massiva

en: Batch modification to %(tickets)s by %(author)s:
it: Modifica massiva di %(tickets)s da parte di %(author)s:

en: Before you do that, though, please first try
                    [1:[2:searching]
                    for similar issues], as it is quite likely that this problem
                    has been reported before. For questions about installation
                    and configuration of Trac or its plugins, please try the
                    [3:mailing list]
                    instead of creating a ticket.
it: Prima di farlo, però, prova per favore a [1:[2:cercare] segnalazioni simili], dal momento che molto probabilmente il problema è già stato riportato. Per questioni relative all'installazione e alla configurazione di Trac e dei suoi moduli aggiuntivi, prova anche a consultare la [3:mailing list] invece di creare una nuova segnalazione.

en: Blame
it: Responsabilità

en: Blank lines
it: Righe vuote

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Branch
it: Ramificazione

en: Branch head
it: Inizio della ramificazione

en: Browse Source
it: Sorgenti

en: Browse at revision %(rev)s
it: Esamina alla revisione %(rev)s

en: Browse repository path %(path)s
it: Sfoglia il percorso %(path)s del repository

en: Browser's language
it: Lingua del browser

en: By %(author)s — [1:%(date)s]
it: Da parte di %(author)s — [1:%(date)s]

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
it: Il confronto tra repository diversi non è possibile: %(old)s e %(new)s

en: Can't rename to existing %(name)s page.
it: Impossibile rinominare la pagina, "%(name)s" esiste già.

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
it: Non è stato possibile sincronizzare il repository "%(name)s" (%(error)s). Consulta il log dell'ambiente Trac per ulteriori informazioni.

en: Can't upload empty file
it: Non è possibile caricare un file vuoto

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
it: Impossibile utilizzare l'annotatore %(annotator)s: %(error)s

en: Can't view %(link)s. Resource doesn't exist or you don't have the required permission.
it: Impossibile visualizzare %(link)s. La risorsa non esiste oppure non hai i permessi necessari.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel comment edit
it: Annulla la modifica del commento

en: Cannot create an alias to the alias "%(repo)s"
it: Impossibile creare un alias per l'alias "%(repo)s"

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
it: Impossibile creare l'allegato "%(att)s" perché %(realm)s:%(id)s non è valido

en: Cannot delete non-existent page
it: Impossibile cancellare una pagina non esistente

en: Cannot edit comment of non-existent page
it: Impossibile modificare il commento di una pagina non esistente

en: Cannot export to %(filename)s: %(error)s
it: Impossibile esportare su %(filename)s: %(error)s

en: Cannot find an implementation of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
it: Non è stata trovata una implementazione dell'interfaccia %(interface)s denominata %(implementation)s. Controlla che il Componente sia abilitato oppure aggiorna l'opzione %(option)s nel trac.ini.

en: Cannot find implementation(s) of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
it: Non è stata trovata nessuna implementazione dell'interfaccia %(interface)s denominata %(implementation)s. Controlla che il Componente sia abilitato oppure aggiorna l'opzione %(option)s nel trac.ini.

en: Cannot import from %(filename)s line %(line)d: %(error)s
it: Impossibile importare la linea %(line)d di %(filename)s: %(error)s

en: Cannot import from %(filename)s: %(error)s
it: Impossibile importare da %(filename)s: %(error)s

en: Cannot load Python bindings for MySQL
it: Impossibile caricare i binding Python per MySQL

en: Cannot load Python bindings for PostgreSQL
it: Impossibile caricare i binding Python per PostgreSQL

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The permission is granted through a meta-permission or group.
it: Impossibile rimuovere il permesso %(action)s dall'utente %(user)s. Il permesso è assegnato con un meta-permesso oppure a un gruppo.

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The user has not been granted the permission.
it: Impossibile rimuovere il permesso %(action)s dall'utente %(user)s. L'utente non dispone di quel permesso.

en: Cannot remove the repository "%(repos)s" used in aliases
it: Impossibile rimuovere il repository "%(repos)s" utilizzato da qualche alias

en: Cannot rename non-existent page
it: Impossibile rinominare una pagina inesistente

en: Cannot rename the repository "%(repos)s" used in aliases
it: Impossibile rinominare il repository "%(repos)s" utilizzato da qualche alias

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
it: Impossibile ricollegare l'allegato "%(att)s" perché %(realm)s:%(id)s non è valido

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as it already exists in %(realm)s:%(id)s
it: Impossibile ricollegare l'allegato "%(att)s" perché esiste già in "%(realm)s:%(id)s"

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
it: Impossibile sincronizzare una singola revisione su repository multipli

en: Case changes
it: Modifiche Maiuscolo/minuscolo

en: Change
it: Modifica

en: Change History
it: Cronologia delle modifiche

en: Change History for [1:%(name)s]
it: Cronologia per [1:%(name)s]

en: Change Properties
it: Modifica proprietà

en: Change history
it: Cronologia delle modifiche

en: Change information
it: Informazioni sulla modifica

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
it: Informazioni sulla modifica per la versione %(version)s futura (modificata da %(author)s):

en: Change tickets
it: Modifica le segnalazioni

en: ChangeLog for %(path)s
it: Registro modifiche per %(path)s

en: ChangeLog for %(path)s in %(repo)s
it: Registro modifiche per %(path)s in %(repo)s

en: Changed %(date)s by %(author)s
it: Modificata %(date)s da %(author)s

en: Changed by %(author)s
it: Modificata da %(author)s

en: Changes
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
it: Modifiche
    da [1:%(old_path)s]
    alla [2:r%(old_rev)s]
    a [3:%(new_path)s]
    alla [4:r%(new_rev)s]

en: Changes (by %(author)s):
it: Modifiche (da parte di %(author)s):

en: Changes between
              [1:Initial Version] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
it: Modifiche tra [1:versione iniziale] e [2:versione %(new)s] di [3:%(name)s]

en: Changes between
              [1:Version %(old)s] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
it: Modifiche tra [1:versione %(old)s] e [2:versione %(new)s] di [3:%(name)s]

en: Changes from
              [1:Version %(new)s] of
              [2:%(name)s]
it: Modifiche dalla [1:versione %(new)s] di [2:%(name)s]

en: Changes in %(reponame)s
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
it: Modifiche in %(reponame)s
    da [1:%(old_path)s]
    alla [2:r%(old_rev)s]
    a [3:%(new_path)s]
    alla [4:r%(new_rev)s]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]
it: Modifiche a [1:%(new_path)s]
    [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s
it: Modifiche a [1:%(new_path)s]
    [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s

en: Changeset %(id)s for %(path)s
it: Changeset %(id)s per %(path)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]
it: Changeset [1:%(new_rev)s]
    per [2:%(new_path)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]
it: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
    per [2:%(new_path)s]

en: Changesets
it: Changeset

en: Changesets in all repositories
it: Changeset in tutti i repository

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear default
it: Elimina il default

en: Clear default ticket milestone and default retargeting milestone
it: Elimina gli obiettivi di default delle segnalazioni e degli spostamenti

en: Clear defaults
it: Elimina i default

en: Clearsilver templates are no longer supported, please contact your Trac administrator.
it: I template Clearsilver non sono più supportati, contatta per favore l'amministratore del tuo Trac.

en: Clone
it: Clona

en: Cloned from #%(id)s:
    ----
    %(description)s
it: Clonata da #%(id)s:
    ----
    %(description)s

en: Closed
it: Chiusa

en: Closed %(closed)s
it: Chiusa %(closed)s

en: Code fragment:
it: Frammento di codice:

en: Columns
it: Colonne

en: Comma-delimited Text
it: Testo delimitato da virgole

en: Command not found
it: Comando non trovato

en: Comment
it: Commento

en: Comment %(cnum)s
it: Commento %(cnum)s

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
it: Commento %(cnum)s per la segnalazione #%(id)s

en: Comment %(num)s not found
it: La commento %(num)s non è stato trovato

en: Comment (by %(author)s):
it: Commento (da parte di %(author)s):

en: Comment about this change (optional):
it: Commento a questa modifica (opzionale):

en: Comment:
it: Commento:

en: Completed
it: Completato

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
it: Completato %(duration)s fa (%(date)s)

en: Completed:
it: Completato:

en: Completion date may not be in the future
it: La data di completamento non può essere nel futuro

en: Completion error: %(err)s
it: Errore nel completamento: %(err)s

en: Component
it: Componente

en: Component "%(name)s" already exists.
it: Il componente "%(name)s" esiste già.

en: Component %(name)s does not exist.
it: Il componente "%(name)s" non esiste.

en: Components
it: Componenti

en: Compose a new ticket query by selecting filters and columns to display.
it: Componi una nuova query sulle segnalazioni selezionando i filtri e le colonne da visualizzare.

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Error
it: Errore di configurazione

en: Configure the format of your %(distributor)s notifications.
it: Configura il formato delle tue notifiche %(distributor)s.

en: Configuring Authentication
it: Configurazione autenticazione

en: Configuring your date format will result in formatting and parsing datetime displayed on this site to use your date format instead of that of the server.
it: La selezione del formato delle date influirà sulla visualizzazione e sull'interpretazione delle date mostrate in questo sito usando il formato specificato invece che quello del server.

en: Configuring your language will result in all text displayed on this site to use your language instead of that of the server.
it: La configurazione della lingua comporta la visualizzazione di tutti i testi di questo sito nella tua lingua piuttosto che in quella del server.

en: Configuring your relative/absolute format will result in formatting datetime displayed on this site to use your format instead of that of the server.
it: La configurazione del formato relativo/assoluto comporta la visualizzazione di tutti i campi Data e Ora su questo sito secondo il tuo formato invece di quello del server.

en: Configuring your time zone will result in all dates and times displayed on this site to use your time zone instead of that of the server.
it: La configurazione del fuso orario comporta la visualizzazione di tutti i campi Data e Ora nella tua ora locale invece che quella del server.

en: Context Navigation
it: Contesto

en: Continue browsing through the current list of results,
                  from the last selected report or custom query.
it: Prosegui nel visualizzare la lista dei risultati dell'ultimo
    report o ricerca.

en: Copied or renamed
it: Copiato o rinominato

en: Copy Permissions:
it: Copia i permessi:

en: Copy all of subject's permissions to target.
                Subject and target can be either users or groups.
it: Copia tutti i permessi del soggetto sul destinatario.
    Il soggetto e il destinatario possono essere sia utenti che gruppi.

en: Copy report
it: Copia il report

en: Copying resources from:
it: Copia delle risorse da:

en: Could not delete attachment
it: Non è stato possibile eliminare l'allegato

en: Could not reparent attachment %(name)s
it: Non è stato possibile ricollegare l'allegato "%(name)s"

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
it: Impossibile aprire il repository Subversion %(path)s: %(svn_error)s

en: Create
it: Creare

en: Create Milestone:
it: Crea obiettivo:

en: Create New Report
it: Crea un nuovo report

en: Create New Ticket
it: Crea una nuova segnalazione

en: Create Report:
it: Crea un nuovo report:

en: Create a copy of this ticket
it: Crea una copia di questa segnalazione

en: Create new report
it: Crea un nuovo report

en: Create new report from current query
it: Crea nuovo report dalla ricerca corrente

en: Create this page
it: Crea questa pagina

en: Create ticket
it: Crea segnalazione

en: Created
it: Creata

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
it: Creazione nuovo ambiente Trac in %(envname)s

en: Creating and Initializing Project
it: Creazione e inizializzazione del progetto

en: Creating scripts.
it: Creazione degli script.

en: Current state no longer exists
it: Lo stato corrente non esiste più

en: Custom Query
it: Ricerca personalizzata

en: Database "%(path)s" not found.
it: Database "%(path)s" non trovato.

en: Database Connection Strings documentation
it: Documentazione stringa di connessione al database

en: Database already exists at %(path)s
it: Il database %(path)s esiste già

en: Database connection string [%(default)s]>
it: Stringa di connessione al database [%(default)s]>

en: Database connection string is empty. Set the %(option)s configuration option in the %(section)s section of trac.ini. Please refer to the %(doc)s for help.
it: La stringa di connessione al database è vuota. Modifica l'opzione di configurazione "%(option)s" nella sezione "%(section)s" del file trac.ini. Consulta la %(doc)s per un aiuto.

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
it: Il database risulta aggiornato, non è necessario farne l'upgrade.

en: Date
it: Data

en: Date format:
it: Formato data:

en: Default Handler
it: Handler di default

en: Default Repository
it: Repository di default

en: Default date format
it: Formato data predefinito

en: Default date format:
it: Formato di data predefinito:

en: Default format
it: Formato predefinito

en: Default handler:
it: Handler di default:

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Default language:
it: Lingua predefinita:

en: Default milestone for new tickets
it: Obiettivo di default per le nuove segnalazioni

en: Default milestone for retargeting tickets
it: Obiettivo di default per lo spostamento delle segnalazioni

en: Default repository
it: Repository di default

en: Default rules:
it: Regole di default:

en: Default time format:
it: Formato temporale predefinito:

en: Default time zone
it: Fuso orario predefinito

en: Default timezone:
it: Fuso orario predefinito:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Milestone %(name)s
it: Elimina obiettivo %(name)s

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
it: Elimina il report {%(num)s} %(title)s

en: Delete Ticket #%(id)s
it: Elimina segnalazione #%(id)s

en: Delete [1:%(name)s]
it: Elimina [1:%(name)s]

en: Delete [1:Ticket #%(id)s]
it: Elimina [1:segnalazione #%(id)s]

en: Delete attachment
it: Elimina allegato

en: Delete comment
it: Elimina commento

en: Delete comment %(num)s
it: Elimina commento %(num)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
it: Elimina il commento %(num)s sulla segnalazione #%(id)s

en: Delete milestone
it: Elimina obiettivo

en: Delete page
it: Elimina la pagina

en: Delete query
it: Elimina query

en: Delete report
it: Elimina il report

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
it: Elimina il report {%(id)s} corrispondente a questa ricerca

en: Delete rule
it: Elimina regola

en: Delete this version
it: Elimina questa versione

en: Delete those versions
it: Elimina le versioni

en: Delete ticket
it: Cancella segnalazione

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
it: Elimina dalla versione %(old_version)d alla versione %(version)d

en: Delete version %(version)d
it: Elimina versione %(version)d

en: Delete version %(version)s of [1:%(name)s]
it: Elimina versione %(version)s di [1:%(name)s]

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of [1:%(name)s]
it: Elimina dalla versione %(from)s alla %(to)s di [1:%(name)s]

en: Deleted pages
it: Pagine cancellate

en: Description
it: Descrizione

en: Description changed by %(author)s:
it: Descrizione modificata da %(author)s:

en: Description for Ticket #%(id)s
it: Descrizione per la segnalazione #%(id)s

en: Description of the file (optional):
it: Descrizione del file (opzionale):

en: Description:
it: Descrizione:

en: Description: (you may use [1:WikiFormatting] here)
it: Descrizione: (qui puoi usare la [1:WikiFormatting])

en: Did you mean this? | Did you mean one of these?
it[0]: Intendevi questo?
it[1]: Intendevi uno di questi?

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
it: Differenze [%(old_rev)s:%(new_rev)s] relative a %(path)s

en: Diff against this parent (show the changes merged from the other parents)
it: Differenze rispetto a questo genitore (mostra le modifiche integrate dagli altri genitori)

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
it: Differenze tra %(old_path)s@%(old_rev)s e %(new_path)s@%(new_rev)s

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
it: Differenze tra la vecchia e la nuova revisione (selezionate qui sotto)

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
it: Impossibile fare il diff: Base è un %(oldnode)s (%(oldpath)s alla revisione %(oldrev)s) mentre Target è un %(newnode)s (%(newpath)s alla revisione %(newrev)s).

en: Differences
it: Differenze

en: Directory
it: Cartella

en: Directory exists and is not empty.
it: La cartella esiste già e non è vuota.

en: Directory:
it: Cartella:

en: Display a list of all installed Wiki macros, including documentation if
    available.
    
    Optionally, the name of a specific macro can be provided as an argument. In
    that case, only the documentation for that macro will be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    macros if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
it: Mostra la lista di tutte le macro Wiki installate, compresa la relativa
    documentazione, se disponibile.
    
    Come argomento opzionale si può specificare il nome di una macro
    specifica. In questo caso, verrà mostrata solo la documentazione della
    macro specificata.
    
    Nota che questa macro non sarà in grado di mostrare la documentazione
    delle macro se in mod_python è stata specificata l'opzione
    `PythonOptimize`!

en: Display a list of all installed notification subscribers, including
    documentation if available.
    
    Optionally, the name of a specific subscriber can be provided as an
    argument. In that case, only the documentation for that subscriber will
    be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    subscribers if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
it: Mostra la lista di tutti i notification subscriber installati, compresa
    la relativa documentazione, se disponibile.
    
    Come argomento opzionale si può specificare il nome di un particolare
    subscriber. In questo caso, verrà mostrata solo la documentazione di
    quello specifico subscriber.
    
    Nota che questa macro non sarà in grado di mostrare la documentazione
    dei subscriber se in mod_python è stata specificata l'opzione
    `PythonOptimize`!

en: Display a structural outline of the current wiki page, each item in the
    outline being a link to the corresponding heading.
    
    This macro accepts four optional parameters:
    
     * The first is a number or range that allows configuring the minimum and
       maximum level of headings that should be included in the outline. For
       example, specifying "1" here will result in only the top-level headings
       being included in the outline. Specifying "2-3" will make the outline
       include all headings of level 2 and 3, as a nested list. The default is
       to include all heading levels.
     * The second parameter can be used to specify a custom title (the default
       is no title).
     * The third parameter selects the style of the outline. This can be
       either `inline` or `pullout` (the latter being the default). The
       `inline` style renders the outline as normal part of the content, while
       `pullout` causes the outline to be rendered in a box that is by default
       floated to the right side of the other content.
     * The fourth parameter specifies whether the outline is numbered or not.
       It can be either `numbered` or `unnumbered` (the former being the
       default). This parameter only has an effect in `inline` style.
it: Mostra il sommario della pagina wiki corrente, e ogni elemento
    del sommario è un link al titolo corrispondente.
    
    Questa macro accetta quattro parametri opzionali:
    
     * Il primo è una numero o intervallo che permette di specificare il
       livello minimo e massimo di titolo da includere nel sommario.
       Ad esempio, specificando "1" si otterranno nel sommario solo i
       titoli principali. Specificando "2-3", il sommario comprenderà
       tutti i titoli di livello 2 e 3, come lista innestata. Il default
       è di includere tutti i livelli.
     * Il secondo parametro serve a specificare un titolo per il sommario
       (il default è nessun titolo).
     * Il terzo parametro seleziona lo stile per il sommario. I valori
       ammessi sono `inline` e `pullout` (il secondo è il default). Lo
       stile `inline` mostra il sommario come parte integrante della pagina,
       mentre `pullout` lo mostra in un rettangolo, di default posizionato
       in alto a destra della pagina.
     * Il quarto parametro specifica se il sommario debba essere o meno
       numerato. I valori ammessi sono `numbered` o `unnumbered` (il primo
       è il default). Questo parametro ha effetto solo nel formato `inline`.

en: Display a table of content for the Trac guide.
    
    This macro shows a quick and dirty way to make a table-of-contents
    for the !Help/Guide. The table of contents will contain the Trac* and
    WikiFormatting pages, and can't be customized. See the
    [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro] for a more customizable
    table of contents.
it: Mostra una tabella dei contenuti della guida di Trac.
    
    Questa macro mostra come creare una rudimentale tabella dei contenuti
    della !Aiuto/Guida. La tabella conterrà le pagine Trac* e WikiFormatting
    e non può essere personalizzata. La [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro]
    è più versatile.

en: Display help for trac-admin commands.
    
    Examples:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # all commands
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # all wiki commands
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # the "wiki export" command
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # the upgrade command
    }}}
it: Mostra l'aiuto relativo ai comandi di trac-admin.
    
    Esempi:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # tutti i comandi
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # tutti i comandi del wiki
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # il comando "wiki export"
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # il comando di aggiornamento
    }}}

en: Display only the icon or symbol for
          short inline buttons, and hide the text caption.
it: Mostra solo l'icona o il simbolo per
    i piccoli pulsanti in linea e nascondi il testo.

en: Display the list of available repositories.
    
    Can be given the following named arguments:
    
      ''format''::
        Select the rendering format:
        - ''compact'' produces a comma-separated list of repository prefix
          names (default)
        - ''list'' produces a description list of repository prefix names
        - ''table'' produces a table view, similar to the one visible in
          the ''Browse View'' page
      ''glob''::
        Do a glob-style filtering on the repository names (defaults to '*')
      ''order''::
        Order repositories by the given column (one of "name", "date" or
        "author")
      ''desc''::
        When set to 1, order by descending order
    
    (''since 0.12'')
it: Mostra l'elenco dei repository disponibili.
    
    Accetta i seguenti argomenti nominali:
    
      ''format''::
        Seleziona il formato di visualizzazione:
        - ''compact'' produce una lista di prefissi ai repository separati
          da virgole (default)
        - ''list'' produce un elenco descrittivo dei prefissi ai repository
        - ''table'' produce una vista tabellare, simile a quella visibile nella
          pagina ''Sorgenti''
      ''glob''::
        Applica un filtro di tipo glob ai nomi dei repository (di default '*')
      ''order''::
        Ordina i repository per la colonna specificata (valori possibili: "name", "date" o "author")
      ''desc''::
        Se impostato a 1, inverti l'ordine di presentazione
    
    (''dalla 0.12'')

en: Do you have cookies enabled?
it: Hai abilitato i cookie?

en: Does an environment already exist?
it: Esiste già un ambiente?

en: Don't show the various help links.
          This reduces the verbosity of the pages.
it: Non mostrare i vari collegamenti all'aiuto.
    Ciò riduce la verbosità delle pagine.

en: Done.
it: Fatto.

en: Download
it: Scarica

en: Download all attachments as:
it: Scarica tutti gli allegati come:

en: Download as Zip archive
it: Scarica come archivio zip

en: Download failed
it: Scaricamento fallito

en: Download in other formats:
it: Scarica in altri formati:

en: Due
it: Data prevista

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
it: Previsto in %(duration)s (%(date)s)

en: Due:
it: Data prevista:

en: E-mail address and name can be saved in the [1:Preferences].
it: L'indirizzo email e il nominativo possono essere impostati nelle [1:Preferenze].

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Milestone %(name)s
it: Modifica obiettivo %(name)s

en: Edit Report {%(id)s} %(title)s
it: Modifica il report {%(id)s} %(title)s

en: Edit comment %(cnum)s
it: Modifica il commento %(cnum)s

en: Edit comment for version %(version)s of [1:%(name)s]
it: Modifica il commento alla versione %(version)s di [1:%(name)s]

en: Edit milestone
it: Modifica obiettivo

en: Edit query
it: Modifica ricerca

en: Edit report
it: Modifica il report

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
it: Modifica il report {%(id)s} corrispondente a questa ricerca

en: Edit side-by-side
it: Modifica fianco a fianco

en: Edit this milestone
it: Modifica questo obiettivo

en: Edit this page
it: Modifica questa pagina

en: Editing %(name)s
it: Modifica di %(name)s

en: Edits
it: Modifiche

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: Embed an image in wiki-formatted text.
    
    The first argument is the file specification. The file specification may
    reference attachments in three ways:
     * `module:id:file`, where module can be either '''wiki''' or '''ticket''',
       to refer to the attachment named ''file'' of the specified wiki page or
       ticket.
     * `id:file`: same as above, but id is either a ticket shorthand or a Wiki
       page name.
     * `file` to refer to a local attachment named 'file'. This only works from
       within that wiki page or a ticket.
    
    The file specification may also refer to:
     * repository files, using the `source:file` syntax
       (`source:file@rev` works also).
     * files, using direct URLs: `/file` for a project-relative,
       `//file` for a server-relative, or `http://server/file` for
       absolute location. An InterWiki prefix may be used.
     * embedded data using the
       [http://tools.ietf.org/html/rfc2397 rfc2397] `data` URL scheme,
       provided the URL is enclosed in quotes.
    
    The remaining arguments are optional and allow configuring the attributes
    and style of the rendered `<img>` element:
     * digits and unit are interpreted as the size (ex. 120px, 25%)
       for the image
     * `right`, `left`, `center`, `top`, `bottom` and `middle` are interpreted
       as the alignment for the image (alternatively, the first three can be
       specified using `align=...` and the last three using `valign=...`)
     * `link=some TracLinks...` replaces the link to the image source by the
       one specified using a TracLinks. If no value is specified, the link is
       simply removed.
     * `inline` specifies that the content generated be an inline XHTML
       element. By default, inline content is not generated, therefore images
       won't be rendered in section headings and other one-line content.
     * `nolink` means without link to image source (deprecated, use `link=`)
     * `key=value` style are interpreted as HTML attributes or CSS style
       indications for the image. Valid keys are:
        * align, valign, border, width, height, alt, title, longdesc, class,
          margin, margin-(left,right,top,bottom), id and usemap
        * `border`, `margin`, and `margin-`* can only be a single number
          (units are pixels).
        * `margin` is superseded by `center` which uses auto margins
    
    Examples:
    {{{
    [[Image(photo.jpg)]]               # simplest
    [[Image(photo.jpg, 120px)]]        # with image width size
    [[Image(photo.jpg, right)]]        # aligned by keyword
    [[Image(photo.jpg, nolink)]]       # without link to source
    [[Image(photo.jpg, align=right)]]  # aligned by attribute
    }}}
    
    You can use an image from a wiki page, ticket or other module.
    {{{
    [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]    # from a wiki page
    [[Image(base/sub:bar.bmp)]]     # from hierarchical wiki page
    [[Image(#3:baz.bmp)]]           # from another ticket
    [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]    # from another ticket (long form)
    [[Image(source:/img/bee.jpg)]]  # from the repository
    [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]   # from project htdocs dir
    [[Image(shared:foo/bar.png)]]   # from shared htdocs dir (since 1.0.2)
    }}}
    
    ''Adapted from the Image.py macro created by Shun-ichi Goto
    <gotoh@taiyo.co.jp>''
it: Inserisci una immagine nel testo formattato.
    
    Il primo parametro è la specifica del file, che può referenziare un allegato in tre modi:
     * `modulo:id:file`, dove modulo può essere o '''wiki''' oppure '''ticket''',
       per riferirsi all'allegato con nome ''file'' della pagina wiki o della 
       segnalazione indicata.
     * `id:file`: come sopra, ma id può essere il riferimento a una segnalazione
       oppure il nome di una pagina Wiki.
     * `file` per riferirsi all'allegato con nome ''file'' della medesima pagina
       o segnalazione.
    
    La specifica può anche referenziare:
     * un file contenuto nel repository, usando la sintassi `source:file` (o più
       specificamente `source:file@rev`).
     * un file, specificando direttamente un URL: con `/file` si indica una posizione
       relativa al progetto, con `//file` una relativa al server, oppure con
       `http://server/file` per una posizione assoluta. Può anche essere usato un prefisso
       InterWiki.
     * un contenuto ''embedded'', usando lo schema [http://tools.ietf.org/html/rfc2397 data]:
       in tal caso l'URL deve essere delimitato da virgolette.
    
    I parametri rimanenti sono opzionali e consentono di configurare gli attributi
    e lo stile usato per rendere l'elemento `<img>`:
     * numeri e unità vengono interpretati come dimensione dell'immagine (ad esempio
       120px, 25%)
     * `right`, `left`, `center`, `top`, `bottom` e `middle` sono interpretati
       come l'allineamento dell'immagine (in alternativa, i primi tre possono
       essere espressi con `align=...` e gli ultimi tre con `valign=...`)
     * `link=qualche TracLink...` sostituisce il link alla sorgente dell'immagine
       con il TracLink specificato. Se non viene specificato nessun valore,
       il link viene semplicemente rimosso.
     * `inline` indica che il contenuto sarà reso come un elemento XHTML ''inline''. Di
       default i contenuti inline non vengono generati, quindi le immagini non vengono
       rese nelle intestazioni di sezione e in altri contenuti a singola riga.
     * `nolink` per omettere il link al sorgente dell'immagine (deprecato, usare `link=`)
     * `chiave=valore` viene interpretato come un attributo HTML o come indicazione
       di uno stile CSS per l'immagine. Le chiavi valide sono:
        * align, valign, border, width, height, alt, title, longdesc, class,
          margin, margin-(left,right,top,bottom), id e usemap
        * `border`, `margin` e `margin-*` accettano solamente un singolo numero (l'unità
          di misura è il pixel)
        * `margin` è stato sostituito da `center` che utilizza i margini automatici
    
    Esempi:
    {{{
    [[Image(foto.jpg)]]                           # il più semplice
    [[Image(foto.jpg, 120px)]]                    # con dimensione immagine
    [[Image(foto.jpg, right)]]                    # allineata con chiave
    [[Image(foto.jpg, nolink)]]                   # senza link alla sorgente
    [[Image(foto.jpg, align=right)]]              # allineata con attributo
    }}}
    
    Puoi usare una immagine allegata a una pagina wiki, a una segnalazione o a un altro modulo.
    {{{
    [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]    # da una pagina wiki
    [[Image(base/sub:bar.bmp)]]     # da una pagina wiki gerarchica
    [[Image(#3:baz.bmp)]]           # da una particolare segnalazione
    [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]    # sintassi alternativa per referenziare una segnalazione
    [[Image(source:/img/bee.jpg)]]  # dal repository
    [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]   # dalla directory htdocs del progetto
    [[Image(shared:foo/bar.png)]]   # dalla directory htdocs condivisa (dalla versione 1.0.2)
    }}}
    
    ''Adattata dalla macro Image.py creata da Shun-ichi Goto <gotoh@taiyo.co.jp>''

en: Enable JavaScript to display the workflow graph.
it: Abilita il JavaScript per visualizzare il grafo del flusso di lavoro.

en: Enable access keys
it: Attiva le scorciatoie da tastiera

en: Enabled
it: Attivo

en: Error
it: Errore

en: Error parsing workflow.
it: Errore eseguendo il parse del workflow.

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
it: Errore nel leggere '%(file)s', assicurarsi che sia leggibile.

en: Error renaming session
it: Errore nel rinominare la sessione

en: Error while removing wiki-macros: %(err)s
    Trac doesn't load plugins from wiki-macros anymore. Please remove it by hand.
it: Errore nella cancellazione di wiki-macros: %(err)s
    Trac non carica più i plugin dalla directory wiki-macros. Rimuovila manualmente per favore.

en: Error with navigation contributor "%(name)s"
it: Errore nella generazione della navigazione per "%(name)s"

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. The default value has not been saved.
it: Errore durante la scrittura di trac.ini, assicurati che sia scrivibile dal server web. Il valore di default non è stato memorizzato.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
it: Errore durante la scrittura di trac.ini, assicurati che sia scrivibile dal server web. Le tue modifiche non sono state memorizzate.

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %(message)s
it: Errore: %(message)s

en: Error: %(msg)s
it: Errore: %(msg)s

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
it: Errore: Non c'è la descrizione per la macro %(name)s

en: Error: Failed to load processor %(name)s
it: Errore: caricamento del processore "%(name)s" fallito

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
it: Errore: sequenza di caratteri "--" non consentita nel blocco commenti html del wiki

en: Error: Macro %(name)s(%(args)s) failed
it: Errore: macro %(name)s(%(args)s) fallita

en: Error: Processor %(name)s failed
it: Errore: processore "%(name)s" fallito

en: Event provider %(name)s failed for filters %(kinds)s:
it: L'estrattore di eventi %(name)s ha fallito per i filtri %(kinds)s:

en: Example: The current time is [1:%(time)s] (UTC).
it: Esempio: L'ora corrente è [1:%(time)s] (UTC).

en: Example: The rule [1:"Never notify: I update a ticket"] should be above [2:"Notify: Any ticket changes"] to get notifications of any ticket changes except when you update a ticket.
it: Esempio: La regola [1:"Nessuna notifica: segnalazione modificata da me"] dovrebbe precedere la regola [2:"Notifica: qualsiasi modifica alla segnalazione"] per ottenere le notifiche relative a qualsiasi modifica alla segnalazione eccetto quelle effettuate da te.

en: Example: The subscription rule [1:"Notify: Any ticket changes"] overrides the default rule [2:"Never notify: I update a ticket"].
it: Esempio: la regola [1:"Notifica: qualsiasi modifica alla segnalazione"] sovrascrive la regola di default [2:"Nessuna notifica: segnalazione modificata da me"].

en: Failed to create environment.
it: Creazione dell'ambiente fallita.

en: Failed to open environment: %(err)s
it: Apertura dell'ambiente fallita: %(err)s

en: Failed to parse %(metadata)s file for %(dist)s: %(err)s
it: Non è stato possibile fare il parse del file "%(metadata)s" di %(dist)s: %(err)s

en: Failed to read %(metadata)s file for %(dist)s: %(err)s
it: Non è stato possibile leggere il file "%(metadata)s" di %(dist)s: %(err)s

en: Failed to sync with repository "%(name)s": %(error)s; repository information may be out of date. Look in the Trac log for more information including mitigation strategies.
it: Non è stato possibile sincronizzare il repository "%(name)s": %(error)s; il repository potrebbe non essere aggiornato. Consulta il log di Trac per ulteriori informazioni, comprese possibili strategie per risolvere il problema.

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
it: File "%(file)s", riga %(line)s, in %(function)s

en: File %(file)s, [1:%(size)s] (added by %(author)s, %(date)s)
it: File %(file)s, [1:%(size)s] (aggiunto da %(author)s, %(date)s)

en: File %(path)s not found
it: File "%(path)s" non trovato

en: File '%(name)s' exists
it: File "%(name)s" esiste già

en: Filters
it: Filtri

en: Follow copies
it: Segui le copie

en: For either path, you can start typing the path and will be
                  presented a list of existing directories and files to select
                  from. Select an entry by clicking on it, or by using the
                  up/down cursor keys and hitting tab.
it: Puoi iniziare ad inserire ciascun percorso e ti verrà presentato un elenco di cartelle e di file esistenti da cui potrai scegliere. Seleziona un elemento cliccandoci sopra o utilizzando le frecce giù/sù e premendo il tasto tabulatore.

en: Forbidden
it: Operazione non consentita

en: Forget last query
it: Dimentica l'ultima ricerca

en: Format:
it: Formato:

en: Format: %(datehint)s
it: Formato: %(datehint)s

en: Format: %(datetimehint)s
it: Formato: %(datetimehint)s

en: Found a bug in Trac?
it: Hai trovato un errore in Trac?

en: From [%(rev)s]
it: Da [%(rev)s]

en: From:
it: Da:

en: Full name:
it: Nome completo:

en: GIT backend not available
it: Il backend GIT non è disponibile

en: GIT version %(hasver)s installed not compatible (need >= %(needsver)s)
it: La versione %(hasver)s di GIT installata non è compatibile (è richiesta una versione >= %(needsver)s)

en: General
it: Generale

en: Generated by Trac %(version)s
it: Generato da Trac %(version)s

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
it: Errore Genshi "%(error)s" durante il rendering del template %(location)s

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
it: Vai ai pulsanti di Conferma, Anteprima, Rivedi o Annulla

en: Go to repository index
it: Vai all'indice dei repository

en: Go to repository root
it: Vai alla root del repository

en: Go to the editor
it: Vai all'editor

en: Go to the list of attachments
it: Vai alla lista degli allegati

en: Go to the ticket editor
it: Vai all'editor della segnalazione

en: Go!
it: Vai!

en: Grant Permission:
it: Concedi permesso:

en: Grant permission for an action to a subject, which can be either a user
                or a group.
it: Concessione di un permesso per una determinata azione a un soggetto che
    può essere un utente o un gruppo.

en: Graph
it: Grafo

en: Group
it: Gruppo

en: Group Membership
it: Appartenenza a Gruppi

en: Group results by
it: Raggruppa i risultati per

en: Group:
it: Gruppo:

en: HTML parsing error: %(message)s
it: Errore nel formato HTML: %(message)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
it: Anteprima HTML usando %(renderer)s non riuscita (%(err)s)

en: Header length is too short
it: Intestazione troppo corta

en: Help/Guide
it: Aiuto/Guida

en: Hide all descriptions
it: Nascondi tutte le descrizioni

en: Hide from repository index
it: Ometti dall'indice dei repository

en: Hide help links.
it: Nascondi i collegamenti all'aiuto.

en: Hide milestones with no due date
it: Nascondi gli obiettivi senza una data prevista

en: Hide this notice
it: Nascondi questa nota

en: Hide this warning
it: Nascondi questo avviso

en: Hint: clear the field to view latest revision
it: Suggerimento: cancella il campo per vedere la revisione più recente

en: Hint: if the report failed due to automatic modification of the ORDER BY clause or the addition of LIMIT/OFFSET, please look up %(sort_column)s and %(limit_offset)s in TracReports to see how to gain complete control over report rewriting.
it: Suggerimento: se il report è fallito a causa della modifica automatica della clausola ORDER BY o per l'aggiunta di LIMIT/OFFSET, puoi consultare %(sort_column)s e %(limit_offset)s in TracReports dove viene spiegato come ottenere completo controllo sulla riscrittura del report.

en: History
it: Cronologia

en: Home page:
it: Pagina home:

en: Hotcopy done.
it: Copia "a caldo" effettuata.

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
it: Copia a caldo di %(src)s in %(dst)s ...

en: I have files to attach to this ticket
it: Ho dei file da allegare a questa segnalazione

en: I update a ticket
it: Segnalazione modificata da me

en: IP-Address: %(ipnr)s
it: Indirizzo IP: %(ipnr)s

en: ISO 8601 format
it: Formato ISO 8601

en: Identifier
it: Identificatore

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the
                [1:log] directory of the project environment ([2:%(dir)s]).
it: Se specifichi un percorso relativo il file di log verrà messo nella
    cartella [1:log] dell'ambiente ([2:%(dir)s]).

en: If you think this should work and you can reproduce the problem,
                  you should consider creating a bug report.
it: Se pensi che questo dovrebbe funzionare e si tratta di un problema
    riproducibile, considera l'opportunità di creare una segnalazione.

en: Ignore:
it: Ignora:

en: In the default time zone, this would be displayed as [1:%(formatted)s].
it: Nel fuso orario di default questo verrebbe visualizzato come [1:%(formatted)s].

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as [1:%(formatted)s].
it: Nel tuo fuso orario %(tz)s, questo verrebbe visualizzato come [1:%(formatted)s].

en: Index
it: Indice

en: Initenv for '%(env)s' failed.
it: Initenv fallito in '%(env)s'.

en: Initial Version
it: Versione iniziale

en: Insert a changeset message into the output.
    
    This macro must be called using wiki processor syntax as follows:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    where the arguments are the following:
     - `repository`: the repository containing the changeset
     - `revision`: the revision of the desired changeset
it: Inserisci un messaggio di changeset nell'output.
    
    Questa macro dev'essere invocata utilizzando la sintassi del processore wiki in questo modo:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    i cui argomenti sono i seguenti:
     - `repository`: il repository che contiene il changeset
     - `revision`: la versione del changeset desiderata

en: Insert an alphabetic list of all wiki pages into the output.
    
    Accepts a prefix string as parameter: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are listed. If the prefix is specified,
    a second argument of value `hideprefix` can be given as well, in order
    to remove that prefix from the output.
    
    The prefix string supports the standard relative-path notation ''when
    using the macro in a wiki page''. A prefix string starting with `./`
    will be relative to the current page, and parent pages can be
    specified using `../`.
    
    Alternate `format` and `depth` named parameters can be specified:
     - `format=compact`: The pages are displayed as comma-separated links.
     - `format=group`: The list of pages will be structured in groups
       according to common prefix. This format also supports a `min=n`
       argument, where `n` is the minimal number of pages for a group.
     - `format=hierarchy`: The list of pages will be structured according
       to the page name path hierarchy. This format also supports a `min=n`
       argument, where higher `n` flatten the display hierarchy
     - `depth=n`: limit the depth of the pages to list. If set to 0,
       only toplevel pages will be shown, if set to 1, only immediate
       children pages will be shown, etc. If not set, or set to -1,
       all pages in the hierarchy will be shown.
     - `include=page1:page*2`: include only pages that match an item in the
       colon-separated list of pages. If the list is empty, or if no `include`
       argument is given, include all pages.
     - `exclude=page1:page*2`: exclude pages that match an item in the colon-
       separated list of pages.
    
    The `include` and `exclude` lists accept shell-style patterns.
it: Inserisce nell'output una lista alfabetica di tutte le pagine wiki.
    
    Accetta come parametro una stringa di prefisso: se fornita, la lista
    risultante conterrà solo le pagine i cui nomi iniziano con il prefisso.
    Se tale parametro è omesso, verrano ritornate tutte le pagine.
    Se si fornisce tale parametro, si può aggiungere opzionalmente un
    secondo argomento con il valore `hideprefix`, in modo tale che il
    prefisso specificato venga rimosso dal risultato.
    
    La stringa di prefisso supporta la notazione path relativo standard
    ''quando la macro viene usata in una pagina wiki''. Una stringa di
    prefisso che inizia con `./` sarà relativa alla pagina corrente,
    e le pagine superiori possono essere specificate usando `../`.
    
    È possibile specificare i parametri alternativi `format` e `depth`:
     - `format=compact`: Le pagine vengono mostrate come link separati da
        virgole.
     - `format=group`: La lista di pagine verrà strutturata in gruppi
       secondo il prefisso in comune. Questo formato supporta anche
       l'argomento `min=n` dove `n` è il numero monimo di pagine di un
       gruppo.
     - `format=hierarchy`: La lista di pagine viene strutturata secondo la
       gerarchia dei percorsi dei nomi delle stesse. Questo formato supporta
       anche l'argomento `min=n`, dove `n` elevati appiattiscono la
       gerarchia visualizzata.
     - `depth=n`: limita la profondità delle pagine elencate. Se posta uguale
       a 0, verranno mostrate solo le pagine al primo livello. Se impostata a 1,
       solo le pagine immediatamente inferiori, ecc. Se non fornita, o
       posta uguale a -1, verranno mostrate tutte le pagine.
     - `include=page1:page*2`: include solo le pagine che corrispondono ad
       un elemento della lista di nomi di pagine separati da virgole. Se la
       lista è vuota, o non si specifica l'argomento dell'include, verranno
       incluse tutte le pagine.
     - `exclude=page1:page*2`: esclude le pagine che corrispondono ad un
       elemento della lista di nomi separati da virgole.
    
    Le liste degli argomenti `include` e `exclude` accettano pattern in
    stile shell.

en: Install
it: Installa

en: Install Babel for extended language support.
it: Installa Babel per un migliore supporto alle lingue.

en: Install Babel for localized date formats.
it: Installa Babel per avere i formati nazionali delle date.

en: Install Plugin:
it: Installa un plugin:

en: Install pytz for a complete list of timezones.
it: Installa pytz per avere la lista completa dei fusi orari.

en: Installed Plugins
it: Moduli aggiuntivi installati

en: Insufficient privileges to perform this operation.
it: Permessi insufficienti per eseguire questa operazione.

en: Interface Customization
it: Personalizzazione dell'interfaccia

en: Internal error
it: Errore interno

en: Internal error (got unexpected object kind '%(kind)s')
it: Errore interno (trovato un oggetto di tipo "%(kind)s" inaspettato)

en: Invalid %(type)s name.
it: Nome di %(type)s non valido.

en: Invalid %(type)s value.
it: Valore %(type)s non valido.

en: Invalid Attachment
it: Allegato non valido

en: Invalid Changeset Number
it: Numero di changeset non valido

en: Invalid Date
it: Data non valida

en: Invalid Report Number
it: Numero del report errato

en: Invalid Ticket
it: Segnalazione non valida

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
it: Codifica URL non valida (era %(path_info)r)

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
it: "%(name)s" non è un nome valido per la pagina Wiki

en: Invalid Wiki page: %(message)s
it: Pagina wiki non valida: %(message)s

en: Invalid argument '%(arg)s'
it: Argomento non valido '%(arg)s'

en: Invalid arguments
it: Parametri non validi

en: Invalid attachment: %(message)s
it: Allegato non valido: %(message)s

en: Invalid attribute '%(attr)s'
it: Attributo "%(attr)s" non valido

en: Invalid changeset number
it: Numero di changeset non valido

en: Invalid chrome path %(path)s.
it: Percorso chrome non valido "%(path)s".

en: Invalid comment threading identifier
it: Identificatore del gruppo del commento non valido

en: Invalid component name.
it: Nome del componente non valido.

en: Invalid default_handler '%(val)s'
it: default_handler "%(val)s" non valido

en: Invalid email encoding setting: %(mime_encoding)s
it: Impostazione codifica email non valida: %(mime_encoding)s

en: Invalid encoding in form data: %(msg)s
it: Codifica errata nei dati della form: %(msg)s

en: Invalid format %(db_str)s for the database connection string. Please refer to the %(doc)s for help.
it: La stringa di connessione al database contiene un formato non valido: "%(db_str)s". Consulta la %(doc)s per un aiuto.

en: Invalid key "%(key)s"
it: Tasto "%(key)s" non valido

en: Invalid log level
it: Livello di log non valido

en: Invalid log type
it: Tipo di log non valido

en: Invalid milestone name.
it: Nome dell'obiettivo non valido.

en: Invalid query constraint value
it: Valore del filtro non valido

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
it: Identificatore risorsa non valido "%(id)s"

en: Invalid row %(line)d. Expected <user>, <action>, [action], [...]
it: La riga %(line)d non è valida. La sintassi corretta è <utente>, <permesso>, [permesso], [...]

en: Invalid ticket id list: %(value)s
it: La lista di numeri di segnalazioni non è valida: %(value)s

en: Invalid ticket number
it: Numero della segnalazione non valido

en: Invalid up/down value: %(value)s
it: Valore su/giù non valido: %(value)s

en: Invalid user %(user)s on line %(line)d: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
it: Nome utente %(user)s alla linea %(line)d non valido: I nomi completamente in caratteri maiuscoli sono riservati per i permessi.

en: Invalid version name.
it: Nome di versione non valido.

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
it: Eseguendo trac-admin omettendo il comando attiva la modalità interattiva.

en: Jump to the chosen preselected path
it: Vai all'indirizzo preselezionato

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Language:
it: Lingua:

en: Last Change
it: Ultima modifica

en: Last Visit
it: Ultima visita

en: Last edited %(date)s
            by %(author)s
it: Ultima modifica %(date)s
    da parte di %(author)s

en: Last modified %(modified)s
it: Ultima modifica %(modified)s

en: Last modified on %(date)s
it: Ultima modifica il %(date)s

en: Latest Revision
it: Revisione più recente

en: Leave a redirection page at the old location
it: Lascia una pagina di redirezione nella posizione precedente

en: Legend:
it: Legenda:

en: License:
it: Licenza:

en: Line
it: Riga

en: Line %(lineno)d: Entry before first section header
it: Linea %(lineno)d: una voce precede la prima intestazione di sezione

en: Line %(lineno)d: Invalid entry
it: Linea %(lineno)d: voce non valida

en: Line numbers
it: Righe numerate

en: List all known mime-types which can be used as WikiProcessors.
    
    Can be given an optional argument which is interpreted as mime-type filter.
it: Elenca tutti i mime-type conosciuti che possono essere usati come
    WikiProcessor.
    
    Come argomento opzionale si può specificare un filtro sui mime-type.

en: List all pages that have recently been modified, ordered by the
    time they were last modified.
    
    This macro accepts two ordered arguments and a named argument. The named
    argument can be placed in any position within the argument list.
    
    The first parameter is a prefix string: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are included in the list.
    
    The second parameter is the maximum number of pages to include in the
    list.
    
    The `group` parameter determines how the list is presented:
      `group=date` :: The pages are presented in bulleted lists that are
        grouped by date (default).
      `group=none` :: The pages are presented in a single bulleted list.
    
    Tip: if you only want to specify a maximum number of entries and
    don't want to filter by prefix, specify an empty first parameter,
    e.g. `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.
it: Elenca tutte le pagine modificate di recente, ordinate per orario di
    ultima modifica.
    
    Questa macro accetta due argomenti ordinali e un argomento con nome.
    L'argomento con nome può essere posizionato ovunque nella lista di
    argomenti.
    
    Il primo argomento è una stringa di prefisso: se specificata, la lista
    comprenderà solo le pagine i cui nomi iniziano con tale prefisso.
    Altrimenti, la lista comprenderà tutte le pagine.
    
    Il secondo parametro è il massimo numero di pagine da includere nella
    lista.
    
    Il parametro `group` determina come viene presentata la lista:
      `group=date` :: Le pagine sono presentate in liste puntate,
       raggruppate per data (default).
      `group=none` :: Le pagine sono presentate in un'unica lista puntata.
    
    Suggerimento: se vuoi specificare solo il numero massimo di elementi da
    visualizzare e non vuoi specificare un prefisso, basta lasciare vuoto
    il primo parametro. Es.: `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.

en: Load
it: Carica

en: Local variables:
it: Variabili locali:

en: Localization
it: Localizzazione

en: Location
it: Posizione

en: Location:
it: Posizione:

en: Log Message
it: Messaggio di log

en: Log file:
it: File di log:

en: Log level:
it: Livello di log:

en: Logging
it: Registro attività

en: Login
it: Accedi

en: Logout
it: Esci

en: Look in the Trac log for more information.
it: Consulta il log di Trac per ulteriori informazioni.

en: MIME Types
it: Tipi MIME

en: Manage %(label_plural)s
it: Modifica %(label_plural)s

en: Manage Components
it: Gestione componenti

en: Manage Milestones
it: Gestione degli obiettivi

en: Manage Permissions and Groups
it: Gestione dei Permessi e dei Gruppi

en: Manage Plugins
it: Gestione dei moduli aggiuntivi

en: Manage Repositories
it: Gestione dei repository

en: Manage Versions
it: Gestione delle versioni

en: Max items per page
it: Numero massimo di elementi per pagina

en: Maximum attachment size: %(num)s
it: Dimensione massima dell'allegato: %(num)s

en: Maximum total attachment size: %(num)s
it: Dimensione massima dell'allegato: %(num)s

en: Merge changes
it: Integra le modifiche

en: Message catalogs have not been compiled.
it: I cataloghi con le traduzioni non sono stati compilati.

en: Message:
it: Messaggio:

en: Milestone
it: Obiettivo

en: Milestone "%(name)s"
it: Obiettivo "%(name)s"

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
it: L'obiettivo "%(name)s" esiste già, per favore scegli un altro nome.

en: Milestone %(name)s
it: Obiettivo %(name)s

en: Milestone %(name)s completed
it: Obiettivo %(name)s completato

en: Milestone %(name)s does not exist.
it: L'obiettivo "%(name)s" non esiste.

en: Milestone %(name)s does not exist. You can create it here.
it: L'obiettivo "%(name)s" non esiste. Puoi crearlo qui.

en: Milestone:
it: Obiettivo:

en: Milestones
it: Obiettivi

en: Milestones completed
it: Obiettivi completati

en: Missing arguments to add a repository.
it: Mancano dei parametri per aggiungere un repository.

en: Missing arguments to add an alias.
it: Mancano dei parametri per aggiungere un sinonimo.

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
it: Manca la variabile d'ambiente "TRAC_ENV". Trac necessita di questa variabile che deve indicare un ambiente Trac valido.

en: Missing field
it: Campo mancante

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
it: Token mancante o non valido. %(msg)s

en: Modified
it: Modificato

en: Modified %(modified)s.
it: Ultima modifica %(modified)s fa.

en: Modify
it: Modifica

en: Modify %(label_singular)s:
it: Modifica %(label_singular)s:

en: Modify Component:
it: Modifica componente:

en: Modify Milestone:
it: Modifica obiettivo:

en: Modify Report:
it: Modifica il report:

en: Modify Repository:
it: Modifica repository:

en: Modify Ticket
it: Modifica segnalazione

en: Modify Version:
it: Modifica versione:

en: Most recent call last:
it: Per ultime le chiamate più recenti:

en: Move rule down
it: Sposta in giù la regola

en: Move rule up
it: Sposta in su la regola

en: Multi-values fields not supported yet
it: I campi multi-valore non sono ancora supportati

en: N/A
it: N/D

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
it: È necessario PySqlite %(version)s o superiore

en: Need to downgrade %(name)s.
it: È necessario fare il downgrade di "%(name)s".

en: Neither %(from_)s nor %(reply_to)s are specified in the configuration.
it: La configurazione non specifica né %(from_)s né %(reply_to)s.

en: Never notify
it: Nessuna notifica

en: New Custom Query
it: Nuova ricerca personalizzata

en: New Milestone
it: Nuovo obiettivo

en: New Report
it: Nuovo report

en: New Ticket
it: Nuova segnalazione

en: New comment:
it: Nuovo commento:

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Newest first
it: Prima il più recente

en: Next Change
it: Modifica successiva

en: Next Changeset
it: Changeset successivo

en: Next Milestone
it: Obiettivo successivo

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Next Period
it: Periodo successivo

en: Next Revision
it: Revisione successiva

en: Next Ticket
it: Segnalazione successiva

en: Next Version
it: Versione successiva

en: Next status will be '%(name)s'
it: Lo stato successivo sarà "%(name)s"

en: No %s selected
it: Nessuna %s selezionata

en: No Trac environment found at %(path)s
    %(e)s
it: Non è stato trovato un ambiente Trac in "%(path)s"
    %(e)s

en: No administration panels available
it: Non c'è alcun pannello di amministrazione

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
it: Non ci sono conversioni MIME da %(old)s a %(new)s

en: No changes
it: Nessuna modifica

en: No changeset %(rev)s in the repository
it: Nel repository non esiste il changeset %(rev)s

en: No component selected
it: Nessun componente selezionato

en: No date set
it: Nessuna data impostata

en: No default repository defined
it: Il repository di default non è definito

en: No destination file created
it: Il file destinazione non è stato creato

en: No differences to show
it: Nessuna differenza da mostrare

en: No documentation found for '%(cmd)s'. Use 'help' to see the list of commands.
it: Non è stata trovata alcuna documentazione per "%(cmd)s". Usa "help" per vedere la lista di comandi.

en: No file uploaded
it: Non è stato caricato alcun file

en: No files found
it: Non è stato trovato alcun file

en: No filespec given
it: Non è stata specificata alcuna "filespec"

en: No group memberships
it: Nessuna appartenenza a gruppi

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
it: Nessuna immagine "%(id)s" allegata a %(parent)s

en: No macro or processor named '%(name)s' found
it: Non è stata trovata una macro o un processore chiamato "%(name)s"

en: No matches found.
it: Non è stata trovata alcuna corrispondenza.

en: No milestone selected
it: Nessun obiettivo selezionato

en: No node %(path)s
it: Nodo "%(path)s" inesistente

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
it: Non esiste il nodo "%(path)s" revisione %(rev)s

en: No permission to change the ticket reporter.
it: Non hai i permessi per modificare chi ha inserito la segnalazione.

en: No permission to change ticket fields.
it: Non hai i permessi per modificare i campi della segnalazione.

en: No permission to edit the ticket description.
it: Non hai i permessi per modificare la descrizione della segnalazione.

en: No permission to view change log
it: Non hai i permessi per vedere il registro delle modifiche

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
it: Non hai il permesso di vedere il changeset %(rev)s in %(repos)s

en: No permissions
it: Nessun permesso

en: No permissions to add a comment.
it: Non hai i permessi per aggiungere un commento.

en: No preference panels available
it: Non è disponibile alcun pannello preferenze

en: No reports available.
it: Nessun report disponibile

en: No repositories were selected.
it: Non è stato selezionato alcun repository.

en: No repository specified and no default repository configured.
it: Non è stato specificato alcun repository e il repository di default non è stato definito.

en: No results
it: Nessun risultato

en: No revisions
it: Nessuna revisione

en: No revisions found
it: Non è stata trovata nessuna revisione

en: No such changeset
it: Questo changeset non esiste

en: No such node
it: Questo nodo non esiste

en: No svn:externals configured in trac.ini
it: Non è stato configurato svn:externals nel trac.ini

en: No tickets found
it: Non è stata trovata alcuna segnalazione

en: No upgrade module %(module)s.py
it: Il modulo di aggiornamento "%(module)s.py" non è presente

en: No upgrade package %(pkg)s
it: Il package di aggiornamento %(pkg)s non è presente

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
it: Non c'è la versione %(num)s per la pagina wiki "%(name)s"

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
it: Non esiste la versione %(version)d per il commento %(cnum)d sulla segnalazione #%(ticket)s

en: No version selected
it: Nessuna versione selezionata

en: No viewable repositories
it: Nessun repository visibile

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
it: Non sono ammessi caratteri non-ascii nel percorso all'ambiente "%(path)s".

en: None
it: Nessuno

en: Nonexistent path
it: Percorso inesistente

en: Normal
it: Normale

en: Not recommended. See [1:explicit synchronization] for more info.
it: Non raccomandato. Vedi [1:sincronizzazione esplicita] per ulteriori informazioni.

en: Not supported in git_fs
it: Non supportato da git_fs

en: Note that [1:Subject] or [2:Group] names can't be all upper-case,
          as that is reserved for permission names.
it: Nota che i nomi di [1:soggetto] e [2:gruppo] non possono essere
    completamente in caratteri maiuscoli, perché riservati ai nomi dei permessi.

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
it: Nota che il modulo aggiuntivo "%(name)s" sembra essere coinvolto.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
it: Nota che i seguenti moduli aggiuntivi sembrano essere coinvolti:

en: Note: File must be selected again.
it: Nota: Il file dev'essere selezionato nuovamente.

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).[1:]A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
it: Nota: Universal Co-ordinated Time (UTC) è sinonimo di "ora di Greenwich" (GMT).[1:]Un valore positivo indica un'orario locale a est di Greenwich, cioè in avanti rispetto all'orario universale.

en: Note: this is a <strong>merge</strong> changeset, the changes displayed below correspond to the merge itself.
it: Nota: questo è un changeset di <strong>integrazione</strong>, le modifiche mostrate qui sotto sono relative all'integrazione stessa.

en: Notice: To enable the readonly wiki attribute, trac.ini must be manually
    edited to add ReadonlyWikiPolicy to the list of permission_policies in
    the [trac] section.
    
    For more details see: http://trac.edgewall.org/wiki/ReadonlyWikiPolicy
it: Nota: Per abilitare l'attributo sola lettura nel wiki, il trac.ini deve essere modificato manualmente per aggiungere ReadonlyWikiPolicy alla lista delle permission_policies nella sezione [trac].
    
    Per ulteriori dettagli vedi: http://trac.edgewall.org/wiki/ReadonlyWikiPolicy

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notify
it: Notifica

en: Number of tickets associated with milestone
it: Numero di segnalazioni associate all'obiettivo

en: Old / New
it: Vecchia / Nuova

en: Old comment:
it: Commento precedente:

en: Older Revisions
it: Revisioni precedenti

en: Oldest first
it: Prima il più vecchio

en: Open (by due date)
it: Aperti (per data prevista)

en: Open (no due date)
it: Aperti (nessuna data prevista)

en: Open tickets retargeted after milestone closed
it: Segnalazioni spostate in seguito alla chiusura dell'obiettivo

en: Opened %(created)s
it: Aperta %(created)s

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
it: L'opzione "%(option)s" non esiste nella sezione "%(section)s"

en: Or
it: oppure

en: Order
it: Ordina

en: Order numbers must be unique
it: I numeri d'ordine devono essere univoci

en: Original Format
it: Formato originale

en: Otherwise, please %(create)s a new bug report
                    describing the problem and explain how to reproduce it.
it: Altrimenti, potresti %(create)s una nuova segnalazione descrivendo il problema e spiegando come riprodurlo.

en: Owned by:
it: In carico a:

en: Owner
it: In carico a

en: Owner:
it: In carico a:

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` cannot be used in SQLite
it: PRAGMA journal_mode `%(value)s` non può essere utilizzato con SQLite

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` isn't supported by SQLite %(version)s
it: PRAGMA journal_mode `%(value)s` non è supportato da SQLite %(version)s

en: PRAGMA journal_mode isn't supported by SQLite %(version)s
it: PRAGMA journal_mode non è supportato da SQLite %(version)s

en: Package
it: Pacchetto

en: Page %(name)s does not exist
it: La pagina "%(name)s" non esiste

en: Page %(name)s not found
it: La pagina "%(name)s" non è stata trovata

en: Page %(num)d
it: Pagina %(num)d

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
it: "%(page)s" è superiore al numero di pagine del risultato della ricerca

en: Page '%(page)s' not found
it: La pagina "%(page)s" non è stata trovata

en: Page history
it: Cronologia delle modifiche alla pagina

en: Page is read-only
it: La pagina è in sola lettura

en: Page not modified
it: Pagina non modificata

en: Page not modified, showing latest version.
it: Pagina non modificata, visualizzo l'ultima versione.

en: Parent Directory
it: Cartella superiore

en: Parent directory
it: Cartella superiore

en: Parent resource %(parent)s doesn't exist
it: La risorsa superiore "%(parent)s" non esiste

en: Path not available for download
it: Percorso non disponibile al download

en: Permissions
it: Permessi

en: Plain Text
it: Testo non formattato

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
it: Per favore informa del problema il manutentore del modulo aggiuntivo.

en: Please review all those changes and manually merge them with your
                own changes. [1:]
                If you're unsure about what you're doing, please press [2:Cancel]
                (losing your changes) and start editing the latest version of the page
                again.
it: Per favore rivedi tutte le modifiche e integrale manualmente con le tue. [1:]
    Se non sei sicuro di quel che stai facendo, premi [2:Annulla]
    (perdendo le modifiche) e applica nuovamente le modifiche alla
    versione più recente della pagina.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
it: Rivedi la tua configurazione per favore, a cominciare da "%(section)s" nel tuo %(tracini)s.

en: Please visit the Trac open source project:
            [1:http://trac.edgewall.org/]
it: Visita il progetto open source Trac: [1:http://trac.edgewall.org/]

en: Plugin %(name)s already installed
it: Il modulo aggiuntivo "%(name)s" è già installato

en: Plugins
it: Moduli aggiuntivi

en: Possible Values
it: Valori possibili

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            By [4:Edgewall Software].
it: Basato su [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
    di [4:Edgewall Software].

en: Pre-0.11 macros with the %(method)s method are no longer supported.
it: Le macro pre-0.11 con il metodo "%(method)s" non sono più supportate.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences:
it: Preferenze:

en: Prefix
it: Prefisso

en: Prepare Diff
it: Prepara diff

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Page
it: Anteprima

en: Preview changes to comment %(cnum)s
it: Anteprima modifiche al commento %(cnum)s

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previous Change
it: Modifica precedente

en: Previous Changeset
it: Changeset precedente

en: Previous Milestone
it: Obiettivo precedente

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Previous Period
it: Periodo precedente

en: Previous Revision
it: Revisione precedente

en: Previous Ticket
it: Segnalazione precedente

en: Previous Version
it: Versione precedente

en: Priorities
it: Priorità

en: Priority
it: Priorità

en: Produce documentation for the Trac configuration file.
    
    Typically, this will be used in the TracIni page.
    Optional arguments are a configuration section filter,
    and a configuration option name filter: only the configuration
    options whose section and name start with the filters are output.
it: Fornisce la documentazione sul file di configurazione di Trac.
    
    Il tipico uso di questa macro è nella pagina TracIni.
    Come argomenti opzionali si può specificare un filtro sulla sezione
    di configurazione e uno sul nome dell'opzione: verranno mostrati solo
    le opzioni la cui sezione e i cui nomi iniziano con i filtri
    specificati.

en: Project
it: Progetto

en: Project Name [%(default)s]>
it: Nome progetto [%(default)s]>

en: Properties
it: Proprietà

en: Property %(label)s %(rendered)s
it: Proprietà "%(label)s" %(rendered)s

en: Property %(name)s
it: Proprietà "%(name)s"

en: Property %(name)s
                      changed from %(old)s to %(new)s
it: Proprietà "%(name)s" modificata da "%(old)s" a "%(new)s"

en: Property %(name)s deleted
it: Proprietà "%(name)s" eliminata

en: Property %(name)s set to %(value)s
it: Proprietà "%(name)s" impostata a "%(value)s"

en: Property %(prop)s changed
it: Proprietà "%(prop)s" modificata

en: Property [1:%(name)s] set to %(value)s
it: Proprietà [1:%(name)s] impostata a "%(value)s"

en: Provide a description list for the known InterWiki prefixes.
it: Fornisce una lista descrittiva dei prefissi InterWiki noti.

en: Provide a list of known InterTrac prefixes.
it: Fornisce la lista dei prefissi InterTrac noti.

en: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 break Trac, please use 2.5.5 or higher
it: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 provocano degli errori in Trac, utilizza la versione 2.5.5 o superiore per favore

en: Python Traceback
it: Traceback Python

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
it: Il filtro richiede un campo e un valore separati da un "="

en: Query filter requires field name
it: Il filtro richiede il nome di un campo

en: Query filters
it: Filtri della query

en: Query max %(max)s is invalid.
it: Il valore massimo %(max)s non è valido.

en: Query page %(page)s is invalid.
it: La pagina "%(page)s" non è valida.

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
it: Il parametro "sort=%(sort_col)s" non è valido

en: Query: (can be either SQL or, if starting with [1:query:],
                  a [2:TracQuery] expression)
it: Query: (può essere una istruzione SQL oppure, se inizia con [1:query:], una espressione [2:TracQuery])

en: Quickjump to %(name)s
it: Salta a %(name)s

en: RSS Feed
it: Flusso RSS

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Relative format
it: Formato relativo

en: Released
it: Rilasciata

en: Released:
it: Rilasciata:

en: Remove from Cc
it: Rimuovi da Cc

en: Remove selected items
it: Elimina gli elementi selezionati

en: Removed
it: Rimosso

en: Removing [1:%(versions)s versions] of the page, which was first modified %(first_modified)s and last modified %(last_modified)s.
it: Eliminazione delle [1:%(versions)s versioni] della pagina, modificata la prima volta %(first_modified)s e l'ultima volta %(last_modified)s.

en: Removing all [1:%(versions)s versions] of the page, which was created %(created)s and last modified %(modified)s.
it: Eliminazione di tutte le [1:%(versions)s versioni] della pagina,
    creata %(created)s e modificata l'ultima volta %(modified)s.

en: Removing the one and only [1:version] of the page, which was created %(created)s.
it: Eliminazione della sola ed unica [1:versione] della pagina, che è stata creata %(created)s.

en: Rename [1:%(name)s]
it: Rinomina [1:%(name)s]

en: Rename page
it: Rinomina pagina

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
it: Rinominando la pagina verrà cambiato anche il nome di tutte le versioni esistenti della pagina stessa.

en: Render a workflow graph.
    
    This macro accepts a TracWorkflow configuration and renders the states
    and transitions as a directed graph. If no parameters are given, the
    current ticket workflow is rendered. In WikiProcessors mode the `width`
    and `height` arguments can be specified.
    
    (Defaults: `width = 800` and `height = 600`)
    
    Examples:
    {{{
        [[Workflow()]]
    
        [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
    
        {{{
        #!Workflow width=700 height=700
        leave = * -> *
        leave.operations = leave_status
        leave.default = 1
    
        create = <none> -> new
        create.default = 1
    
        create_and_assign = <none> -> assigned
        create_and_assign.label = assign
        create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
        create_and_assign.operations = may_set_owner
    
        accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
        accept.permissions = TICKET_MODIFY
        accept.operations = set_owner_to_self
    
        resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
        resolve.permissions = TICKET_MODIFY
        resolve.operations = set_resolution
    
        reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
        reassign.permissions = TICKET_MODIFY
        reassign.operations = set_owner
    
        reopen = closed -> reopened
        reopen.permissions = TICKET_CREATE
        reopen.operations = del_resolution
        }}}
    }}}
it: Mostra il grafo di un workflow.
    
    Questa macro accetta una configurazione di TracWorkflow e visualizza gli stati e le transizioni come un grafo direzionato. Se non viene specificato alcun parametro, viene visualizzato l'attuale workflow delle segnalazioni. In modalità WikiProcessors possono essere specificati i parametri `width` e `height`.
    
    (Default: `width = 800` e `height = 600`)
    
    Esempi:
    {{{
        [[Workflow()]]
    
        [[Workflow(vai = qui -> là; ritorna = là -> qui)]]
    
        {{{
        #!Workflow width=700 height=700
        leave = * -> *
        leave.operations = leave_status
        leave.default = 1
    
        create = <none> -> new
        create.default = 1
    
        create_and_assign = <none> -> assigned
        create_and_assign.label = assign
        create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
        create_and_assign.operations = may_set_owner
    
        accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
        accept.permissions = TICKET_MODIFY
        accept.operations = set_owner_to_self
    
        resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
        resolve.permissions = TICKET_MODIFY
        resolve.operations = set_resolution
    
        reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
        reassign.permissions = TICKET_MODIFY
        reassign.operations = set_owner
    
        reopen = closed -> reopened
        reopen.permissions = TICKET_CREATE
        reopen.operations = del_resolution
        }}}
    }}}

en: Replace existing attachment of the same name
it: Sostituisci l'allegato esistente con il medesimo nome

en: Reply
it: Replica

en: Reply to comment %(cnum)s
it: Replica al commento %(cnum)s

en: Reply, quoting this description
it: Replica, citando questa descrizione

en: Report arguments
it: Parametri del report

en: Report execution failed: %(error)s %(sql)s
it: Esecuzione del report fallita: %(error)s %(sql)s

en: Report failed: %(error)s
it: Report fallito: %(error)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
it: Il report {%(num)s} non esiste.

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
it: Il report {%(num)s} non ha una query SQL.

en: Reported by:
it: Segnalata da:

en: Reporter
it: Segnalatore

en: Reporter:
it: Segnalatore:

en: Repositories
it: Repository

en: Repository "%(repo)s" doesn't exist
it: Il repository "%(repo)s" non esiste.

en: Repository '%(repo)s' not found
it: Il repository "%(repo)s" non è stato trovato

en: Repository Index
it: Indice dei repository

en: Repository URL
it: URL del repository

en: Repository changesets
it: Changeset del repository

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resolutions
it: Risoluzioni

en: Restore session:
it: Ripristina sessione:

en: Results
it: Risultati

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
it: Sincronizzazione dello storico del repository %(reponame)s...

en: Retarget
it: Sposta su

en: Retarget associated open tickets to milestone:
it: Riassegna le segnalazioni aperte associate all'obiettivo:

en: Retarget associated tickets to milestone
it: Riassegna le segnalazioni associate all'obiettivo

en: Retargeting
it: Riassegna

en: Return to Last Query
it: Ritorna all'ultima ricerca

en: Reverse Diff
it: Diff inverso

en: Revert page to this version
it: Ritorna a questa versione della pagina

en: Revert this change
it: Annulla questa modifica

en: Revert to this version
it: Ritorna a questa versione

en: Reverted to version %(version)s.
it: Ripristinata la versione %(version)s.

en: Review
it: Rivedi

en: Review Changes
it: Rivedi le modifiche

en: Revision
it: Revisione

en: Revision %(num)s
it: Revisione %(num)s

en: Revision Log
it: Registro revisioni

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
it: Registro revisioni (ripartendo da %(path)s, rev. %(rev)s)

en: Revision Log Mode:
it: Modalità di visualizzazione del registro:

en: Revision in which the line changed
it: La revisione in cui la riga è stata modificata

en: Revision info
it: Info revisione

en: Roadmap
it: Obiettivi

en: SMTP Notification Error
it: Errore nella notifica SMTP

en: SMTP server connection error (%(error)s). Please modify %(option1)s or %(option2)s in your configuration.
it: Errore di connessione al server SMTP (%(error)s). Modifica %(option1)s oppure %(option2)s nella configurazione.

en: SQL Query
it: Query SQL

en: SQL reports and saved custom queries
it: Report SQL e ricerche personalizzate salvate

en: SQLite version is %(version)s. Minimum required version is %(min_version)s.
it: La versione di SQLite è %(version)s. È richiesta come minimo la versione %(min_version)s.

en: Save
it: Conferma

en: Save changes
it: Conferma le modifiche

en: Save format
it: Conferma formato

en: Save query
it: Conferma modifiche alla ricerca

en: Save report
it: Conferma le modifiche al report

en: Save updated query in report {%(id)s}
it: Conferma le modifiche alla ricerca nel report {%(id)s}

en: Search
it: Cerca

en: Search %(project)s
it: Cerca %(project)s

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
it: Elemento da ricercare troppo corto. Deve essere almeno di %(num)s caratteri.

en: Search:
it: Ricerca:

en: Section
it: Sezione

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
it: I cookie sicuri sono abilitati, devi usare https per inviare i dati.

en: See [wiki:"%(name)s"].
it: Vedi [wiki:"%(name)s"].

en: See the diffs
it: Visualizza le differenze

en: See the preview
it: Mostra l'anteprima

en: See timeline %(relativetime)s ago
it: Guarda la cronologia di %(relativetime)s fa

en: See timeline at %(absolutetime)s
it: Vedi la cronologia del %(absolutetime)s

en: Select paths and revs for Diff
it: Seleziona i percorsi e le revisioni per Diff

en: Select the base and the target for the diff:
it: Seleziona la base e la destinazione per diff:

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
it: Selezionando e premendo "Anteprima" attivi la modalità a due colonne [modifica|anteprima]

en: Sendmail error (%(error)s). Please modify %(option)s in your configuration.
it: Errore sendmail (%(error)s). Modifica %(option)s nella configurazione.

en: Server's local time zone
it: Fuso orario del server

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
it: La sessione "%(id)s" esiste già. Scegliere un ID differente per la sessione.

en: Session '%(sid)s' already exists
it: La sessione "%(sid)s" esiste già

en: Session '%(sid)s' not found
it: La sessione "%(sid)s" non è stata trovata

en: Session ID must be alphanumeric.
it: L'ID della sessione deve essere alfanumerico.

en: Session key:
it: Chiave della sessione:

en: Set your email in [1:Preferences]
it: Imposta il tuo indirizzo email nelle [1:Preferences]

en: Setting attribute is not allowed.
it: La modifica degli attributi non è consentita.

en: Severities
it: Severità

en: Severity
it: Severità

en: Shared static resources
it: Risorse statiche condivise

en: Shared templates
it: Modelli condivisi

en: Show Descriptions
it: Mostra descrizioni

en: Show all descriptions
it: Mostra tutte le descrizioni

en: Show completed milestones
it: Mostra gli obiettivi completati

en: Show differences
it: Mostra le differenze

en: Show entry in browser
it: Mostra l'elemento nel browser

en: Show full changeset
it: Mostra il changeset completo

en: Show full log messages
it: Mostra i messaggi di log completi

en: Show only adds and deletes
it: Mostra solo le aggiunte e le cancellazioni

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
it: Mostra il file originale (revisione %(old_rev)s)

en: Show previous version in browser
it: Mostra le versioni precedenti nel browser

en: Show property changes
it: Mostra le modifiche alle proprietà

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
it: Mostra nel browser la revisione %(rev)s di questo file

en: Show revision log
it: Mostra il registro delle revisioni

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
it: Mostra le differenze %(range)s relative a %(path)s"

en: Show the changes in full context
it: Mostra le modifiche nel loro contesto completo

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
it: Mostra il changeset %(id)s ristretto a %(path)s

en: Show the diff against a specific revision
it: Mostra le differenze rispetto ad una specifica revisione

en: Show under each result:
it: Mostra sotto a ciascun risultato:

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
it: Mostra cosa è stato rimosso (contenuto alla revisione %(old_rev)s)

en: Site
it: Sito

en: Site static resources
it: Risorse statiche del sito

en: Site templates
it: Modelli del sito:

en: Size
it: Dimensione

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
it: Qualcun altro ha modificato la pagina da quando hai cominciato a farlo tu.

en: Sorry, can not save your changes. This ticket has been modified by someone else since you started
it: Spiacente, non è possibile salvare le modifiche. Questa segnalazione è stata modificata da qualcun altro dopo l'inizio delle tue modifiche.

en: Sorry, no documentation found
it: Spiacente, non è stata trovata alcuna documentazione

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started
                editing. Your changes cannot be saved.
it: Spiacente, questa pagina è stata modificata da qualcun altro dopo che tu
    hai iniziato a lavorarci. Le tue modifiche non possono essere memorizzate.

en: Sort by %(col)s %(direction)s
it: Ordina per %(col)s %(direction)s

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
it: Sono accettati sia indirizzi email che nomi di utenti, separati da spazi o da una virgola.

en: Start Page
it: Pagina iniziale

en: Status
it: Stato

en: Stop on copy
it: Fermati alla prima copia

en: Style:
it: Stile:

en: Subject
it: Soggetto

en: Subject:
it: Soggetto:

en: Submit changes
it: Conferma le modifiche

en: Submit changes to comment %(cnum)s
it: Invia modifiche al commento %(cnum)s

en: Subscription rules
it: Regole sottoscrizione

en: Subscription rules:
it: Regole sottoscrizione:

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
it: Necessario Subversion >= 1.0, trovato %(version)s

en: Summary
it: Sommario

en: Summary:
it: Sommario:

en: Switch to plain text view
it: Visualizza solo il testo non formattato

en: Sync on every request
it: Sincronizza ad ogni richiesta

en: Syntax Highlighting
it: Evidenziazione della sintassi

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: TLS enabled but server does not support TLS
it: TLS abilitato ma il server non lo supporta

en: Tab-delimited Text
it: Testo delimitato da tabulazioni

en: Table of Contents
it: Indice dei contenuti

en: Tag
it: Etichetta

en: Target:
it: Destinatario:

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
it: La %(change)s è stata memorizzata, ma è occorso un errore durante la spedizione delle notifiche: %(message)s

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
it: Il valore "%(name)s" per %(field)s è stato aggiunto.

en: The Pygments syntax highlighter can be used with
          different coloring styles.
it: L'evidenziatore di sintassi Pygments può essere usato con differenti temi di colore.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
it: L'ambiente Trac deve essere aggiornato.
    
    Esegui "trac-admin %(path)s upgrade"

en: The Trac Project
it: Il Progetto Trac

en: The Wiki page field %(field)s is invalid: %(message)s
it: Il campo "%(field)s" della pagina wiki non è valido: %(message)s

en: The [1:Default language] option uses the browser's language negotiation feature to select the appropriate language.
it: L'opzione [1:Lingua predefinita] usa la funzionalità di negoziazione della lingua del browser per selezionare quella più appropriata.

en: The action "%(name)s" is not available.
it: L'azione "%(name)s" non è disponibile.

en: The action that triggered the error was:
it: L'azione che ha causato l'errore è stata:

en: The alias "%(name)s" already exists.
it: L'alias "%(name)s" esiste già.

en: The alias "%(name)s" has been added.
it: Il sinonimo "%(name)s" è stato aggiunto.

en: The changes could not be saved: %(message)s
it: Non è stato possibile memorizzare le modifiche: %(message)s

en: The changes have been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
it: Le modifiche sono state memorizzate, ma è occorso un errore durante la spedizione delle notifiche: %(message)s

en: The charset and collation of database are '%(charset)s' and '%(collation)s'. The database must be created with one of %(supported)s.
it: Il charset e la collation del database sono '%(charset)s' e '%(collation)s'. Il database deve essere creato con una delle seguenti combinazioni: %(supported)s.

en: The comment of version %(version)s of the page %(name)s has been updated.
it: Il commento alla versione %(version)s della pagina "%(name)s" è stato aggiornato.

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
it: La storia completa della pagina verrà spostata nella nuova posizione.

en: The component "%(name)s" has been added.
it: Il componente "%(name)s" è stato aggiunto.

en: The current storage engine for TEMPORARY tables is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
it: Lo storage corrente per le tabelle TEMPORANEE è %(engine)s. Deve essere utilizzato lo storage InnoDB oppure l'NDB per poter supportare le transazioni.

en: The current storage engine is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
it: Lo storage corrente è %(engine)s. Deve essere utilizzato lo storage InnoDB oppure l'NDB per poter supportare le transazioni.

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
it: La data "%(date)s" è fuori dai limiti di validità. Prova con una più vicina alla data odierna.

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
it: Il file o la cartella "%(path)s" non esiste nella revisione %(rev)s o nelle revisioni precedenti.

en: The file specified in the --config argument does not exist: %(path)s.
it: Il file specificato con l'opzione --config non esiste: %(path)s.

en: The following arguments are missing: %(args)s
it: Mancano i seguenti parametri: %(args)s

en: The following attachments will also be deleted:
it: Verranno eliminati anche i seguenti allegati:

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
it[0]: Il seguente componente è stato disabilitato:
it[1]: I seguenti componenti sono stati disabilitati:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
it[0]: Il seguente componente è stato abilitato:
it[1]: I seguenti componenti sono stati abilitati:

en: The following errors happened while copying the environment:
it: Sono occorsi i seguenti errori durante la copia dell'ambiente:

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
it: Le pagine seguenti hanno un nome simile a questa e potrebbero essere correlate:

en: The milestone "%(name)s" has been added.
it: L'obiettivo "%(name)s" è stato aggiunto.

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
it: L'obiettivo "%(name)s" è stato eliminato.

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
it: Il nuovo nome non è valido (un nome separato da barre non può essere '.' o '..').

en: The new name is invalid.
it: Il nuovo nome non è valido.

en: The new name must be different from the old name.
it: Il nuovo nome deve essere diverso da quello precedente.

en: The open tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
it: Le segnalazioni aperte associate all'obiettivo "%(name)s" sono state spostate sull'obiettivo "%(retarget)s".

en: The owner will be %(new_owner)s
it: L'incaricato sarà %(new_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(new_owner)s
it: L'incaricato cambierà da %(current_owner)s a %(new_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the selected user
it: L'incaricato cambierà da %(current_owner)s all'utente selezionato

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the specified user
it: L'incaricato cambierà da %(current_owner)s all'utente specificato

en: The owner will be the selected user
it: L'incaricato sarà l'utente selezionato

en: The owner will be the specified user
it: L'incaricato verrà impostato all'utente specificato

en: The owner will remain %(current_owner)s
it: L'incaricato rimarrà %(current_owner)s

en: The page %(name)s already exists.
it: La pagina "%(name)s" esiste già.

en: The page %(name)s has been deleted.
it: La pagina "%(name)s" è stata eliminata.

en: The page %(old_name)s has been recreated with a redirect to %(new_name)s.
it: La pagina %(old_name)s è stata ricreata con una redirezione alla %(new_name)s.

en: The page %(old_name)s has been renamed to %(new_name)s.
it: La pagina %(old_name)s è stata rinominata a %(new_name)s.

en: The page [1:%(name)s] does not exist. You can create it here.
it: La pagina [1:%(name)s] non esiste. Puoi crearla qui.

en: The permission %(action)s was already granted to %(subject)s.
it: Il permesso "%(action)s" era già assegnato a "%(subject)s".

en: The permission %(action)s was not granted to %(subject)s because users cannot grant permissions they don't possess.
it: Il permesso "%(action)s" non è stato concesso a "%(subject)s" perché gli utenti non possono concedere permessi che non possiedono.

en: The pre-upgrade backup failed.
    Use '--no-backup' to upgrade without doing a backup.
it: Il backup prima dell'aggiornamento è fallito.
    Usa l'opzione "--no-backup" per effettuare l'aggiornamento senza
    copiare il database.

en: The report has been created.
it: Il report è stato creato.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
it: Il report {%(id)d} è stato eliminato.

en: The repository "%(name)s" already exists.
it: Il repository "%(name)s" esiste già.

en: The repository "%(name)s" has been added.
it: Il repository "%(name)s" è stato aggiunto.

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
it: La directory del repository è cambiata, dovresti risincronizzare il repository con: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'

en: The repository directory must be absolute
it: La directory del repository deve essere assoluta

en: The repository directory must be an absolute path.
it: La directory del repository deve essere un path assoluto.

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
it: La directory del repository deve trovarsi sotto una delle seguenti directory: %(dirs)s

en: The repository type '%(type)s' is not supported
it: Il tipo di repository "%(type)s" non è supportato

en: The resolution will be deleted
it: La risoluzione verrà cancellata

en: The resolution will be set
it: La risoluzione verrà impostata

en: The resolution will be set to %(name)s
it: La risoluzione verrà impostata a "%(name)s"

en: The selected %(field)s values have been removed.
it: I valori selezionati per %(field)s sono stati eliminati.

en: The selected components have been removed.
it: I componenti selezionati sono stati rimossi.

en: The selected milestones have been removed.
it: Gli obiettivi selezionati sono stati eliminati.

en: The selected permissions have been revoked.
it: I permessi selezionati sono stati revocati.

en: The selected repositories have been removed.
it: I repository selezionati sono stati rimossi.

en: The selected versions have been removed.
it: Le versioni selezionate sono state eliminate.

en: The session has been loaded.
it: La sessione è stata caricata.

en: The session key is used to identify stored custom settings and session data on the server. Although it is automatically generated by default, you may change it to something easier to remember at any time if you wish to load your settings in a different web browser.
it: La chiave della sessione viene utilizzata per identificare le impostazioni personalizzate memorizzate nel server. Sebbene venga generata automaticamente, è possibile modificarla con qualcosa di più facile da ricordare quando si desidera caricare le proprie impostazioni in un browser differente.

en: The status will be '%(name)s'
it: Lo stato sarà "%(name)s"

en: The subject %(subject)s does not have any permissions.
it: Il soggetto "%(subject)s" non ha alcun permesso.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
it: "%(subject)s" è stato aggiunto al gruppo "%(group)s".

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
it: Il permesso "%(action)s" è stato assegnato a "%(subject)s".

en: The subject %(subject)s was already added to the group %(group)s.
it: "%(subject)s" faceva già parte del gruppo "%(group)s".

en: The subject %(subject)s was not added to the group %(group)s because the group has %(perm)s permission and users cannot grant permissions they don't possess.
it: "%(subject)s" non è stato aggiunto al gruppo "%(group)s" perché il gruppo ha il permesso "%(perm)s" e gli utenti non possono concedere permessi che non possiedono.

en: The ticket #%(id)s has been deleted.
it: La segnalazione #%(id)s è stata eliminata.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
it: La segnalazione %(ticketref)s è stata creata, ma non hai il permesso di vederla.

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
it: La segnalazione %(ticketref)s è stata creata. Ora puoi allegarvi i file che desideri.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
it: Il commento %(num)s sulla segnalazione #%(id)s è stato eliminato.

en: The ticket field %(field)s is invalid: %(message)s
it: Il campo "%(field)s" della segnalazione non è valido: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
it: La segnalazione è stata creata, ma è occorso un errore durante la spedizione delle notifiche: %(message)s

en: The ticket will be disowned
it: La segnalazione rimarrà senza incaricato

en: The ticket will remain with no owner
it: La segnalazione rimarrà senza incaricato

en: The tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
it: Le segnalazioni associate all'obiettivo "%(name)s" sono state spostate sull'obiettivo "%(retarget)s".

en: The upgrade failed. Please fix the issue and try again.
it: L'aggiornamento è fallito. Correggere il problema e riprovare.

en: The upgrade of attachments was successful, but the old attachments directory:
    
      %(src_dir)s
    
    couldn't be removed, possibly due to the presence of files that weren't
    referenced in the database. The error was:
    
      %(exception)s
    
    This error can be ignored, but for keeping your environment clean you should
    backup any remaining files in that directory and remove it manually.
it: L'aggiornamento degli allegati è stato completato con successo, ma la
    directory con i vecchi allegati:
    
      %(src_dir)s
    
    non è stata rimossa, probilmente perché contiene dei file non referenziati
    nel database. Si è verificato questo errore:
    
      %(exception)s
    
    Puoi ignorare l'errore, ma per tenere pulito il tuo ambiente dovresti fare
    un backup dei file rimanenti in quella directory e rimuoverla manualmente.

en: The user %(user)s already has permission %(action)s.
it: L'utente %(user)s dispone già del permesso"%(action)s".

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
it: L'utente %(user)s necessita dei permessi di lettura _e_ di scrittura sul database %(path)s e sulla directory che lo contiene.

en: The version "%(name)s" has been added.
it: La versione "%(name)s" è stata aggiunta.

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
it: La versione %(version)d della pagina "%(name)s" è stata eliminata.

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
it: Le versioni dalla %(from_)d alla %(to)d della pagina "%(name)s" sono state eliminate.

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
it: Il server web non ha permessi sufficienti per mettere i file nella cartella dei plugin dell'ambiente.

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
it: La pagina wiki è troppo lunga (dev'essere inferiore ai %(num)s caratteri)

en: There are no open tickets associated with this milestone.
it: Non ci sono segnalazioni aperte associate a questo obiettivo.

en: There are no tickets associated with this milestone.
it: Non ci sono segnalazioni associate a questo obiettivo.

en: There was an internal error in Trac.
                    It is recommended that you notify your local
                    [1:
                        Trac administrator] with the information needed to
                    reproduce the issue.
it: Si è verificato un errore interno a Trac.
    Si raccomanda di avvisare l'[1:amministratore Trac] locale passandogli le informazioni necessarie per riprodurre il problema.

en: These default rules have been configured by the site administrator. Configure subscription rules to override them.
it: Queste regole di default sono state impostate dall'amministratore di sistema. Configura le regole di sottoscrizione per personalizzarle.

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
it: Questa spunta consente di aggiungere o togliere il tuo nominativo dalla lista CC.

en: This information is used to associate your login name with your
            email address and full name, which is used for email
            notification and RSS feeds, for example.
it: Questa informazione viene utilizzata per associare al tuo nome-utente il tuo indirizzo email e il tuo nome completo che vengono usati, per esempio, nelle notifiche email e per i flussi RSS.

en: This information is used to automatically populate some forms
            on this site with your contact details.
it: Questa informazione viene utilizzata per popolare con i tuoi dati personali alcuni moduli del sito.

en: This is an irreversible operation.
it: Questa è una operazione irreversibile.

en: This is probably a local installation issue.
it: Si tratta probabilmente di un problema con l'installazione locale.

en: This is the only [1:version] of the page, created %(created)s, so the page will be removed completely!
it: Questa è l'unica [1:versione] della pagina, creata %(created)s, quindi la pagina verrà rimossa completamente!

en: This page lets you customize your personal settings for this site.
          These settings are stored on the server and are identified by a session
          key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be
          restored on subsequent visits.
it: Questa pagina ti consente di personalizzare le impostazioni del sito.
    Queste impostazioni sono conservate sul server e vengono identificate
    con una chiave di sessione memorizzata in un "cookie", che consente
    il ripristino delle impostazioni nelle visite successive.

en: This site provides keyboard shortcuts for
          faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can
          cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or
          web browser, they are disabled by default. See
          [1:TracAccessibility]
          for more information on access keys.
it: Questo sito fornisce delle scorciatoie da tastiera per
    un rapido accesso ad alcune delle sue funzioni. Siccome
    queste scorciatoie possono entrare in conflitto con
    quelle fornite dalla propria scrivania o dal browser,
    sono inizialmente disabilitate. Vedi [1:TracAccessibility]
    per ulteriori informazioni sulle scorciatoie disponibili.

en: This ticket has been modified since you started editing. You should review the
                  [1:other modifications] which have been appended above,
                  and any [2:conflicts] shown in the preview below.
                  You can nevertheless proceed and submit your changes if you wish so.
it: Questa segnalazione è stata modificata dopo che hai iniziato a lavorarci.
    Dovresti rivedere le [1:altre modifiche] mostrate sopra e ogni [2:conflitto] mostrato nell'anteprima sottostante.
    In ogni caso, puoi procedere e sovrascrivere con le tue modifiche, se lo desideri.

en: Threaded
it: Filettato

en: Ticket
it: Segnalazione

en: Ticket #%(id)s
it: Segnalazione #%(id)s

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
it: La segnalazione #%(num)s e tutte le informazioni correlate sono state rimosse.

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
it: Segnalazione #%(num)s, commento %(cnum)d

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
it: Segnalazione #%(num)s: %(summary)s

en: Ticket #%(shortname)s
it: Segnalazione #%(shortname)s

en: Ticket %(id)s does not exist.
it: La segnalazione %(id)s non esiste.

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) closed
it: Segnalazione %(ticketref)s (%(summary)s) chiusa

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) created
it: Segnalazione %(ticketref)s (%(summary)s) creata

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) reopened
it: Segnalazione %(ticketref)s (%(summary)s) riaperta

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) updated
it: Segnalazione %(ticketref)s (%(summary)s) aggiornata

en: Ticket Comment Diff
it: Diff commento

en: Ticket Comment History
it: Storia del commento alla segnalazione

en: Ticket Diff
it: Diff segnalazione

en: Ticket History
it: Cronologia della segnalazione

en: Ticket System
it: Segnalazioni

en: Ticket Type
it: Tipo di segnalazione

en: Ticket Types
it: Tipi di segnalazione

en: Ticket URL: <%(link)s>
it: URL segnalazione: <%(link)s>

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
it: La descrizione della segnalazione è troppo lunga (dev'essere inferiore ai %(num)s caratteri)

en: Ticket completion status for each %(group)s
it: Stato avanzamento della segnalazione per ciascun %(group)s

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
it: La descrizione della segnalazione è troppo lunga (dev'essere inferiore ai %(num)s caratteri)

en: Ticket summary is too long (must be less than %(num)s characters)
it: La descrizione della segnalazione è troppo lunga (dev'essere inferiore ai %(num)s caratteri)

en: Ticket that I own is created or modified
it: Segnalazione in carico a me viene creata o modificata

en: Ticket that I previously updated is modified
it: Segnalazione che ho aggiornato in precedenza viene modificata

en: Ticket that I reported is modified
it: Segnalazione che ho creato viene modificata

en: Ticket that I'm listed in the CC field is modified
it: Segnalazione dove sono elencato nel campo CC viene modificata

en: Ticket updates
it: Aggiornamenti alle segnalazioni

en: Tickets
it: Segnalazioni

en: Tickets %(ranges)s
it: Segnalazioni %(ranges)s

en: Tickets %(ticketids)s
it: Segnalazioni %(ticketids)s

en: Tickets %(ticketlist)s batch updated
it: Segnalazioni %(ticketlist)s aggiornate massivamente

en: Tickets URL: <%(link)s>
it: URL segnalazioni: <%(link)s>

en: Tickets must contain a summary.
it: La segnalazione deve contenere un sommario.

en: Tickets opened and closed
it: Segnalazioni aperte e chiuse

en: Tickets retargeted after milestone deleted
it: Segnalazioni spostate in seguito alla cancellazione dell'obiettivo

en: Time
it: Ora

en: Time format:
it: Formato temporale:

en: Time zone:
it: Fuso orario:

en: Timeline
it: Cronologia

en: Timestamp:
it: Ora:

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To [%(rev)s]
it: A [%(rev)s]

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
it: A questo scopo potresti %(create)s una segnalazione.

en: To:
it: A:

en: Today
it: Oggi

en: Total number of %(unit)s: %(count)s
it: Numero totale di %(unit)s: %(count)s

en: Trac Error
it: Errore di Trac

en: Trac Site
it: Sito Trac

en: Trac detected an internal error:
it: Trac ha provocato un errore interno:

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue
            tracking system emphasizing ease of use and low ceremony.
            It provides an integrated Wiki, an interface to version control
            systems, and a number of convenient ways to stay on top of events
            and changes within a project.
it: Trac è un sistema per la gestione di progetti software via web e un "tracciatore di problemi" (bug-tracker) con l'enfasi sulla facilità d'uso e su poche cerimonie.  Ha un wiki integrato, una interfaccia con i sistemi di controllo di versione e numerosi accorgimenti per rimanere al corrente degli eventi e delle modifiche apportate a un progetto.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:]
            The complete text of the license can be found
            [2:online]
            as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
it: Trac è distribuito sotto licenza BSD modificata.[1:]
    Il testo completo della licenza può essere trovato sia
    [2:online] che nel file [3:COPYING] incluso della distribuzione.

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
it: Trac: Gestione integrata di sorgenti e progetti software

en: TracIni documentation
it: documentazione TracIni

en: Translations are currently unavailable
it: Le traduzioni non sono disponibili

en: Try [1:downloading] the file instead.
it: Prova a [1:scaricare] il file invece.

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
it: Impossibile ottenere una connessione al database entro %(time)d secondi.

en: Unable to move attachment from:
    
      %(old_path)s
    
    to:
    
      %(new_path)s
it: Impossibile spostare l'allegato da:
    
      %(old_path)s
    
    a:
    
      %(new_path)s

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
it: Impossibile eseguire "%(path)s": %(msg)s

en: Unable to send email due to identity crisis.
it: Impossibile inviare email a causa di una crisi d'identità.

en: Unified Diff
it: Unified diff

en: Unknown Trac environment type '%(type)s'
it: Tipo di ambiente Trac sconosciuto "%(type)s"

en: Unknown action
it: Azione sconosciuta

en: Unknown administration panel
it: Pannello di amministrazione sconosciuto

en: Unknown log level %(level)s
it: Livello di log sconosciuto "%(level)s"

en: Unknown log type %(type)s
it: Tipo di log sconosciuto "%(type)s"

en: Unknown preference panel '%(panel)s'
it: Pannello preferenze "%(panel)s" sconosciuto

en: Unknown trac-admin command "%(command)s"
it: Comando "%(command)s" sconosciuto a trac-admin

en: Unmodified
it: Non modificato

en: Unparented attachment %(id)s
it: Allegato "%(id)s" scollegato

en: Unsupported "Show only adds and deletes"
it: L'opzione "Mostra solo aggiunte e cancellazioni" non è supportata.

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
it: Tipo di database "%(scheme)s" non supportato

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
it: Sistema di controllo versioni "%(name)s" non supportato: %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
it: Sistema di controllo versioni "%(name)s" non supportato: il componente appropriato non è stato trovato, forse il plugin corrispondente non è abilitato?

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiorna

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade
it: Aggiornamento effettuato.
    
    Ora puoi aggiornare anche la documentazione di Trac lanciando:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
it: Carica un plugin nel formato "egg" Python.

en: Upload failed
it: Caricamento fallito

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
it: Il file caricato non è un sorgente Python né un "egg"

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
it: Uso: trac-admin </path/dell/ambiente> [comando [sottocomando] [opzione ...]]

en: Use only symbols for buttons.
it: Utilizza soltanto simboli per i pulsanti.

en: Use the <code>(diff)</code> links above to see all the changes relative to each parent.
it: Usa i link <code>(diff)</code> sovrastanti per vedere tutte le modifiche relative a ciascun genitore.

en: User
it: Utente

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Value
it: Valore

en: Version
it: Versione

en: Version "%(name)s" already exists.
it: La versione "%(name)s" esiste già.

en: Version %(name)s does not exist.
it: La versione "%(name)s" non esiste.

en: Version %(num)s
it: Versione %(num)s

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
it: La versione %(num)s della pagina "%(name)s" non esiste

en: Version %(version)s (modified by %(author)s, %(date)s)
                 ([1:diff])
it: Versione %(version)s (modificata da %(author)s, %(date)s) ([1:diff])

en: Version %(version)s by %(author)s
it: Versione %(version)s fatta da %(author)s

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
it: Versione %(version)s fatta da %(author)s: %(comment)s

en: Version %(version)s, edited %(date)s
            by %(author)s
it: Versione %(version)s, modificata %(date)s
    da %(author)s

en: Version Control
it: Controllo versionamento

en: Versions
it: Versioni

en: View %(name)s
it: Mostra %(name)s

en: View %(path)s
it: Mostra %(path)s

en: View %(realm)s
it: Mostra %(realm)s

en: View Changeset
it: Mostra il changeset

en: View Directory
it: Mostra la cartella

en: View File
it: Mostra il file

en: View Latest Revision
it: Mostra l'ultima revisione

en: View Latest Version
it: Mostra la versione più recente

en: View Milestone:
it: Mostra obiettivo:

en: View Repository:
it: Mostra repository:

en: View Revision Log
it: Mostra il registro delle revisioni

en: View Root Directory
it: Mostra cartella principale

en: View Tickets
it: Segnalazioni

en: View WikiStart
it: Vedi WikiStart

en: View attachment
it: Mostra allegato

en: View changes
it: Mostra le modifiche

en: View changes...
it: Mostra le modifiche...

en: View changeset %(rev)s
it: Mostra changeset %(rev)s

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
it: Mostra il changeset [%(rev)s] ristretto a %(path)s

en: View diff against:
it: Visualizza le differenze con:

en: View differences
it: Mostra le differenze

en: View file without annotations
it: Mostra il file senza attribuzioni

en: View latest version
it: Mostra la versione più recente

en: View log starting at this revision
it: Mostra il registro a partire da questa revisione

en: View merge source
it: Mostra l'origine dell'integrazione

en: View milestone
it: Mostra obiettivo

en: View parent page
it: Mostra la pagina superiore

en: View removal changeset [%(rev)s]
it: Mostra il changeset di rimozione [%(rev)s]

en: View report
it: Mostra il report

en: View repository %(repo)s
it: Mostra il repository %(repo)s

en: View revision:
it: Mostra revisione:

en: View the ticket description
it: Mostra la descrizione della segnalazione

en: View this version
it: Visualizza questa versione

en: View ticket
it: Mostra segnalazione

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>
it: Visita il progetto open source Trac su<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>

en: Visit:
it: Visita:

en: Warning:
it: Avviso:

en: Warning: the wiki-macros directory in the environment is non-empty, but Trac
    doesn't load plugins from there anymore. Please remove it by hand.
it: Attenzione: la directory wiki-macros dell'ambiente non è vuota, ma Trac non carica più i plugin da lì. Rimuovila manualmente per favore.

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
it: Benvenuto in trac-admin %(version)s
    Console di amministrazione interattiva Trac.
    Copyright (c) %(year)s Edgewall Software
    
    Digita:  '?' o 'help' per un aiuto sui comandi.

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
it: Quando specificato il numero del report dev'essere "%(num)s".

en: White space changes
it: Modifiche spaziatura

en: Wiki History
it: Cronologia delle modifiche al wiki

en: Wiki changes
it: Modifiche wiki

en: Wiki macro listing tickets that match certain criteria.
    
    This macro accepts a comma-separated list of keyed parameters,
    in the form "key=value".
    
    If the key is the name of a field, the value must use the syntax
    of a filter specifier as defined in TracQuery#QueryLanguage.
    Note that this is ''not'' the same as the simplified URL syntax
    used for `query:` links starting with a `?` character. Commas (`,`)
    can be included in field values by escaping them with a backslash (`\`).
    
    Groups of field constraints to be OR-ed together can be separated by a
    literal `or` argument.
    
    In addition to filters, several other named parameters can be used
    to control how the results are presented. All of them are optional.
    
    The `format` parameter determines how the list of tickets is
    presented:
     - '''list''' -- the default presentation is to list the ticket ID next
       to the summary, with each ticket on a separate line.
     - '''compact''' -- the tickets are presented as a comma-separated
       list of ticket IDs.
     - '''count''' -- only the count of matching tickets is displayed
     - '''rawcount''' -- only the count of matching tickets is displayed,
       not even with a link to the corresponding query (//since 1.1.1//)
     - '''table'''  -- a view similar to the custom query view (but without
       the controls)
     - '''progress''' -- a view similar to the milestone progress bars
    
    The `max` parameter can be used to limit the number of tickets shown
    (defaults to '''0''', i.e. no maximum).
    
    The `order` parameter sets the field used for ordering tickets
    (defaults to '''id''').
    
    The `desc` parameter indicates whether the order of the tickets
    should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `group` parameter sets the field used for grouping tickets
    (defaults to not being set).
    
    The `groupdesc` parameter indicates whether the natural display
    order of the groups should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `verbose` parameter can be set to a true value in order to
    get the description for the listed tickets. For '''table''' format only.
    ''deprecated in favor of the `rows` parameter''
    
    The `rows` parameter can be used to specify which field(s) should
    be viewed as a row, e.g. `rows=description|summary`
    
    The `col` parameter can be used to specify which fields should
    be viewed as columns. For '''table''' format only.
    
    For compatibility with Trac 0.10, if there's a last positional parameter
    given to the macro, it will be used to specify the `format`.
    Also, using "&" as a field separator still works (except for `order`)
    but is deprecated.
it: Elenca le segnalazioni che corrispondono a certi criteri.
    
    Questa macro accetta una lista di parametri nella forma "chiave=valore" separati da virgole.
    
    Quando la chiave è il nome di un campo, la sintassi del valore deve corrispondere a quella dei filtri, definita in TracQuery#QueryLanguage.
    Nota che ''non'' si tratta della medesima sintassi semplificata usata nei URL di collegamento `query:` che cominciano con il carattere `?`.
    È possibile includere delle virgole (`,`) nei valori precedendole con un backslash (`\\`).
    
    Per utilizzare una serie di alternative separare i singoli criteri con l'operatore `or`.
    
    Oltre ai criteri di filtro, è possibile usare diversi altri parametri, tutti opzionali, per controllare la presentazione dei risultati. 
    
    Il parametro `format` determina come verrà presentata la lista delle segnalazioni:
     - '''list''' -- la presentazione di default è un elenco di segnalazioni,
       una per riga, con l'ID seguito dal suo sommario.
     - '''compact''' -- le segnalazioni verranno presentate come una lista di ID
       separati da virgole.
     - '''count''' -- verrà mostrato solo il numero di segnalazioni corrispondenti.
     - '''rawcount''' -- verrà mostrato solo il numero di segnalazioni corrispondenti,
       senza neanche il collegamento alla ricerca effettuata (//dalla 1.1.1//).
     - '''table''' -- una vista simile a quella delle ricerche personalizzate (ma senza i controlli).
     - '''progress''' -- una vista simile ai grafici mostrati negli obiettivi.
    
    Il parametro `max` può essere usato per limitare il numero di segnalazioni mostrate (di default '''0''', cioè illimitato).
    
    Il parametro `order` imposta il campo utilizzato per ordinare le segnalazioni (di default il campo '''id''').
    
    Il parametro `desc` indica se l'ordinamento delle segnalazioni debba essere invertito (di default '''false''').
    
    Il parametro `group` imposta il campo utilizzato per raggruppare le segnalazioni (di default non viene effettuato alcun raggruppamento).
    
    Il parametro `groupdesc` indica se l'ordine di visualizzazione dei gruppi debba essere invertito (di default '''false''').
    
    Il parametro `verbose` può essere impostato a un valore '''true''' per ottenere la descrizione delle segnalazioni elencate. Solo per il formato '''table'''. ''deprecato, sostituito dal parametro `rows`.''
    
    Il parametro `rows` può essere usato per specificare il campo, o i campi, da visualizzare, ad esempio `rows=description|summary`.
    
    Il parametro `col` può essere usato per specificare quali campi debbano essere visualizzati come colonne. Solo per il formato '''table'''.
    
    Per compatibilità con Trac 0.10, l'eventuale ultimo parametro posizionale verrà usato per specificare il `format`.
    Inoltre, è ancora consentito l'utilizzo di "&" come separatore dei campi (tranne che nel caso di `order`), ma è deprecato.

en: Windows event log
it: Registro eventi di Windows

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
it: Non ti sei ancora autenticato, magari vuoi %(do_so)s adesso.

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
it: Puoi %(search)s nella storia del repository per vedere se quel percorso esisteva ma è stato successivamente rimosso

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
it: Se desideri nascondere completamente questo campo dall'interfaccia utente puoi rimuovere tutti gli elementi da questo elenco.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
it: In alternativa, puoi creare la pagina più in alto nella gerarchia:

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
it: Non hai il permesso di sostituire l'allegato %(name)s. Puoi sostituire solo gli allegati che hai inserito tu. Per sostituire quelli altrui devi avere il permesso ATTACHMENT_DELETE.

en: You don't have permission to revoke this action
it: Non hai i permessi per revocare questa azione

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
it: Potresti dover lanciare "repository resync %(name)s".

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
it: Potresti dover lanciare "%(resync)s" per sincronizzare Trac con il repository.

en: You may load a previously created session by entering the corresponding session key below. This lets you share settings between multiple computers and web browsers.
it: È possibile caricare una sessione creata precedentemente inserendo la chiave corrispondente qui sotto. Questo consente la condivisione delle impostazioni tra vari computer e browser.

en: You may use [1:WikiFormatting] here.
it: Qui puoi usare la [1:WikiFormatting].

en: You may want to see the %(other_events)s from the Timeline or notify your Trac administrator about the error (detailed information was written to the log).
it: Potresti voler vedere %(other_events)s nella Cronologia oppure informare dell'errore l'amministratore del Trac (informazioni dettagliate sono state scritte nel log).

en: You must provide a name for the milestone.
it: Devi fornire un nome per l'obiettivo.

en: You must specify a log file
it: Devi specificare un file di log

en: You should %(create)s a ticket at the admin Trac to report
                        the issue.
it: Dovresti %(create)s una segnalazione sul Trac di amministrazione riportando questo problema.

en: You should also set up a post-commit hook on the repository to call %(cset_added)s for each committed changeset. See the %(doc)s for more information.
it: Dovresti anche impostare il post-commit hook del repository in modo tale che esegua "%(cset_added)s" per ciascun nuovo changeset. Consulta la %(doc)s per ulteriori informazioni.

en: You should now run "repository resync %(name)s".
it: Ora dovresti lanciare "repository resync %(name)s".

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
it: Ora dovresti lanciare "%(resync)s" per sincronizzare Trac con il repository.

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
it: Dovrai aggiornare il post-commit affinché esegua "%(cset_added)s" con il nome del nuovo repository.

en: Your changes have been saved in version %(version)s (%(diff)s).
it: Le tue modifiche sono state memorizzate nella versione %(version)s (%(diff)s).

en: Your changes have been saved.
it: Le tue modifiche sono state memorizzate.

en: Your email or username:
it: Il tuo indirizzo email oppure il nome utente:

en: Your language setting
it: Specificato dalla tua lingua

en: Your preferences have been saved.
it: Le tue preferenze sono state memorizzate.

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
it: Il controllo di flusso ha tentato di impostare una risoluzione ma non ve ne sono di definite (problema di configurazione, contattare l'amministratore dell'ambiente Trac).

en: Zip Archive
it: Archivio zip

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
it: [%(section)s] %(entry)s: necessario un numero decimale, trovato %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
it: [%(section)s] %(entry)s: necessario un numero intero, trovato %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
it: [%(section)s] %(entry)s: necessario un valore tra (%(choices)s), trovato %(value)s

en: [1:
                  Show at most
                  [2:]
                  revisions per page.
                ]
it: [1:Mostra al massimo [2:] revisioni per pagina.]

en: [1:
                  View log starting at
                  [2:]
                ]
                [3:
                  and back to
                  [4:]
                ]
it: [1:Comincia dalla revisione [2:]] [3:e retrocedi fino alla [4:]]

en: [1:
                [2:File size:]
                [3:%(size)s]
              ]
it: [1:
                [2:Dimensione del file:]
                [3:%(size)s]
              ]

en: [1:%(duration)s late] (%(date)s)
it: [1:%(duration)s in ritardo] (%(date)s)

en: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - added by %(author)s %(date)s.
it: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - aggiunto da %(author)s %(date)s.

en: [1:%(time)s] %(title)s by %(author)s
it: [1:%(time)s] %(title)s da parte di %(author)s

en: [1:%(value)s] deleted
it: [1:%(value)s] eliminato

en: [1:File "%(file)s",
                            line [2:%(line)s], in]
                            [3:%(function)s]
it: [1:File "%(file)s", riga [2:%(line)s], in] [3:%(function)s]

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
it: [1:anteprima HTML non disponibile], perché nessun gestore di anteprima può utilizzarlo.

en: [1:HTML preview not available], since the file size exceeds %(size)s.
it: [1:anteprima HTML non disponibile], in quanto la dimensione del file supera i %(size)s

en: [1:If you save right away, you risk to revert those changes]
                (highlighted below as deletions).
it: [1:Se confermi le modifiche così come sono, rischi di sovrascrivere quelle già fatte]
    (evidenziate qui sotto come cancellazioni).

en: [1:Last change]
                      on this file since %(stickyrev)s was
                      [2:%(rev)s],
                      checked in by %(author)s, %(age)s
it: L'[1:ultima modifica] su questo file dal %(stickyrev)s è stata
    [2:%(rev)s], effettuata da %(author)s, %(age)s

en: [1:Last change]
                      on this file was
                      [2:%(rev)s],
                      checked in by %(author)s, %(age)s
it: L'[1:ultima modifica] su questo file è stata  [2:%(rev)s],
    effettuata da %(author)s, %(age)s

en: [1:Last modified] %(reldate)s
it: [1:Ultima modifica] %(reldate)s

en: [1:Note:]
            See [2:TracReports] for help on using and creating reports.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracReports] per un aiuto sull'uso e sulla creazione dei report.

en: [1:Note:] See
            [2:TracChangeset]
            for help on using the diff feature.
it: [1:Nota:] Vedi
    [2:TracChangeset]
    per un aiuto sull'utilizzo delle funzionalità di confronto.

en: [1:Note:] See
            [2:TracRoadmap] for help on using
            the roadmap.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracRoadmap] per un aiuto sull'uso degli obiettivi.

en: [1:Note:] See
            [2:TracTickets] for help on using
            tickets.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracTickets] per un aiuto sull'uso delle segnalazioni.

en: [1:Note:] See
          [2:TracRoadmap] for help on using
          the roadmap.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracRoadmap] per un aiuto sull'uso degli obiettivi.

en: [1:Note:] See [2:TracBatchModify] for help on using batch modify.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracBatchModify] per un aiuto sull'uso della modifica massiva.

en: [1:Note:] See [2:TracBrowser]
            for help on using the repository browser.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracBrowser] per un aiuto sull'uso del repository browser.

en: [1:Note:] See [2:TracChangeset]
              for help on using the changeset viewer.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracChangeset]
    per un aiuto sull'utilizzo del visualizzatore di changeset.

en: [1:Note:] See [2:TracQuery]
            for help on using queries.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracQuery] per un aiuto sull'uso delle ricerche.

en: [1:Note:] See [2:TracRevisionLog]
            for help on using the revision log.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracRevisionLog] per un aiuto sull'uso del registro delle revisioni.

en: [1:Note:] See [2:TracSearch]
            for help on searching.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracSearch]
    per un aiuto sulle ricerche.

en: [1:Note:] See [2:TracTimeline]
            for information about the timeline view.
it: [1:Nota:] Vedi [2:TracTimeline] per informazioni sulla vista cronologica.

en: [1:Note:] See [2:WikiFormatting] and
            [3:TracWiki] for help on editing wiki content.
it: [1:Nota:] Vedi [2:WikiFormatting] e
    [3:TracWiki] per un aiuto sulla modifica dei contenuti del wiki.

en: [1:Note:] The order of priorities determines the
                  coloring of entries in the ticket queries and reports.
it: [1:Nota:] L'ordinamento delle priorità determina il colore dei risultati nelle ricerche e nei report.

en: [1:Note:] This repository is not defined in the database and cannot be edited on this page.
it: [1:Nota:] Questo repository non è definito nel database e non può essere modificato da questa pagina.

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            [4:going back [5:] days][6:]
            [7:by author [8:]]
it: [1:Mostra modifiche dal [2:]] [3:]
    per [4:[5:] giorni precedenti][6:]
    [7:fatte da [8:]]

en: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              added
it: [1:[2:%(name)s]][3:​] aggiunto

en: [1:[2:]
                 Show]
          [3:[4:]
                 lines around each change]
it: [1:[2:] Mostra] [3:[4:] righe di contesto prima e dopo ogni modifica]

en: [1:between]
                                [2:]
                                [3:and]
                                [4:]
it: [1:tra] [2:] [3:e] [4:]

en: [Error: %(error)s]
it: [Errore: %(error)s]

en: add
it: aggiungi

en: add / remove
it: aggiungi / rimuovi

en: added
it: aggiunto

en: anonymous
it: anonimo

en: as %(resolution)s
it: come %(resolution)s

en: as %(status)s
it: come %(status)s

en: at %(iso8601)s
it: alle %(iso8601)s

en: at [1:Initial Version]
it: alla [1:versione iniziale]

en: at [1:Version %(version)s]
it: alla [1:versione %(version)s]

en: at revision:
it: alla revisione:

en: begins with
it: inizia con

en: blocked
it: bloccati

en: blocked:
it: bloccati:

en: change
it: modifica

en: changed from %(old)s to %(new)s
it: modificata da "%(old)s" a "%(new)s"

en: changed from [1:%(old)s] to [2:%(new)s]
it: modificata da [1:%(old)s] a [2:%(new)s]

en: close
it: chiudi

en: contains
it: contiene

en: copied
it: copiato

en: copied from [1:%(path)s]:
it: copiato da [1:%(path)s]:

en: currently edited
it: attualmente in fase di modifica

en: deleted
it: eliminato

en: deleted file %(deleted)s
it: eliminato il file %(deleted)s

en: descending
it: discendente

en: directory
it: cartella

en: do so
it: farlo

en: documentation
it: documentazione

en: doesn't contain
it: non contiene

en: eligible
it: da integrare

en: ends with
it: termina con

en: field %(name)s must be set
it: Il campo "%(name)s" deve essere impostato

en: follow-up: | follow-ups:
it[0]: replica:
it[1]: repliche:

en: from invalid state
it: da stato non valido

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
it: hotcopy non può sovrascrivere '%(dest)s' già presente

en: id can't be set for a new ticket request.
it: L'id non può essere impostato alla richiesta di nuova segnalazione.

en: in %(relative)s
it: fra %(relative)s

en: in reply to:
it: in risposta a:

en: initial
it: iniziale

en: inline
it: in linea

en: installation documentation
it: documentazione sull'installazione

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: latest
it: più recente

en: logged in as %(user)s
it: connesso come %(user)s

en: marked as non-inheritable:
it: marcato come non ereditabile:

en: merged
it: integrati

en: merged on the directory itself but not below
it: integrato sulla directory stessa, ma non su quelle inferiori

en: merged:
it: integrati:

en: modified
it: modificato

en: modified (%(diff)s)
it: modificata (%(diff)s)

en: moved
it: spostato

en: mysqldump failed: %(msg)s
it: mysqldump fallito: %(msg)s

en: needs lock
it: necessita un lock

en: new file %(new)s
it: nuovo file %(new)s

en: next
it: successivo

en: no permission to view report
it: non hai i permessi per vedere il report

en: no permission to view this wiki page
it: non hai i permessi per vedere questa pagina wiki

en: no permission to view ticket
it: non hai i permessi per visualizzare la segnalazione

en: non-inheritable
it: non ereditabile

en: on %(date)s
it: il %(date)s

en: on %(date)s at %(time)s
it: il %(date)s alle %(time)s

en: or
it: o di un

en: other kinds of events
it: altri tipi di evento

en: path
it: percorso

en: pg_dump failed: %(msg)s
it: pg_dump fallito: %(msg)s

en: previous
it: precedente

en: python powered
it: realizzato con python

en: remove
it: rimuovi

en: removed
it: rimossa

en: report does not exist
it: report inesistente

en: reverse-merged:
it: inversamente-integrati:

en: revert
it: annulla

en: search
it: cercare

en: set
it: attivata

en: set to
it: imposta a

en: set to %(value)s
it: impostata a "%(value)s"

en: set to [1:%(value)s]
it: impostata a [1:%(value)s]

en: side by side
it: fianco a fianco

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
it: Errore di svn blame su %(path)s: %(error)s

en: this hunk was shorter than expected
it: questo hunk è più corto del previsto

en: ticket comment does not exist
it: commento alla segnalazione inesistente

en: ticket does not exist
it: la segnalazione non esiste

en: ticket status
it: stato della segnalazione

en: tickets
it: segnalazioni

en: to %(owner)s
it: a %(owner)s

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
it: trac-admin - La console di amministrazione interattiva di Trac %(version)s

en: un-blocked:
it: sbloccati:

en: unmarked as non-inheritable:
it: smarcato come non ereditabile:

en: unset
it: disattivata

en: using the template:
it: usando il modello:

en: view diffs
it: visualizza le differenze

en: yes
it: sì

en: – Attachment
it: – Allegato

en: – Attachments
it: – Allegati

en: — The Trac User and Administration Guide
it: — La guida per l'utente e per l'amministrazione di Trac
