Trac 0.12 - en to es_AR translation catalogue (1031 entries)

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may now configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    If you'd like to take this new project environment for a test drive,
    try running the Trac standalone web server `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Then point your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    There you can also browse the documentation for your installed
    version of Trac, including information on further setup (such as
    deploying Trac to a real web server).
    
    The latest documentation can also always be found on the project
    website:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulations!
es_AR: 
    ---------------------------------------------------------------------
    El entorno del proyecto para '%(project_name)s' se creó con éxito.
    
    Ahora puede configurar el entorno editando el archivo:
    
      %(config_path)s
    
    Si desea hacer pruebas del entorno del proyecto,
    pruebe a ejecutar el servidor de web independiente de Trac, `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Apunte su navegador a http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    Allí también podrá hojear la documentación de su versión instalada
    de Trac, incluyendo información de instalación más amplia (como
    el despliegue de Trac en un servidor real).
    
    La documentación más actual también puede ser encontrada en el sitio
    web del proyecto:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    ¡Enhorabuena!

en:   %(page)s imported from %(filename)s
es_AR:   %(page)s importada desde %(filename)s

en:   %(title)s already exists
es_AR:    %(title)s ya existe

en:   %(title)s is already up to date
es_AR:   %(title)s no necesita actualización

en:  (added)
es_AR:  (agregado)

en:  (with no actual effect on merging)
es_AR:  (sin efecto en la fusión)

en:  Indexing default repository
es_AR:  Indexando el repositorio predeterminado

en:  Installing default wiki pages
es_AR:  Instalando las páginas wiki predeterminadas

en:  at version %(rev)s
es_AR:  en versión %(rev)s

en:  in %(repo)s
es_AR: en %(repo)s

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
es_AR: !#%(name)s debe contener al menos una celda de tabla (y solamente celdas de tabla)

en: !#%(name)s must contain at most one table
es_AR: !#%(name)s debe contener como máximo una tabla

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
es_AR: "%(date)s" es una fecha inválida o no es posible reconocer el formato de la misma. Intente "%(hint)s".

en: %(attachment)s (delete)
es_AR: %(attachment)s (eliminación)

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
es_AR: %(attachment)s adjuntado a %(resource)s

en: %(basename)s in %(dirname)s
es_AR: %(basename)s en %(dirname)s

en: %(date)s (%(duration)s ago)
es_AR: %(date)s (hace %(duration)s)

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
es_AR: %(filename)s en %(parent)s – Adjunto

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
es_AR: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets seleccionados por %(query)s

en: %(items)s added | %(items)s added
es_AR[0]: %(items)s agregado
es_AR[1]: %(items)s agregados

en: %(items)s removed | %(items)s removed
es_AR[0]: %(items)s eliminado
es_AR[1]: %(items)s eliminados

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
es_AR[0]: %(labels)s cambiado
es_AR[1]: %(labels)s cambiados

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
es_AR[0]: %(labels)s eliminado
es_AR[1]: %(labels)s eliminados

en: %(labels)s set | %(labels)s set
es_AR[0]: %(labels)s agregado
es_AR[1]: %(labels)s agregados

en: %(last)d of %(total)d
es_AR: %(last)d de %(total)d

en: %(link)s is not a valid TracLink
es_AR: %(link)s no es un TracLink válido

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
es_AR: %(msg)s: No existe nodo %(path)s en la revisión %(rev)s

en: %(name)s at version %(version)s
es_AR: %(name)s en la versión %(version)s

en: %(name)s is not a valid action.
es_AR: %(name)s no es una acción válida.

en: %(num)d added | %(num)d added
es_AR[0]: %(num)d agregado
es_AR[1]: %(num)d agregados

en: %(num)d copied | %(num)d copied
es_AR[0]: %(num)d copiado
es_AR[1]: %(num)d copiados

en: %(num)d day | %(num)d days
es_AR[0]: %(num)d día
es_AR[1]: %(num)d días

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
es_AR[0]: %(num)d eliminado
es_AR[1]: %(num)d eliminados

en: %(num)d edited | %(num)d edited
es_AR[0]: %(num)d modificado
es_AR[1]: %(num)d modificados

en: %(num)d hour | %(num)d hours
es_AR[0]: %(num)d hora
es_AR[1]: %(num)d horas

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
es_AR[0]: %(num)d minuto
es_AR[1]: %(num)d minutos

en: %(num)d month | %(num)d months
es_AR[0]: %(num)d mes
es_AR[1]: %(num)d meses

en: %(num)d moved | %(num)d moved
es_AR[0]: %(num)d movido
es_AR[1]: %(num)d movidos

en: %(num)d week | %(num)d weeks
es_AR[0]: %(num)d semana
es_AR[1]: %(num)d semanas

en: %(num)d year | %(num)d years
es_AR[0]: %(num)d año
es_AR[1]: %(num)d años

en: %(num)i second | %(num)i seconds
es_AR[0]: %(num)i segundo
es_AR[1]: %(num)i segundos

en: %(num)s match | %(num)s matches
es_AR[0]: %(num)s resultado
es_AR[1]: %(num)s resultados

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
es_AR[0]: %(num)s revisión cacheada.
es_AR[1]: %(num)s revisiones cacheadas.

en: %(page)s created
es_AR: %(page)s creada

en: %(page)s edited
es_AR: %(page)s modificada

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
es_AR: No existe %(parent)s, no se puede crear adjunto

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
es_AR: %(path)s no parece ser un repositorio Subversion.

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
es_AR: %(rev)s resincronizada en %(reponame)s.

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
es_AR: %(start)d - %(stop)d de %(total)d

en: %(stat_title)s by
es_AR: %(stat_title)s por

en: %(target)s in %(name)s
es_AR: %(target)s en %(name)s

en: %(type)s %(name)s does not exist.
es_AR: No existe el elemento del tipo %(type)s con nombre %(name)s.

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
es_AR: el valor de %(type)s "%(name)s" ya existe

en: %(value)s deleted
es_AR: %(value)s eliminado

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
es_AR: Los grupos de hitos '%(group1)s' y '%(group2)s' han sido declarados como grupos "catch-all". Por favor revise su configuración.

en: '%(groupname)s' milestone group reused status '%(status)s' already taken by other groups. Please check your configuration.
es_AR: el estado de reúso '%(status)s' del grupo de hitos '%(groupname)s' ya se encuentra ocupado por otros grupos. Por favor revise su configuración.

en: '%(name)s' is not a directory
es_AR: '%(name)s' no es un directorio

en: '%(name)s' is not a file
es_AR: '%(name)s' no es un archivo

en: ''Initial version''
es_AR: ''Versión inicial''

en: ''Plugin information not available''
es_AR: ''No hay disponible información sobre plugins''

en: ''System information not available''
es_AR: ''No hay disponible información sobre el sistema''

en: (%(age)s ago)
es_AR: (hace %(age)s)

en: (%(kind)s from [1:
                    %(old_path)s])
es_AR: (%(kind)s de [1:
                    %(old_path)s])

en: (No files)
es_AR: (sin archivos)

en: (The file is empty)
es_AR: (El archivo está vacío)

en: (Undefined)
es_AR: (Indefinido)

en: (ascending)
es_AR: (ascendente)

en: (blank page)
es_AR: (página en blanco)

en: (comments: %(comments)s,
                     attachments: %(attachments)s)
es_AR: (comentarios: %(comments)s,
                     archivos adjuntos: %(attachments)s)

en: (default)
es_AR: (por omisión)

en: (descending)
es_AR: (descendente)

en: (empty)
es_AR: (vacío)

en: (last modified by %(author)s)
es_AR: (última modificación por %(author)s)

en: (less than one hour ago)
es_AR: (menos de una hora atrás)

en: (more results for this group on next page)
es_AR: (mas resultados para este grupo en la próxima página)

en: (multiple changes)
es_AR: (múltiples cambios)

en: (none)
es_AR: (ninguno)

en: (root)
es_AR: (raíz)

en: (size limit %(value)s)
es_AR: (límite de tamaño %(value)s)

en: (this ticket)
es_AR: (este ticket)

en: (ticket not yet created)
es_AR: (ticket no creado aún)

en: (toggle deleted branches)
es_AR: (conmutar branches eliminados)

en: (unknown template location)
es_AR: (ubicación de plantilla desconocida)

en: <Author field>
es_AR: <Campo Autor>

en: <number> must be a number
es_AR: <number> debe ser único

en: ==== How to Reproduce ====
    
    While doing a %(method)s operation on `%(path_info)s`, Trac issued an internal error.
    
    ''(please provide additional details here)''
    
    Request parameters:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== System Information ====
    %(sys_info)s
    ==== Enabled Plugins ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}
es_AR: ==== Como Reproducir ====
    
    Trac generó un error interno mientras realizaba una operación %(method)s en `%(path_info)s`.
    
    ''(por favor provea aquí detalles adicionales)''
    
    Parámetros del rquerimiento:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    Agente de usuario: `#USER_AGENT#`
    
    ==== Información de Sistema ====
    %(sys_info)s
    ==== Plugins activos ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Traceback Python ====
    {{{
    %(traceback)s}}}

en: A new name is mandatory for a rename.
es_AR: Es obligatorio especificar un nuevo nombre.

en: About Trac
es_AR: Acerca de Trac

en: Action
es_AR: Acción

en: Action:
es_AR: Acción:

en: Actions
es_AR: Acciones

en: Add
es_AR: Agregar

en: Add %(label_singular)s
es_AR: Agregar %(label_singular)s

en: Add Alias:
es_AR: Agregar Alias:

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
es_AR: Agregar archivo adjunto a [1:%(parent)s]

en: Add Component:
es_AR: Agregar componente:

en: Add Milestone:
es_AR: Agregar Hito:

en: Add Repository:
es_AR: Agregar Repositorio:

en: Add Subject to Group:
es_AR: Agregar Sujeto a Grupo:

en: Add Version:
es_AR: Agregar Versión:

en: Add a user or group to an existing permission group.
es_AR: Agregar usuario o grupo a un grupo de permisos existente.

en: Add attachment
es_AR: Agregar archivo adjunto

en: Add milestone
es_AR: Agregar hito:

en: Add new milestone
es_AR: Agregar nuevo hito

en: Add to Cc
es_AR: Agregar a Cc

en: Add/Remove from Cc
es_AR: Agregar/Eliminar a/de Cc

en: Added
es_AR: Agregado

en: Adjust edit area height:
es_AR: Ajustar la altura del área de edición:

en: Administration
es_AR: Administración

en: Administration:
es_AR: Administración:

en: Advanced
es_AR: Avanzado

en: Age
es_AR: Antigüedad

en: Alias of %(repo)s
es_AR: Alias de %(repo)s

en: Aliases:
es_AR: Alias:

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
es_AR: Todos los identificadores en mayúsculas están reservados para nombres de permisos.

en: Already logged in as %(user)s.
es_AR: Ya identificado como %(user)s.

en: And
es_AR: y

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
es_AR: Anotar cada línea con la revisión de la última modificación (esto puede insumir tiempo...)

en: Apply changes
es_AR: Grabar cambios

en: Are you sure you want to completely delete this page?
es_AR: ¿Está seguro/a de que desea eliminar completamente esta página?

en: Are you sure you want to delete this attachment?
es_AR: ¿Está seguro/a de que quiere eliminar este archivo adjunto?

en: Are you sure you want to delete this milestone?
es_AR: ¿Está seguro/a de que quiere eliminar este hito?

en: Are you sure you want to delete this report?
es_AR: ¿Está seguro/a que desea eliminar este reporte?

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
es_AR: ¿Está seguro/a de que quiere eliminar este comentario sobre un ticket?

en: Are you sure you want to delete this ticket?
es_AR: ¿Está seguro/a de que quiere eliminar este ticket?

en: Are you sure you want to delete version %(version)s of this page?
es_AR: ¿Está seguro/a de que desea eliminar la versión %(version)s de esta página?

en: Arguments
es_AR: Argumentos

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
es_AR: Mientras no agregue items a esta lista, este campo
                permanecerá completamente oculto en la interfaz de usuario.

en: Attach another file
es_AR: Adjuntar otro archivo

en: Attach file
es_AR: Adjuntar archivo

en: Attachment
es_AR: Archivo adjunto

en: Attachment '%(filename)s' not found
es_AR: El archivo adjunto llamado '%(filename)s' no se encontró

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
es_AR: Archivo adjunto '%(id)s' en %(parent)s

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
es_AR: El archivo adjunto '%(title)s' no existe.

en: Attachment Info
es_AR: Información del archivo adjunto

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
es_AR: El campo %(field)s del archivo adjunto es inválido: %(message)s

en: Attachments
es_AR: Archivos adjuntos

en: Attachments of %(parent)s
es_AR: Archivo adjunto de %(parent)s

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
es_AR: Información de autenticación no disponible. Por favor consulte %(inst_doc)s.

en: Author
es_AR: Autor

en: Author:
es_AR: Autor:

en: Available Projects
es_AR: Proyectos disponibles

en: Available Reports
es_AR: Reportes disponibles

en: Available actions:
es_AR: Accciones disponibles

en: Back to %(parent)s
es_AR: Volver a %(parent)s

en: Back to %(wikipage)s
es_AR: Volver a %(wikipage)s

en: Back to Query
es_AR: Volver a la búsqueda

en: Back to Ticket #%(num)s
es_AR: Volver a Ticket #%(num)s

en: Bad request
es_AR: Pedido http incorrecto

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it manually and retry.
es_AR: No existe el directorio base %(env)s. Por favor cree el mismo manualmente y vuelva a intentar.

en: Basic Settings
es_AR: Configuraciones básicas

en: Basics
es_AR: Básicos

en: Before you do that, though, please first try
                    [1:[2:searching]
                    for similar issues], as it is quite likely that this problem
                    has been reported before. For questions about installation
                    and configuration of Trac or its plugins, please try the
                    [3:mailing list]
                    instead of creating a ticket.
es_AR: Sin embargo, antes de hacer eso, por favor
                    intente primero [1:[2:buscar]
                    errores similares] porque es muy probable que este
                    problema ya haya sido reportado. Para realizar preguntas
                    sobre la instalación y la configuración de Trac, por favor
                    intente en la [3:lista de correo] en vez de abrir un ticket.

en: Blame
es_AR: Acusar

en: Blank lines
es_AR: Líneas vacías

en: Browse Source
es_AR: Navegar código

en: Browse at revision %(rev)s
es_AR: Navegar en revisión %(rev)s

en: Browse repository path %(path)s
es_AR: Navegar el repositorio en la ruta %(path)s

en: By %(author)s
es_AR: Por %(author)s

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
es_AR: No es posible realizar comparaciones entre diferentes repositorios: %(old)s vs. %(new)s

en: Can't rename to existing %(name)s page.
es_AR: Al cambiar un nombre no se puede usar el nombre de una página ya existente %(name)s.

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
es_AR: No se pudo sincronizar con el repositorio "%(name)s" (%(error)s). Revise el log de Trac para más información.

en: Can't upload empty file
es_AR: No se puede subir un archivo vacío

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
es_AR: No es posible usar el anotador (annotator) %(annotator)s: %(error)s

en: Can't view %(link)s:
es_AR: No puede ver %(link)s:

en: Cancel
es_AR: Cancelar

en: Cancel comment edit
es_AR: Cancelar modificación del ticket

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
es_AR: No se puede crear el archivo adjunto "%(att)s" debido a que %(realm)s:%(id)s es inválido

en: Cannot load Python bindings for MySQL
es_AR: No se ha podido encontrar el adaptador Python para MySQL

en: Cannot load Python bindings for PostgreSQL
es_AR: No se ha podido encontrar el adaptador Python para PostgreSQL

en: Cannot load Python bindings for SQLite
es_AR: No se ha podido encontrar el adaptador Python para SQLite

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
es_AR: No se puede cambiar el padre del archivo adjunto "%(att)s" debido a que %(realm)s:%(id)s es inválido

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as it already exists in %(realm)s:%(id)s
es_AR: No se puede cambiar el padre del archivo adjunto "%(att)s" debido a que el mismo ya existe en %(realm)s:%(id)s

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
es_AR: No se puede sincronizar una única revisión en múltiples repositorios

en: Case changes
es_AR: Cambios de mayúsculas

en: Change
es_AR: Cambiar

en: Change History
es_AR: Historial de cambios

en: Change History for [1:%(name)s]
es_AR: Historial de cambios de [1:%(name)s]

en: Change Properties
es_AR: Cambiar Propiedades

en: Change history
es_AR: Historial de cambios

en: Change information
es_AR: Información sobre cambios

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
es_AR: Información de cambio para versión futura %(version)s (modificado por %(author)s):

en: ChangeLog
es_AR: Registro de cambios

en: Changed by %(author)s
es_AR: Cambiado por %(author)s

en: Changes
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
es_AR: Cambios
                  de [1:%(old_path)s]
                  en [2:r%(old_rev)s]
                  a [3:%(new_path)s]
                  en [4:r%(new_rev)s]

en: Changes (by %(author)s):
es_AR: Cambios (de %(author)s):

en: Changes between
              [1:Initial Version] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
es_AR: Cambios entre
              [1:Versión inicial] y
              [2:Versión %(new)s] de
              [3:%(name)s]

en: Changes between
              [1:Version %(old)s] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
es_AR: Cambios entre
              [1:Versión %(old)s] y
              [2:Versión %(new)s] de
              [3:%(name)s]

en: Changes from
              [1:Version %(new)s] of
              [2:%(name)s]
es_AR: Cambios en
              [1:Versión %(new)s] de
              [2:%(name)s]

en: Changes in %(reponame)s
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
es_AR: Cambios en %(reponame)s
                  de [1:%(old_path)s]
                  en [2:r%(old_rev)s]
                  a [3:%(new_path)s]
                  en [4:r%(new_rev)s]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]
es_AR: Cambios en [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s
es_AR: Cambios en [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] en %(reponame)s

en: Changeset  | Changesets
es_AR[0]: Conjunto de cambios
es_AR[1]: Conjuntos de cambios

en: Changeset %(id)s
es_AR: Conjunto de cambios %(id)s

en: Changeset %(id)s for %(path)s
es_AR: Conjunto de cambios %(id)s para %(path)s

en: Changeset %(rev)s
es_AR: Conjunto de cambios %(rev)s

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
es_AR: Conjunto de cambios %(rev)s en %(repo)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
es_AR: Conjunto de cambios [1:%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]
es_AR: Conjunto de cambios [1:%(new_rev)s]
                  para [2:%(new_path)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
es_AR: Conjunto de cambios [1:%(new_rev)s] en %(reponame)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]
es_AR: Conjunto de cambios [1:%(new_rev)s] en %(reponame)s
                  para [2:%(new_path)s]

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
es_AR[0]: Conjunto de cambios en %(repo)s
es_AR[1]: Conjuntos de cambios en %(repo)s

en: Changesets
es_AR: Conjuntos de cambios

en: Changesets in all repositories
es_AR: Conjuntos de cambios en todos los repositorios

en: Closed
es_AR: Cerrado

en: Code fragment:
es_AR: Fragmento de código:

en: Columns
es_AR: Columnas

en: Comma-delimited Text
es_AR: Texto delimitado por comas

en: Command not found
es_AR: No se ha encontrado el comando

en: Comment
es_AR: Comentario

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
es_AR: Comentario %(cnum)s para el Ticket #%(id)s

en: Comment %(num)s not found
es_AR: No se encontró el comentario %(num)s

en: Comment (by %(author)s):
es_AR: Comentario (por %(author)s):

en: Comment about this change (optional):
es_AR: Comentario sobre este cambio (opcional):

en: Comment:
es_AR: Comentario:

en: Completed
es_AR: Completado

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
es_AR: Completado hace %(duration)s (%(date)s)

en: Completed:
es_AR: Completado:

en: Completion date may not be in the future
es_AR: La fecha de finalización no puede estar en el futuro

en: Component
es_AR: Componente

en: Component %(name)s already exists.
es_AR: El component %(name)s ya existe.

en: Component %(name)s does not exist.
es_AR: El component %(name)s no existe.

en: Components
es_AR: Componentes

en: Configuration
es_AR: Configuración

en: Configuration Error
es_AR: Error de configuración

en: Configuring Authentication
es_AR: Configurando autenticación

en: Configuring your language will result in all text
          displayed on this site to use your language instead of that of the
          server.
es_AR: Configurar su idioma hará que todo el texto
          mostrado en este sitio use el mismo en lugar de el del servidor.

en: Configuring your time zone will result in all
          dates and times displayed on this site to use your time zone
          instead of that of the server.
es_AR: Configurar su zona horaria hace que todas
          las fechas y horas sean mostradas en este sitio usando su zona horaria
          en vez de usar la del servidor.

en: Console
es_AR: Consola

en: Context Navigation
es_AR: Contexto de navegación

en: Copied or renamed
es_AR: Copiados o rebautizados

en: Copy report
es_AR: Copiar reporte

en: Copying resources from:
es_AR: Copiando recursos desde:

en: Could not delete attachment
es_AR: No se pudo eliminar el archivo adjunto

en: Could not reparent attachment %(name)s
es_AR: No ha sido posible cambiar el padre del archivo adjunto %(name)s

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
es_AR: No se ha podido abrir el repositorio Subversion %(path)s: %(svn_error)s

en: Create
es_AR: Crear

en: Create New Report
es_AR: Crear nuevo reporte

en: Create New Ticket
es_AR: Crear nuevo Ticket

en: Create new report
es_AR: Crear nuevo reporte

en: Create new report from current query
es_AR: Crear nuevo reporte a partir de la consulta actual

en: Create this page
es_AR: Crear esta página

en: Create ticket
es_AR: Crear ticket

en: Created
es_AR: Creado

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
es_AR: Creando un nuevo entorno Trac en %(envname)s

en: Creating and Initializing Project
es_AR: Creando e inicializando el proyecto

en: Creating scripts.
es_AR: Creando scripts

en: Current state no longer exists
es_AR: El estado actual no existe mas

en: Custom Query
es_AR: Consulta personalizada

en: Database "%(path)s" not found.
es_AR: No se ha encontrado la base de datos "%(path)s".

en: Database already exists at %(path)s
es_AR: Ya existe una base de datos en %(path)s

en: Database connection string [%(default)s]>
es_AR: Cadena de conexión a la base de datos [%(default)s]>

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
es_AR: La base de datos está al día, no es necesario actualizarla.

en: Database newer than Trac version
es_AR: La base de datos es más nueva que la versión de Trac

en: Date
es_AR: Fecha

en: Date & Time
es_AR: Fecha y Hora

en: Date:
es_AR: Fecha:

en: Default
es_AR: Por defecto

en: Default Repository
es_AR: Repositorio por omisión

en: Default time zone
es_AR: Zona horaria por defecto

en: Default:
es_AR: Por omisión:

en: Delete
es_AR: Eliminar

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
es_AR: Eliminar el reporte {%(num)s} %(title)s

en: Delete Ticket #%(id)s
es_AR: Eliminar ticket #%(id)s

en: Delete [1:%(name)s]
es_AR: Eliminar [1:%(name)s]

en: Delete [1:Ticket #%(id)s]
es_AR: Eliminar [1:Ticket #%(id)s]

en: Delete attachment
es_AR: Eliminar archivo adjunto

en: Delete comment
es_AR: Eliminar comentario

en: Delete comment %(num)s
es_AR: Eliminar comentario %(num)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
es_AR: Eliminar comentario %(num)s para el Ticket #%(id)s

en: Delete milestone
es_AR: Eliminar hito

en: Delete page
es_AR: Eliminar página

en: Delete query
es_AR: Eliminar consulta

en: Delete report
es_AR: Eliminar reporte

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
es_AR: Eliminar reporte {%(id)s} correspondiente a esta consulta

en: Delete this version
es_AR: Eliminar esta versión

en: Delete those versions
es_AR: Eliminar estas versiones

en: Delete ticket
es_AR: Eliminar ticket

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
es_AR: Eliminar desde versión %(old_version)d a versión %(version)d

en: Delete version %(version)d
es_AR: Eliminar la versión %(version)d

en: Delete version %(version)s of [1:%(name)s]
es_AR: Eliminar la versión %(version)s de [1:%(name)s]

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of [1:%(name)s]
es_AR: Eliminar versiones %(from)s a %(to)s de [1:%(name)s]

en: Deleted pages
es_AR: Páginas eliminadas

en: Description
es_AR: Descripción

en: Description (you may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here):
es_AR: Descripción (puede utilizar 
                    [1:WikiFormatting]):

en: Description (you may use [1:WikiFormatting] here):
es_AR: Descripción (puede utilizar [1:WikiFormatting]):

en: Description changed by %(author)s:
es_AR: Descripción cambiada por %(author)s:

en: Description of the file (optional):
es_AR: Descripción del archivo (opcional):

en: Description:
es_AR: Descripción:

en: Description: (you may use [1:WikiFormatting] here)
es_AR: Descripción: (puede usar [1:WikiFormatting])

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
es_AR: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] de %(path)s

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
es_AR: Diff de %(old_path)s@%(old_rev)s a %(new_path)s@%(new_rev)s

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
es_AR: Diff entre Revisión Antigua y Revisión Nueva (seleccione las mismas en la columna Diff)

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
es_AR: Inconsistencia en Diff: Base es un %(oldnode)s (%(oldpath)s en revisión %(oldrev)s) and Objetivo es un %(newnode)s (%(newpath)s en revisión %(newrev)s).

en: Differences
es_AR: Diferencias

en: Directory
es_AR: Directorio

en: Directory exists and is not empty.
es_AR: El directorio existe y no está vacío.

en: Directory:
es_AR: Directorio:

en: Do you have cookies enabled?
es_AR: ¿Tiene activado el uso de cookies?

en: Does an environment already exist?
es_AR: ¿Es posible que ya exista un entorno?

en: Done.
es_AR: Listo.

en: Download
es_AR: Descarga

en: Download in other formats:
es_AR: Descárguelo en otros formatos:

en: Due
es_AR: Fecha límite

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
es_AR: Planificado para dentro de %(duration)s (%(date)s)

en: Due:
es_AR: Fecha límite:

en: E-mail address and user name can be saved in the [1:Preferences].
es_AR: La direccción de email y el nombre de usuario pueden grabarse en [1:Preferencias].

en: Edit
es_AR: Modificar

en: Edit Report {%(num)d} %(title)s
es_AR: Modificar el reporte {%(num)d} %(title)s

en: Edit comment %(cnum)s
es_AR: Modificar comentario %(cnum)s

en: Edit milestone
es_AR: Modificar hito

en: Edit query
es_AR: Modificar consulta

en: Edit report
es_AR: Modificar reporte

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
es_AR: Modificar reporte {%(id)s} correspondiente a esta consulta

en: Edit side-by-side
es_AR: Modificar lado a lado

en: Edit this milestone
es_AR: Modificar este hito

en: Edit this page
es_AR: Modificar esta página

en: Edits
es_AR: Modificaciones

en: Email address:
es_AR: Dirección de correo electrónico:

en: Enable access keys
es_AR: Habilitar teclas de acceso

en: Enabled
es_AR: Habilitado

en: Enabled Plugins:
es_AR: Plugins activos

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
es_AR: Error intentando leer '%(file)s', asegúrese de que es posible leer el mismo.

en: Error renaming session
es_AR: Ha ocurrido un error mientra se cambiaba el nombre de la sesión

en: Error while removing wiki-macros: %(err)s
    Trac doesn't load plugins from wiki-macros anymore. Please remove it by hand.
es_AR: Error eliminando wiki-macros: %(err)s
    Trac ya no carga los plugins desde wiki-macros. Por favor, elimínelo a mano.

en: Error with navigation contributor "%(name)s"
es_AR: Error con el 'navigation contributor' "%(name)s"

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. The default value has not been saved.
es_AR: Ha ocurrido un error mientras se intentaba grabar cambios en el archivo trac.ini, asegúrese de que sea posible escribir en dicho archivo desde el servidor web. Los valores por omisión no han sido grabados.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
es_AR: Ha ocurrido un error cuando se intentaba grabar cambios en trac.ini, asegúrese de que sea posible escribir en dicho archivo desde el servidor web. Los cambios que realizó no han sido grabados.

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
es_AR: Error: No pudo obtenerse una descripción para la macro %(name)s

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
es_AR: Error: Secuencia de caracteres no permitida "--" en bloque de código wiki htmlcomment

en: Event provider %(name)s failed for filters %(kinds)s:
es_AR: Proveedor de eventos %(name)s falló para filtros %(kinds)s:

en: Example: The current time is [1:%(time)s] (UTC).
es_AR: Ejemplo: La hora actual es [1:%(time)s] (UTC).

en: Failed to create environment.
es_AR: Fallo al crear el entorno.

en: Failed to open environment: %(err)s
es_AR: Ha ocurrido un error al abrir el entorno %(err)s

en: File
es_AR: Archivo

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
es_AR: Archivo "%(file)s", línea %(line)s, en %(function)s

en: File %(path)s not found
es_AR: No se encontró el archivo %(path)s

en: File '%(name)s' exists
es_AR: Ya existe archivo %(name)s

en: File: | Files:
es_AR[0]: Archivo:
es_AR[1]: Archivos:

en: File: [1:]
es_AR: Archivo: [1:]

en: Filters
es_AR: Filtros

en: Follow copies
es_AR: Seguir copias

en: For either path, you can start typing the path and will be
                  presented a list of existing directories and files to select
                  from. Select an entry by clicking on it, or by using the
                  up/down cursor keys and hitting tab.
es_AR: Para ambas rutas, puede comenzar a tipear la ruta y se le
                  presentará una lista de directorios y de archivos para seleccionar.
                  Seleccione una entrada haciendo click en la misma, o
                  usando las teclas de cursor arriba/abajo y luego la tecla tab.

en: Format: %(datehint)s
es_AR: Formato: %(datehint)s

en: Format: %(datetimehint)s
es_AR: Formato: %(datetimehint)s

en: Found a bug in Trac?
es_AR: ¿Ha encontrado un bug en Trac?

en: From [%(rev)s]
es_AR: Desde [%(rev)s]

en: From:
es_AR: De:

en: Full name:
es_AR: Nombre completo:

en: Generated by Trac %(version)s
es_AR: Generado por Trac %(version)s

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
es_AR: Error de Genshi %(error)s cuando se renderizaba la plantilla %(location)s

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
es_AR: Ir a los botones Grabar, Vista previa, Revisar o Cancelar

en: Go to repository index
es_AR: Ir al índice de repositorios

en: Go to repository root
es_AR: Ir a la raíz del respositorio

en: Go to the editor
es_AR: Ir al editor

en: Go to the list of attachments
es_AR: Ir a la lista de archivos adjuntos

en: Go to the ticket editor
es_AR: Ir al editor de tickets

en: Go!
es_AR: ¡Ejecutar!

en: Grant Permission:
es_AR: Otorgar Permiso:

en: Group results by
es_AR: Agrupar resultados por

en: Group:
es_AR: Grupo:

en: HTML parsing error: %(message)s
es_AR: Error en interpretación de HTML: %(message)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
es_AR: Ha fallado la vista previa HTML usando %(renderer)s (%(err)s)

en: Header length is too short
es_AR: El tamaño del encabezado es demasiado pequeño

en: Help/Guide
es_AR: Ayuda/Guía

en: Hide all descriptions
es_AR: Ocultar todas las descripciones

en: Hide from repository index
es_AR: Ocultar en índice de repositorios

en: Hide milestones with no due date
es_AR: No mostrar hitos sin un plazo

en: Hint: clear the field to view latest revision
es_AR: Consejo: desactive el campo si desea ver la revisión mas actual

en: History
es_AR: Historial

en: Home page:
es_AR: Página web:

en: Hotcopy done.
es_AR: Copia en caliente (hotcopy) lista.

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
es_AR: Copiando e caliente (hotcopying) %(src)s a %(dst)s ...

en: I have files to attach to this ticket
es_AR: Quiero adjuntar archivos a este ticket

en: IP-Address: %(ipnr)s
es_AR: Dirección IP: %(ipnr)s

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the
                [1:log] directory of the project environment ([2:%(dir)s]).
es_AR: Si especifica una ruta relativa, el archivo de registro será grabado
    dentro del directorio [1:log] del entorno de proyecto ([2:%(dir)s]).

en: If you think this should work and you can reproduce the problem,
                  you should consider creating a bug report.
es_AR: Si piensa que esto debería funcionar y puede reproducir el problema,
                  debería considerar crear un reporte de bug.

en: Ignore:
es_AR: Ignorar:

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as
                [1:%(formatted)s].
es_AR: En su zona horaria %(tz)s eso se mostraría como
                [1:%(formatted)s].

en: Index
es_AR: Glosario

en: Initenv for '%(env)s' failed.
es_AR: Falló la inicialización del entorno '%(env)s'.

en: Initial Version
es_AR: Versión Inicial

en: Install
es_AR: Instalar

en: Install Plugin:
es_AR: Instalar Plugin:

en: Installed Plugins
es_AR: Plugins instalados

en: Insufficient privileges to perform this operation.
es_AR: No tiene permisos suficientes para realizar esta operación.

en: Invalid %(type)s name.
es_AR: Nombre de %(type)s inválido.

en: Invalid %(type)s value.
es_AR: Valor inválido para %(type)s.

en: Invalid Attachment
es_AR: Archivo adjunto inválido

en: Invalid Changeset Number
es_AR: Número de conjunto de cambios invalido

en: Invalid Completion Date
es_AR: Fecha de finalización inválida

en: Invalid Date
es_AR: Fecha inválida

en: Invalid Report Number
es_AR: Número de reporte invalido

en: Invalid Ticket
es_AR: Ticket invalido

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
es_AR: Encoding de URL inválido (%(path_info)r)

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
es_AR: Página Wiki inválida: '%(name)s'

en: Invalid Wiki page: %(message)s
es_AR: Página Wiki invalida: %(message)s

en: Invalid arguments
es_AR: Airgumentos inválidos

en: Invalid attachment: %(message)s
es_AR: Archivo adjunto inválido: %(message)s

en: Invalid attribute '%(attr)s'
es_AR: Atributo inválido '%(attr)s'

en: Invalid changeset number
es_AR: Número de conjunto de cambios inválido

en: Invalid comment threading identifier
es_AR: Identificador de agrupamiento de comentarios invalido

en: Invalid component name.
es_AR: Nombre de componente inválido.

en: Invalid email encoding setting: %(pref)s
es_AR: Configuración de codificación de email inválida: %(pref)s

en: Invalid key "%(key)s"
es_AR: Clave "%(key)s" inválida

en: Invalid log level
es_AR: Nivel de registro inválido

en: Invalid log type
es_AR: Tipo de registro inválido

en: Invalid milestone name
es_AR: Nombre de hito invalido

en: Invalid milestone name.
es_AR: Nombre de hito inválido.

en: Invalid query constraint value
es_AR: Valor de condición de consulta inválido

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
es_AR: Identificador de recurso inválido '%(id)s'

en: Invalid ticket id list: %(value)s
es_AR: Lista de ids de ticket inválida: %(value)s

en: Invalid ticket number
es_AR: Número de ticket invalido

en: Invalid up/down value: %(value)s
es_AR: Valor arriba/abajo no válido: %(value)s

en: Invalid version name.
es_AR: Nombre de versión inválido.

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
es_AR: Si invoca trac-admin sin una orden inicia el mismo en modo interactivo.

en: Jump to the chosen preselected path
es_AR: Saltar a la ruta pre-seleccionada elegida

en: Keyboard Shortcuts
es_AR: Atajos de teclado

en: Keywords
es_AR: Palabras clave

en: Language
es_AR: Idioma

en: Language:
es_AR: Idioma:

en: Last Change
es_AR: Última modificación

en: Last Visit
es_AR: Última visita

en: Last modified on %(date)s
es_AR: Última modificación: %(date)s

en: Latest Revision
es_AR: Revisión mas actual

en: Leave a redirection page at the old location
es_AR: Dejar una página de redirección en la ubicación antigua

en: Legend:
es_AR: Leyenda:

en: License:
es_AR: Licencia:

en: Line
es_AR: Línea

en: Line %(lineno)d: Entry before first section header
es_AR: Línea %(lineno)d: Entrada antes del primer encabezado de sección

en: Line %(lineno)d: Invalid entry
es_AR: Línea %(lineno)d: Entrada inválida

en: Line numbers
es_AR: Números de línea

en: Load
es_AR: Cargar

en: Local variables:
es_AR: Variables locales:

en: Location:
es_AR: Ubicación:

en: Log Message
es_AR: Mensaje de registro

en: Log file:
es_AR: Archivo de registro:

en: Log level:
es_AR: Nivel de registro:

en: Logging
es_AR: Registros

en: Login
es_AR: Ingresar

en: Logout
es_AR: Salir

en: MIME Types
es_AR: Tipos MIME

en: Manage %(label_plural)s
es_AR: Administrar %(label_plural)s

en: Manage Components
es_AR: Administrar componentes

en: Manage Milestones
es_AR: Administrar Hitos

en: Manage Plugins
es_AR: Administrar Plugins

en: Manage Repositories
es_AR: Administrar Repositorios

en: Manage Versions
es_AR: Administrar Versiones

en: Max items per page
es_AR: Cantidad máxima de items por página

en: Merge changes
es_AR: Fusionar cambios

en: Message:
es_AR: Mensaje:

en: Milestone
es_AR: Hito

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
es_AR: El hito "%(name)s" ya existe, por favor elija otro nombre.

en: Milestone %(name)s
es_AR: Hito %(name)s

en: Milestone %(name)s already exists.
es_AR: Ya existe el hito %(name)s.

en: Milestone %(name)s completed
es_AR: Hito %(name)s completado

en: Milestone %(name)s does not exist.
es_AR: No existe el hito %(name)s.

en: Milestone:
es_AR: Hito:

en: Milestones
es_AR: Hitos

en: Milestones reached
es_AR: Hitos completados

en: Missing arguments to add a repository.
es_AR: Faltan argumentos para agregar un repositorio.

en: Missing arguments to add an alias.
es_AR: Faltan argumentos para agregar un alias.

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
es_AR: No se encuentra la variable de entorno "TRAC_ENV". Trac necesita que esta variable apunte a un entorno Trac válido.

en: Missing field
es_AR: Campo faltante

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
es_AR: Token de formulario faltante o inválido. %(msg)s

en: Modified
es_AR: Modificado

en: Modify
es_AR: Modificar

en: Modify %(label_singular)s
es_AR: Modificar %(label_singular)s

en: Modify Component:
es_AR: Modificar componente:

en: Modify Milestone:
es_AR: Modificar Hito:

en: Modify Repository:
es_AR: Modificar Repositorio:

en: Modify Ticket
es_AR: Modificar ticket

en: Modify Version:
es_AR: Modificar Versión:

en: Most recent call last:
es_AR: Llamada más reciente al final:

en: Multi-values fields not supported yet
es_AR: Todavía no se aceptan campos de tipo multi-valor

en: Name
es_AR: Nombre

en: Name of the milestone:
es_AR: Nombre del hito:

en: Name:
es_AR: Nombre:

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
es_AR: Es necesario poseer instalado PySqlite %(version)s o posterior

en: Neither %(from_)s nor %(reply_to)s are specified in the configuration.
es_AR: Ni %(from_)s ni %(reply_to)s se han especificado en la configuración.

en: New Milestone
es_AR: Nuevo Hito

en: New Report
es_AR: Nuevo Reporte

en: New Ticket
es_AR: Nuevo ticket

en: New name:
es_AR: Nuevo nombre:

en: Next
es_AR: Siguiente

en: Next Change
es_AR: Cambio Siguiente

en: Next Changeset
es_AR: Conjunto de cambios siguiente

en: Next Page
es_AR: Página siguiente

en: Next Period
es_AR: Período siguiente

en: Next Revision
es_AR: Revisión siguiente

en: Next Ticket
es_AR: Ticket siguiente

en: Next Version
es_AR: Versión siguiente

en: Next status will be '%(name)s'
es_AR: El siguiente estado será '%(name)s'

en: No %s selected
es_AR: No hay ningun/a %s seleccionado/a

en: No administration panels available
es_AR: No hay paneles de administración disponibles

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
es_AR: No está disponible la conversión MIME de %(old)s a %(new)s

en: No changes
es_AR: Sin cambios

en: No changeset %(rev)s in the repository
es_AR: No existe un conjunto de cambios %(rev)s en el repositorio

en: No component selected
es_AR: No hay ningún componente seleccionado

en: No date set
es_AR: Sin fecha establecida

en: No default repository defined
es_AR: No hay definido un repositorio por omisión

en: No destination file created
es_AR: No se ha creado el archivo destino

en: No differences to show
es_AR: No hay diferencias que mostrar

en: No file uploaded
es_AR: No se ha subido ningún archivo

en: No files found
es_AR: No se encontraron archivos

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
es_AR: No existe imagen "%(id)s" adjunta a %(parent)s

en: No matches found.
es_AR: No se encontraron coincidencias.

en: No milestone selected
es_AR: No hay ningún hito seleccionado

en: No node %(path)s
es_AR: No existe el nodo %(path)s

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
es_AR: No existe nodo %(path)s en la revisión %(rev)s

en: No permission to change the ticket reporter.
es_AR: Sin permiso para cambiar la persona que reportó el ticket.

en: No permission to change ticket fields.
es_AR: Sin permiso para cambiar campos del ticket.

en: No permission to edit the ticket description.
es_AR: Sin permiso para modificar la descripción del ticket.

en: No permission to view change log
es_AR: Sin permiso para ver el historial de cambios

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
es_AR: Sin permiso para ver conjunto de cambios %(rev)s en %(repos)s

en: No permissions to add a comment.
es_AR: Sin permiso para agregar un comentario.

en: No reports available.
es_AR: No hay reportes disponibles.

en: No repositories were selected.
es_AR: No se ha seleccionado ningún repositorio.

en: No repository specified and no default repository configured.
es_AR: No se ha especificado un repositorio y no hay configurado un repositorio por omisión

en: No results
es_AR: Sin resultados

en: No revisions
es_AR: Ninguna revisión

en: No revisions found
es_AR: No se encontraron revisiones

en: No such changeset
es_AR: No existe tal conjunto de cambios

en: No such node
es_AR: No existe tal nodo

en: No svn:externals configured in trac.ini
es_AR: No se han configurado svn:externals en trac.ini

en: No tickets found
es_AR: No se encontraron tickets

en: No upgrade module for version %(num)i (%(version)s.py)
es_AR: No hay un módulo de actualización para la versión %(num)i (%(version)s.py)

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
es_AR: No existe la versión "%(num)s" de la página "%(name)s" del Wiki

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
es_AR: No existe una versión %(version)d del comentario %(cnum)d en el ticket #%(ticket)s

en: No version selected
es_AR: No hay ninguna versión seleccionada

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
es_AR: No está soportada la ruta '%(path)s' con caracteres no ASCII.

en: None
es_AR: Ninguno

en: Nonexistent path
es_AR: Ruta inexistente

en: Note that [1:Subject] or [2:Group] names can't be all upper-case,
          as that is reserved for permission names.
es_AR: Note que los nombres de [1:Sujeto] o [2:Grupo] no pueden estar
          formados en su totalidad por mayúsculas porque los mismos       están reservados para los nombres de permisos.

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
es_AR: Notar que parece estar relacionado con el plugin %(name)s.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
es_AR: Notar que parece estar relacionado con los siguientes plugins:

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
es_AR: Nota: El Tiempo Coordinado Universal (UTC) recibe también el nombre de Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            Se usa una diferencia positiva para indicar una zona horaria al Este de Greenwich, es decir, adelantada respecto del Horario Universal.

en: Old / New
es_AR: Antiguo / Nuevo

en: Older Revisions
es_AR: Revisiones antiguas

en: Oops…
es_AR: Ups...

en: Open (by due date)
es_AR: Abierto (por plazo)

en: Open (no due date)
es_AR: Abierto (sin plazo)

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
es_AR: No existe una opción '%(option)s' en la sección '%(section)s'

en: Or
es_AR: o

en: Order
es_AR: Orden

en: Order numbers must be unique
es_AR: Los números de orden deben ser únicos

en: Original Format
es_AR: Formato original

en: Otherwise, please %(create)s a new bug report
                    describing the problem and explain how to reproduce it.
es_AR: Caso contrario, por favor %(create)s un nuevo
                    reporte de bug describiendo el problema y explicando cómo reproducirlo.

en: Owned by:
es_AR: Dueño:

en: Owner
es_AR: Dueño

en: Owner:
es_AR: Dueño:

en: Page %(name)s does not exist
es_AR: No existe la página %(name)s

en: Page %(name)s not found
es_AR: No se encontró la página %(name)s

en: Page %(num)d
es_AR: Página %(num)d

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
es_AR: La página %(page)s se encuentra mas allá del nro. de páginas disponibles para la consulta

en: Page '%(page)s' not found
es_AR: No se encontró la página '%(page)s'

en: Page history
es_AR: Historial de la página

en: Page is read-only
es_AR: La página no es modificable

en: Page not modified
es_AR: No se ha modificado la página

en: Page not modified, showing latest version.
es_AR: La página no se ha modificado, se muestra la versión mas actual.

en: Parent Directory
es_AR: Directorio padre

en: Parent directory
es_AR: Directorio padre

en: Permissions
es_AR: Permisos

en: Plain Text
es_AR: Texto plano

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
es_AR: Por favor reporte este problema al desarrollador que mantiene el plugin.

en: Please review all those changes and manually merge them with your
            own changes. [1:]
            If you're unsure about what you're doing, please press [2:Cancel]
            (losing your changes) and start editing the latest version of the page
            again.
es_AR: Por favor revise todos esos cambios y fusione manualmente los mismos
            con los suyos. [1:]
            Si no está seguro/a acerca de lo que está haciendo por favor presione [2:Cancelar]
            (se perderán los cambios que realizó) y comience nuevamente a
            modificar la versión mas actual de la página.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
es_AR: Por favor revise su configuración, probablemente comenzando en %(section)s en su %(tracini)s.

en: Please visit the Trac open source project:
            [1:http://trac.edgewall.org/]
es_AR: Por favor visite el sitio del proyecto de código abierto Trac:
            [1:http://trac.edgewall.org/]

en: Plugin %(name)s already installed
es_AR: El plugin %(name)s ya está instalado

en: Possible Values
es_AR: Valores posibles

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            By [4:Edgewall Software].
es_AR: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            por [4:Edgewall Software].

en: Preferences
es_AR: Preferencias

en: Preferences:
es_AR: Preferencias:

en: Prepare Diff
es_AR: Preparar Diff

en: Preview
es_AR: Vista previa

en: Preview Page
es_AR: Página de Vista previa

en: Preview changes to comment %(cnum)s
es_AR: Vista previa de cambios al comentario %(cnum)s

en: Preview:
es_AR: Vista previa:

en: Previous
es_AR: Anterior

en: Previous Change
es_AR: Cambio Anterior

en: Previous Changeset
es_AR: Conjunto de cambios anterior

en: Previous Page
es_AR: Página Anterior

en: Previous Period
es_AR: Período anterior

en: Previous Revision
es_AR: Revisión anterior

en: Previous Ticket
es_AR: Ticket anterior

en: Previous Version
es_AR: Versión anterior

en: Priorities
es_AR: Prioridades

en: Priority
es_AR: Prioridad

en: Project
es_AR: Proyecto

en: Project Name [%(default)s]>
es_AR: Nombre de Proyecto [%(default)s]>

en: Properties
es_AR: Propiedades

en: Property %(label)s %(rendered)s
es_AR: Propiedad %(label)s %(rendered)s

en: Property %(name)s
                      changed from %(old)s to %(new)s
es_AR: Propiedad %(name)s
                      cambiada de %(old)s a %(new)s

en: Property %(name)s deleted
es_AR: Propiedad %(name)s eliminada

en: Property %(name)s set to %(value)s
es_AR: Asignación de valor %(value)s a propiedad %(name)s

en: Property %(prop)s changed
es_AR: Propiedad %(prop)s modificada

en: Property [1:%(name)s] set to %(value)s
es_AR: Propiedad [1:%(name)s] establecida a %(value)s

en: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 break Trac, please use 2.5.5 or higher
es_AR: Las versiones 2.5.2 - 2.5.4 de PySqlite no funcionan con Trac, por favor use 2.5.5 o superior

en: Python Traceback
es_AR: Traceback de Python

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
es_AR: En necesario que el campo y la condición del filtro de consulta se encuentren separados por un "="

en: Query filter requires field name
es_AR: Es necesario un nombre de campo en el filtro de consulta

en: Query filters
es_AR: Filtros de búsqueda

en: Query for Report: (can be either SQL or, if starting with [1:query:],
                  a [2:TracQuery] expression)
es_AR: Consulta para el reporte: (puede ser SQL o, si comienza con
                  [1:query:], una expresión [2:TracQuery])

en: Query max %(max)s is invalid.
es_AR: Máximo de consulta %(max)s es inválido

en: Query page %(page)s is invalid.
es_AR: La página de consulta %(page)s es inválida

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
es_AR: El parámetro "sort=%(sort_col)s" de la consulta es inválido

en: Quickjump to %(name)s
es_AR: Acceso rápido a %(name)s

en: RSS Feed
es_AR: Sindicación RSS

en: Refresh
es_AR: Refrescar

en: Released
es_AR: Publicado

en: Released:
es_AR: Publicado:

en: Remove from Cc
es_AR: Eliminar de Cc

en: Remove selected items
es_AR: Eliminar items seleccionados

en: Removed
es_AR: Eliminado

en: Rename [1:%(name)s]
es_AR: Renombrar [1:%(name)s]

en: Rename page
es_AR: Renombrar página

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
es_AR: Cambiando el nombre de la página cambiará in-situ todas las versiones existentes de la misma.

en: Replace existing attachment of the same name
es_AR: Reemplazar el archivo adjunto existente con el mismo nombre

en: Reply
es_AR: Responder

en: Reply to comment %(cnum)s
es_AR: Responder a comentario %(cnum)s

en: Reply, quoting this description
es_AR: Responder, citando esta descripción

en: Report Title:
es_AR: Título de reporte:

en: Report arguments
es_AR: Argumentos del reporte

en: Report failed: %(error)s
es_AR: El reporte falló: %(error)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
es_AR: El reporte {%(num)s} no existe.

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
es_AR: El reporte {%(num)s} no tiene una consulta SQL.

en: Reported by:
es_AR: Reportado por:

en: Reporter
es_AR: Reportado por

en: Reporter:
es_AR: Reportado por:

en: Repositories
es_AR: Repositorios

en: Repository %(repo)s
es_AR: Repositorio %(repo)s

en: Repository '%(repo)s' not found
es_AR: No se encontró el repositorio '%(repo)s'

en: Repository Index
es_AR: Índice de repositorios

en: Repository URL
es_AR: URL de repositorio

en: Repository changesets
es_AR: Conjuntos de cambios en el repositorio

en: Repository:
es_AR: Repositorio:

en: Resolution
es_AR: Resolución

en: Resolutions
es_AR: Resoluciones

en: Restore session:
es_AR: Recuperar sesión:

en: Results
es_AR: Resultados

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
es_AR: Resincronizando historia de repositorio de %(reponame)s...

en: Retarget associated open tickets to milestone:
es_AR: Reasociar tickets asociados abiertos al hito:

en: Retarget associated tickets to milestone
es_AR: Reasignar los tickets asociados al hito

en: Reverse Diff
es_AR: Diff reverso

en: Review
es_AR: Revisar

en: Review Changes
es_AR: Revisar cambios

en: Revision
es_AR: Revisión

en: Revision %(num)s
es_AR: Revisión %(num)s

en: Revision Log
es_AR: Historial de revisiones

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
es_AR: Histórico de revisiones (reiniciando en %(path)s, rev. %(rev)s)

en: Revision Log Mode:
es_AR: Modo del registro de revisiones:

en: Revision in which the line changed
es_AR: Revisión en la cual la línea fué modificada

en: Revision info
es_AR: información de revisión

en: Roadmap
es_AR: Hoja de ruta

en: SMTP Notification Error
es_AR: Error en notificación vía SMTP

en: SQL Query
es_AR: Consulta SQL

en: Save
es_AR: Grabar

en: Save changes
es_AR: Grabar cambios

en: Save query
es_AR: Grabar consulta

en: Save report
es_AR: Grabar reporte

en: Save updated query in report {%(id)s}
es_AR: Grabar consulta actualizada en reporte {%(id)s}

en: Schedule
es_AR: Cronograma

en: Search
es_AR: Buscar

en: Search %(project)s
es_AR: Buscar %(project)s

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
es_AR: La cadena de búsqueda es demasiado corta. La búsqueda debe ser de por lo menos %(num)s caracteres.

en: Search:
es_AR: Buscar:

en: Section
es_AR: Sección

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
es_AR: Están activas las cookies seguras, debe usar https para enviar formularios.

en: See [wiki:"%(name)s"].
es_AR: Vea [wiki:"%(name)s"].

en: See the diffs
es_AR: Ver los diffs

en: See the preview
es_AR: Vista previa

en: Select paths and revs for Diff
es_AR: Seleccione rutas y revisiones para el Diff

en: Select the base and the target for the diff:
es_AR: Seleccionar la base y el objetivo del diff:

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
es_AR: Seleccionar y presionar 'Vista previa' lleva a un modo de modificación|vista previa en dos columnas

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
es_AR: Ya existe la sesión '%(id)s'. Por favor elija un ID de sesión diferente.

en: Session '%(sid)s' already exists
es_AR: La sesión '%(sid)s' ya existe.

en: Session '%(sid)s' not found
es_AR: No se encontró la sesión '%(sid)s'

en: Session key:
es_AR: Clave de sesión:

en: Severities
es_AR: Severidades

en: Severity
es_AR: Severidad

en: Show all descriptions
es_AR: Mostrar todas las descripciones

en: Show completed milestones
es_AR: Mostrar hitos completados

en: Show differences
es_AR: Mostrar diferencias

en: Show entry in browser
es_AR: Mostrar entrada en browser

en: Show full changeset
es_AR: Mostrar conjunto de cambios completo

en: Show full log messages
es_AR: Mostrar mensajes de registro completos

en: Show only adds and deletes
es_AR: Mostrar solo agregados y eliminaciones

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
es_AR: Mostrar archivo original (revisión %(old_rev)s)

en: Show previous version in browser
es_AR: Ver versión anterior en el browser

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
es_AR: Mostrar revisión %(rev)s de este archivo en el browser

en: Show revision log
es_AR: Mostrar registro de revisiones

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
es_AR: Mostrar las %(range)s diferencias restringidas a %(path)s

en: Show the changes in full context
es_AR: Mostrar los cambios con un contexto completo

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
es_AR: Mostrar el conjunto de cambios %(id)s restringido a %(path)s

en: Show under each result:
es_AR: Mostrar debajo de cada resultado:

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
es_AR: Mostrar qué se ha eliminado (contenido en revisión %(old_rev)s)

en: Size
es_AR: Tamaño

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
es_AR: Alguien ha modificado esa página desde que usted comenzó a editarla.

en: Sorry, can not save your changes. This ticket has been modified by someone else since you started
es_AR: Disculpe, no puedo grabar los cambios que ha realizado. Este ticket ha sido modificado por alguien mas desde que Ud. comenzó

en: Sorry, no documentation found
es_AR: Lamentablemente no se ha encontrado documentación

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started
                editing. Your changes cannot be saved.
es_AR: Disculpe, esta página ha sido modificada por alguien mas desde que Ud. comenzó
     a editarla. No es posible grabar sus cambios.

en: Sort by %(col)s %(direction)s
es_AR: Ordenar por %(col)s %(direction)s

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
es_AR: Se permiten direcciones de email separadas por espacios o comas.

en: Start Page
es_AR: Página principal

en: Status
es_AR: Estado

en: Stop on copy
es_AR: Detenerse en copias

en: Style:
es_AR: Estilo:

en: Subject
es_AR: Sujeto

en: Subject:
es_AR: Sujeto:

en: Submit changes
es_AR: Enviar modificaciones

en: Submit changes to comment %(cnum)s
es_AR: Enviar cambios a comentario %(cnum)s

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
es_AR: Se necesita Subversion >= 1.0, se encontró la versión %(version)s

en: Summary
es_AR: Resumen

en: Summary:
es_AR: Resumen:

en: Switch to plain text view
es_AR: Conmutar a vista en formato texto

en: Syntax Highlighting
es_AR: Coloreado de sintaxis

en: Syslog
es_AR: Syslog (Registros del sistema)

en: System Information
es_AR: Información del sistema

en: System Information:
es_AR: Información del sistema:

en: TLS enabled but server does not support TLS
es_AR: TLS está habilitado pero el servidor no soporta TLS

en: Tab-delimited Text
es_AR: Texto delimitado por tabulaciones

en: Table of Contents
es_AR: Tabla de Contenidos

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
es_AR: Se ha grabado el %(change)s pero ha ocurrido un error mientras se enviaban notificaciones: %(message)s

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
es_AR: Se ha agregado el valor "%(name)s" para el %(field)s.

en: The Pygments syntax highlighter can be used with
          different coloring styles.
es_AR: El resaltador de sintaxis Pygments puede ser utilizado con
          diferentes estilos de colores.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
es_AR: El entorno Trac necesita actualizarse.
    
    Corra "trac-admin %(path)s upgrade"

en: The Trac Project
es_AR: El Proyecto Trac

en: The Wiki page field '%(field)s' is invalid: %(message)s
es_AR: El campo '%(field)s' de la página Wiki es inválido: %(message)s

en: The action "%(name)s" is not available.
es_AR: La versión "%(name)s" no está disponible.

en: The action that triggered the error was:
es_AR: La acción que disparó este error fue:

en: The alias "%(name)s" has been added.
es_AR: Se ha agregado el alias "%(name)s".

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
es_AR: Se moverá a la nueva ubicación la historia completa de la página.

en: The component "%(name)s" has been added.
es_AR: Se ha agregado el componente "%(name)s".

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
es_AR: La fecha "%(date)s" está fuera del rango válido. Pruebe una fecha mas cercana a la fecha actual.

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
es_AR: El archivo o directorio '%(path)s' no existe en la revisión %(rev)s ni en ninguna revisión anterior.

en: The following arguments are missing: %(args)s
es_AR: Faltan los siguientes argumentos: %(args)s

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
es_AR[0]: El siguiente component ha sido desactivado:
es_AR[1]: Los siguientes componentes han sido desactivados:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
es_AR[0]: El siguiente component ha sido activado:
es_AR[1]: Los siguientes componentes han sido activados:

en: The following errors happened while copying the environment:
es_AR: Han ocurrido los siguientes errores mientras se copiaba el entorno:

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
es_AR: Las siguientes páginas tienen un nombre similar al de esta página y podrían estar relacionadas:

en: The milestone "%(name)s" has been added.
es_AR: Se ha agregado el hito "%(name)s".

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
es_AR: Se ha eliminado el hito "%(name)s".

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
es_AR: El nuevo nombre es inválido (un nombre separado con barras no puede ser '.' o '..').

en: The new name is invalid.
es_AR: El nuevo nombre es inválido

en: The new name must be different from the old name.
es_AR: El nombre nuevo debe ser diferente del nombre antiguo.

en: The owner will be changed from %(current_owner)s
es_AR: El valor del campo dueño se cambiará desde el actual %(current_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(authname)s
es_AR: Se cambiará el dueño de %(current_owner)s a %(authname)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(selected_owner)s
es_AR: Se cambiará el dueño de %(current_owner)s a %(selected_owner)s

en: The page %(name)s already exists.
es_AR: Ya existe la página %(name)s.

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
es_AR: No existe la página %(name)s. Puede crearla aquí.

en: The page %(name)s has been deleted.
es_AR: Se ha eliminado la página %(name)s.

en: The permission %(action)s was already granted to %(subject)s.
es_AR: Ya se otorgado previamente el permiso %(action)s a %(subject)s.

en: The report has been created.
es_AR: Se ha creado el reporte.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
es_AR: Se ha eliminado el reporte {%(id)d}.

en: The repository "%(name)s" has been added.
es_AR: Se ha agregado el repositorio "%(name)s".

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
es_AR: El directorio del repositorio ha cambiado, debe re-sincronizar el repositorio usando: trad-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'

en: The repository directory must be absolute
es_AR: El directorio del repositorio debe ser absoluto

en: The repository directory must be an absolute path.
es_AR: El directorio del repositorio debe ser una ruta absoluta.

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
es_AR: El directorio del repositorio debe estar ubicado debajo de uno de los siguientes directorios: %(dirs)s

en: The repository type '%(type)s' is not supported
es_AR: No existe soporte para el tipo de repositorio '%(type)s'

en: The resolution will be deleted
es_AR: La resolución será eliminada

en: The resolution will be set
es_AR: La resolución será establecida

en: The resolution will be set to %(name)s
es_AR: La resolución será %(name)s

en: The selected %(field)s values have been removed.
es_AR: Los valores de %(field)s han sido eliminados.

en: The selected components have been removed.
es_AR: Se eliminaron los componenes seleccionados.

en: The selected milestones have been removed.
es_AR: Se han eliminado los hitos seleccionados.

en: The selected permissions have been revoked.
es_AR: Los permisos seleccionados han sido revocados.

en: The selected repositories have been removed.
es_AR: Se han eliminado los repositorios seleccionados.

en: The selected versions have been removed.
es_AR: Se han eliminado las versiones seleccionadas.

en: The session has been loaded.
es_AR: No se ha cargado ninguna sesión.

en: The session key is used to identify stored custom
          settings and session data on the server. Although it is
          automatically generated by default, you may change it to something
          easier to remember at any time if you wish to load your settings
          in a different web browser.
es_AR: Esta clave de sesión es usada para identificar las configuraciones personalizadas
           grabadas y los datos de sesión en el servidor. Aunque no es
           automáticamente generada por omisión, puede ser cambiada a algo
           más fácil de recordar cada vez que desee cargar sus
           configuraciones en otro browser web.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
es_AR: El asunto %(subject)s ha sido agregado al grupo %(group)s.

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
es_AR: Se le ha otorgado al sujeto %(subject)s el permiso %(action)s.

en: The subject %(subject)s was already added to the group %(group)s.
es_AR: El asunto %(subject)s ha sido agregado al grupo %(group)s.

en: The ticket #%(id)s has been deleted.
es_AR: Se ha eliminado el ticket #%(id)s.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
es_AR: Se ha creado el ticket %(ticketref)s pero Ud. no tiene los permisos necesarios para ver el mismo.

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
es_AR: Se ha creado el ticket %(ticketref)s. Ahora puede anexar los archivos.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
es_AR: Se ha eliminado el comentario %(num)s en el ticket #%(id)s.

en: The ticket field '%(field)s' is invalid: %(message)s
es_AR: El campo '%(field)s' de ticket es invalido: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
es_AR: Se ha creado el ticket, pero ha ocurrido un error mientras se enviaban notificaciones: %(message)s

en: The ticket will be disowned
es_AR: El ticket se quedará sin dueño

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
es_AR: Es necesario que el usuario %(user)s posea derechos de lectura _y_ escritura sobre el archivo de base de datos %(path)s y sobre el directorio en el cual se encuentra el mismo.

en: The version "%(name)s" has been added.
es_AR: Se ha agregado la versión "%(name)s".

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
es_AR: Se ha eliminado la versión %(version)d de la página %(name)s.

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
es_AR: Se han eliminado las versiones %(from_)d a %(to)d de la página %(name)s.

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
es_AR: El servidor web no tiene permisos suficientes para grabar archivos en 
                el directorio de plugins del entorno.

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
es_AR: La página wiki es demasiado grande (debe contener menos de %(num)s caracteres)

en: There was an internal error in Trac.
                    It is recommended that you notify your local
                    [1:
                        Trac administrator] with the information needed to
                    reproduce the issue.
es_AR: Ha ocurrido un error interno en Trac.
                    Se recomienda que notifique a su [1:administrador]
                    local de Trac y le provea la información necesaria para
                    reproducir la incidencia.

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
es_AR: Este checkbox le permite agregarse o quitarse de la lista CC.

en: This information is used to associate your login name with your
            email address and full name, which is used for email
            notification and RSS feeds, for example.
es_AR: Esta información se usa para asociar su nombre de usuario con su
             dirección de correo electrónico y nombre completo, que se usa para las notificaciones
            por correo electrónico y para el envío de RSS, por ejemplo.

en: This information is used to automatically populate some forms
            on this site with your contact details.
es_AR: Esta información se usa para llenar automáticamente algunos formularios
            en este sitio con sus datos de contacto personales.

en: This is an irreversible operation.
es_AR: Esta operación es irreversible.

en: This is probably a local installation issue.
es_AR: Es probable que se trate de un problema de la instalación local.

en: This page lets you customize your personal settings for this site.
          These settings are stored on the server and are identified by a session
          key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be
          restored on subsequent visits.
es_AR: Esta página permite personalizar sus preferencias para este sitio.
          Estas configuraciones son grabadas en el servidor y son identificadas por una clave
          de sesión almacenada en una cookie del browser. Esta cookie  permite que sus preferencias sean 
          recordadas en visitas posteriores.

en: This site provides keyboard shortcuts for
          faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can
          cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or
          web browser, they are disabled by default. See
          [1:TracAccessibility]
          for more information on access keys.
es_AR: Este sitio provee atajos de teclado para acceder
          más rápidamente a algunas de sus funciones. Como estos atajos pueden
          estar en conflicto con los atajos que provee su sistema de escritorio o
          su browser web, están deshabilitados por omisión. Vea      [1:TracAccessibility]
          para más información sobre atajos de teclado.

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
es_AR: Se han eliminado el ticket #%(num)s y todos los datos asociados al mismo.

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
es_AR: Ticket #%(num)s, comentario %(cnum)d

en: Ticket %(id)s does not exist.
es_AR: El ticket %(id)s no existe.

en: Ticket Comment Diff
es_AR: Diff de comentarios del ticket

en: Ticket Comment History
es_AR: Historial de comentarios del ticket

en: Ticket Diff
es_AR: Diff de ticket

en: Ticket History
es_AR: Historial del ticket

en: Ticket System
es_AR: Sistema de Tickets

en: Ticket Type
es_AR: Tipo de ticket

en: Ticket Types
es_AR: Tipos de ticket

en: Ticket URL: <%(link)s>
es_AR: URL del ticket: <%(link)s>

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
es_AR: El comentario para el ticket es demasiado largo (debe contener menos de %(num)s caracteres)

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
es_AR: La descripción del ticket es demasiado larga (debe contener menos de %(num)s caracteres)

en: Ticket updates
es_AR: Novedades en tickets

en: Tickets must contain a summary.
es_AR: Los tickets deben contener un sumario.

en: Tickets opened and closed
es_AR: Apertura y cierre de tickets

en: Time
es_AR: Hora

en: Time zone:
es_AR: Zona horaria:

en: Timeline
es_AR: Línea de tiempo

en: Timestamp:
es_AR: Cuando:

en: Title
es_AR: Título

en: To [%(rev)s]
es_AR: Hasta [%(rev)s]

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
es_AR: Para eso, puede %(create)s un ticket.

en: To:
es_AR: Para:

en: Today
es_AR: Hoy

en: Trac Error
es_AR: Error de Trac

en: Trac detected an internal error:
es_AR: Trac detectó un error interno:

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue
            tracking system emphasizing ease of use and low ceremony.
            It provides an integrated Wiki, an interface to version control
            systems, and a number of convenient ways to stay on top of events
            and changes within a project.
es_AR: Trac es un administrador web de proyectos de software y un sistema de
            seguimiento de tickets con énfasis en la facilidad de uso y poca burocracia.
            Provee un Wiki integrado, una interfaz a sistemas de control
            de versiones, y varias maneras de mantenerse al día con los
            eventos y cambios de los proyectos.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:]
            The complete text of the license can be found
            [2:online]
            as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
es_AR: Trac se distribuye bajo la licencia BSD modificada.[1:]
            El texto completo de la licencia puede encontrarse
            [2:online]
            asi como en el archivo [3:COPYING] incluído en la distribución.

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
es_AR: Trac: Administración integrada de proyectos y código fuente

en: TracGuide
es_AR: Guía de Trac

en: Try [1:downloading] the file instead.
es_AR: Pruebe [1:descargando] el archivo.

en: Type
es_AR: Tipo

en: Type:
es_AR: Tipo:

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
es_AR: No ha sido posible establecer una conexión con la base de datos en %(time)d segundos.

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
es_AR: No se ha podido ejecutar %(path)s: %(msg)s

en: Unable to send email due to identity crisis.
es_AR: No se pudo enviar email debido a una crisis de identidad.

en: Unified Diff
es_AR: Diff en formato unificado

en: Unknown action
es_AR: Acción desconocida

en: Unknown administration panel
es_AR: Panel de administración desconocido

en: Unknown log level %(level)s
es_AR: Nivel de registro desconocido %(level)s

en: Unknown log type %(type)s
es_AR: Tipo de registro desconocido %(type)s

en: Unknown preference panel
es_AR: Panel de preferencias desconocido

en: Unknown scheme "%(scheme)s"; database connection string must start with {scheme}:/
es_AR: Esquema "%(scheme)s"desconocido; la cadena de conexión a base de datos debe comenzar con {scheme}:/

en: Unmodified
es_AR: Sin modificaciones

en: Unparented attachment %(id)s
es_AR: Archivo adjunto sin padre %(id)s

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
es_AR: Tipo de base de datos "%(scheme)s" no soportado

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
es_AR: Sistema de control de versiones "%(name)s" no soportado: %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
es_AR: Sistema de control de versiones "%(name)s" no soportado: No se ha podido encontrar el componente apropiado. ¿Quizá no se ha activado el plugin correspondiente?

en: Up
es_AR: Arriba

en: Update
es_AR: Actualizar

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade
es_AR: Actualización realizada.
    
    Puede querer actualizar la documentación de Trac ahora ejecutando:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
es_AR: Subir un plugin empaquetado como un egg Python.

en: Upload failed
es_AR: Fallo al subir el archivo adjunto

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
es_AR: El archivo subido no es un archivo de código o egg Python

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
es_AR: Uso: trac-admin </ruta/al/entorno/del/proyecto> [orden [suborden] [opción ...]]

en: User
es_AR: usuario

en: Using the template:
es_AR: Usando la plantilla:

en: Value
es_AR: Valor

en: Version
es_AR: Versión

en: Version %(name)s already exists.
es_AR: La versión %(name)s ya existe.

en: Version %(name)s does not exist.
es_AR: La versión %(name)s no existe.

en: Version %(num)s
es_AR: Versión %(num)s

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
es_AR: No existe la versión %(num)s de la página "%(name)s"

en: Version %(version)s by %(author)s
es_AR: Versión %(version)s por %(author)s

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
es_AR: Versión %(version)s por %(author)s: %(comment)s

en: Version Control
es_AR: Control de versiones

en: Versions
es_AR: Versiones

en: View %(name)s
es_AR: Ver %(name)s

en: View %(path)s
es_AR: Ver %(path)s

en: View %(realm)s
es_AR: Ver %(realm)s

en: View Changeset
es_AR: Ver conjunto de cambios

en: View Directory
es_AR: Ver Directorio

en: View File
es_AR: Ver Archivo

en: View Latest Revision
es_AR: Ver revisión mas actual

en: View Latest Version
es_AR: Ver versión mas reciente

en: View Repository:
es_AR: Ver Repositorio:

en: View Revision Log
es_AR: Ver registro de revisiones

en: View Root Directory
es_AR: Ver Directorio Raíz

en: View Tickets
es_AR: Ver tickets

en: View WikiStart
es_AR: Ver WikiStart

en: View attachment
es_AR: Ver archivo adjunto

en: View changes
es_AR: Ver cambios

en: View changes...
es_AR: Ver cambios...

en: View changeset %(rev)s
es_AR: Ver conjunto de cambios %(rev)s

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
es_AR: Ver el conjunto de cambios [%(rev)s] restringido a %(path)s

en: View differences
es_AR: Ver diferencias

en: View file without annotations
es_AR: Ver archivos sin annotations

en: View latest version
es_AR: Ver versión mas reciente

en: View log starting at this revision
es_AR: Ver registro comenzando en esta revisión

en: View merge source
es_AR: Ver fuente de fusion

en: View milestone
es_AR: Ver hito

en: View parent page
es_AR: ver página padre

en: View removal changeset [%(rev)s]
es_AR: Ver conjunto de cambios de eliminación [%(rev)s]

en: View report
es_AR: Ver reporte

en: View repository %(repo)s
es_AR: Ver repositorio %(repo)s

en: View revision:
es_AR: Ver revisión:

en: View this version
es_AR: Ver esta versión

en: View ticket
es_AR: Ver ticket

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>
es_AR: Visite el sitio del proyecto de código abierto Trac en<br /><a href="http://trac.edgewall.org">http://trac.edgewall.org</a>

en: Visit:
es_AR: Visitar:

en: Warning:
es_AR: Advertencia:

en: Warning: the wiki-macros directory in the environment is non-empty, but Trac
    doesn't load plugins from there anymore. Please remove it by hand.
es_AR: Aviso: el directorio wiki-macros del entorno no está vacío, pero Trac
    ya no carga los plugins desde allí. Por favor, elimínelo a mano.

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
es_AR: Bienvenido a trac-admin %(version)s
    Consola interactive de administración de Trac.
    Copyright (c) %(year)s Edgewall Software
    
    Escriba:  '?' o 'help' para obtener ayuda sobre órdenes.

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
es_AR: De ser especificado, el número de reporte debería ser "%(num)s".

en: White space changes
es_AR: Cambios de espacios en blanco

en: Wiki History
es_AR: Historial del Wiki

en: Wiki changes
es_AR: Cambios en el wiki

en: Windows event log
es_AR: Registro de eventos de Windows

en: Yesterday
es_AR: Ayer

en: You appear to be using the PHP CGI binary. Trac requires the CLI version for syntax highlighting.
es_AR: Parece que está usando la biblioteca PHP CGI. Trac necesita la versión CLI para el resaltado de sintaxis.

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
es_AR: No ha ingresado al sistema. Puede %(do_so)s ahora.

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
es_AR: Puede %(search)s en la historia del repositorio para ver si esa ruta existió en algún momento y fué eliminada con posterioridad

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
es_AR: Puede eliminar todos los items de esta lista para esconder completamente este
                  campo de la interfaz de usuario.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
es_AR: También puede crear la misma página en un nivel mas alto en la jerarquía

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
es_AR: No posee los permisos necesarios para reemplazar el archivo adjunto %(name)s. Solo puede reemplazar sus propios archivos adjuntos. Para reemplazar archivos adjuntos de otros debe poseer el permiso ATTACHMENT_DELETE.

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
es_AR: Es posible que deba ejecutar "repository resync %(name)s".

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
es_AR: Es posible que deba ejecutar %(resync)s para sincronizar Trac con el repositorio.

en: You may load a previously created session by entering the
          corresponding session key below. This lets you share settings between
          multiple computers and web browsers.
es_AR: Puede cargar una sesión previamente creada introduciendo la
          clave de sesión correspondiente abajo. Esto le deja compartir la configuración entre
          multiple computadoras y browsers web.

en: You may use
                              [1:WikiFormatting] here.
es_AR: Puede usar
                              [1:WikiFormatting].

en: You may want to see the %(other_events)s from the Timeline or notify your Trac administrator about the error (detailed information was written to the log).
es_AR: Es posible que desee ver %(other_events)s en la Línea de tiempo o notificar a su administrador de Trac acerca del error (se ha grabado información detallada en el log).

en: You must provide a name for the milestone.
es_AR: Debe asignarle algún nombre al hito.

en: You must specify a log file
es_AR: Debe especificar un archivo de registro

en: You should %(create)s a ticket at the admin Trac to report
                        the issue.
es_AR: Debe %(create)s un ticket en el Trac admin para reportar
                        el problema.

en: You should also set up a post-commit hook on the repository to call %(cset_added)s for each committed changeset.
es_AR: Debe configurar también un hook post-commit en el repositorio para que ejecute %(cset_added)s para cada conjunto de cambios que se almacene en el mismo.

en: You should now run "repository resync %(name)s".
es_AR: Debe ejecutar ahora "repository resync %(name)s".

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
es_AR: Ahora debe ejecutar %(resync)s para sincronizar Trac con el repositorio.

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
es_AR: Es necesario que actualice su hook post-commit para llamar a %(cset_added)s con el nuevo nombre de repositorio.

en: Your changes have been saved in version %(version)s.
es_AR: Sus cambios han sido grabados en la versión %(version)s.

en: Your changes have been saved.
es_AR: Los cambios que realizó han sido grabados.

en: Your email or username:
es_AR: Su dirección de correo electrónico o nombre de usuario:

en: Your preferences have been saved.
es_AR: Se han grabado sus preferencias.

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
es_AR: Su flujo de trabajo intenta establecer una resolución pero no se ha definido ninguna (se trata de un problema de configuración, por favor póngase en contacto con el administrador de Trac).

en: Zip Archive
es_AR: Archivo Zip

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
es_AR: [%(section)s] %(entry)s: se esperaba un número de punto flotante, se encontró %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
es_AR: [%(section)s] %(entry)s: se esperaba un número entero, se encontró %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
es_AR: [%(section)s] %(entry)s: se esperaba alguno/a de (%(choices)s), se encontró %(value)s

en: [1:
                  Show at most
                  [2:]
                  revisions per page.
                ]
es_AR: [1:
                  Mostrar como máximo
                  [2:]
                  revisiones por página.
                ]

en: [1:
                  View log starting at
                  [2:]
                ]
                [3:
                  and back to
                  [4:]
                ]
es_AR: [1:
                  Ver log comenzando en
                  [2:]
                ]
                [3:
                  y hasta
                  [4:]
                ]

en: [1:%(duration)s late] (%(date)s)
es_AR: [1:%(duration)s atrasado] (%(date)s)

en: [1:%(time)s] %(title)s
                      by [2:%(author)s]
es_AR: [1:%(time)s] %(title)s
                      por [2:%(author)s]

en: [1:%(value)s] deleted
es_AR: eliminado [1:%(value)s]

en: [1:File "%(file)s",
                            line [2:%(line)s], in]
                            [3:%(function)s]
es_AR: [1:Archivo "%(file)s",
                            línea [2:%(line)s], en]
                            [3:%(function)s]

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
es_AR: [1:Vista previa HTML no disponible] debido a que ningún previsualizador ha sido capaz de manejarlo.

en: [1:If you save right away, you risk to revert those changes]
            (highlighted below as deletions).
es_AR: [1:Si decide grabar inmediatamente, corre el riesgo de deshacer esos cambios]
            (resaltados mas abajo como eliminaciones).

en: [1:Note:]
                This repository is defined in [2:[3:trac.ini]]
                and cannot be edited on this page.
es_AR: [1:Nota:]
                Este repositorio está definido en [2:[3:trac.ini]]
                y no puede modificarse en esta página.

en: [1:Note:]
            See [2:TracReports] for help on using and creating reports.
es_AR: [1:Nota:]
            Vea [2:TracReports] para obtener ayuda acerca del uso y la creación de reportes.

en: [1:Note:] See
            [2:TracChangeset]
            for help on using the diff feature.
es_AR: [1:Nota:] Vea
            [2:TracChangeset]
            para obtener ayuda en lo referente al uso de la característica diff.

en: [1:Note:] See
            [2:TracRoadmap] for help on using
            the roadmap.
es_AR: [1:Nota:] Vea
            [2:TracRoadmap] para obtener
            ayuda acerca de cómo usar la hoja de ruta.

en: [1:Note:] See
            [2:TracTickets] for help on using
            tickets.
es_AR: [1:Nota:] Vea
            [2:TracTickets] para obtener ayuda
            acerca de cómo usar tickets.

en: [1:Note:] See
          [2:TracRoadmap] for help on using
          the roadmap.
es_AR: [1:Nota:] Vea
          [2:TracRoadmap] para obtener ayuda
          acerca de cómo usar el mapa de ruta.

en: [1:Note:] See [2:TracBrowser]
            for help on using the repository browser.
es_AR: [1:Nota:] Vea [2:TracBrowser]
            para obtener ayuda acerca de cómo usar el browser de repositorios.

en: [1:Note:] See [2:TracChangeset]
              for help on using the changeset viewer.
es_AR: [1:Nota:] Vea [2:TracChangeset]
              para obtener ayuda acerca de cómo usar el visor de conjuntos de cambios.

en: [1:Note:] See [2:TracQuery]
            for help on using queries.
es_AR: [1:Nota:] Vea [2:TracQuery]
            para mas información relacionada con el uso de consultas.

en: [1:Note:] See [2:TracRevisionLog]
            for help on using the revision log.
es_AR: [1:Nota:] vea [2:TracRevisionLog]
            para obtener ayuda acerca de cómo usar el histórico de revisiones.

en: [1:Note:] See [2:TracSearch]
            for help on searching.
es_AR: [1:Nota:] Vea [2:TracSearch]
            para obtener ayuda acerca de la característica de búsqueda.

en: [1:Note:] See [2:TracTimeline]
            for information about the timeline view.
es_AR: [1:Nota:] Vea [2:TracTimeline]
            para obtener información sobre la vista de línea de tiempo.

en: [1:Note:] See [2:WikiFormatting] and
            [3:TracWiki] for help on editing wiki content.
es_AR: [1:Nota:] Vea [2:WikiFormatting] y
            [3:TracWiki] para obtener ayuda acerca de la edición de contenido wiki.

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            and [4:[5:] days back][6:]
            [7:done by [8:]]
es_AR: [1:Ver cambios de [2:]] [3:]
            y [4:[5:] días atras][6:]
            [7:hechos por [8:]]

en: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              added
es_AR: [1:[2:%(name)s]][3:<200b>]
              agregado

en: [1:[2:]
                 Show]
          [3:[4:]
                 lines around each change]
es_AR: [1:[2:]
                 Mostrar]
          [3:[4:]
                 líneas de contexto en cada cambio]

en: [1:between]
                                [2:]
                                [3:and]
                                [4:]
es_AR: [1:entre]
                                [2:]
                                [3:y]
                                [4:]

en: added
es_AR: agregado

en: anonymous
es_AR: anónimo

en: as %(resolution)s
es_AR: como %(resolution)s

en: as %(status)s
es_AR: como %(status)s

en: at [1:Initial Version]
es_AR: en [1:Versión Inicial]

en: at [1:Version %(version)s]
es_AR: en la [1:Versión %(version)s]

en: at revision:
es_AR: en revisión:

en: begins with
es_AR: empieza con

en: blocked
es_AR: bloqueado

en: blocked:
es_AR: bloqueado:

en: change
es_AR: cambio

en: changed from %(old)s to %(new)s
es_AR: cambiado de %(old)s a %(new)s

en: changed from [1:%(old)s] to [2:%(new)s]
es_AR: cambiado de [1:%(old)s] a [2:%(new)s]

en: contains
es_AR: contiene

en: copied
es_AR: copiado

en: copied from [1:%(path)s]:
es_AR: copiado desde [1:%(path)s]:

en: currently edited
es_AR: actualmente modificándose

en: deleted
es_AR: eliminado

en: deleted file %(deleted)s
es_AR: archivo eliminado %(deleted)s

en: descending
es_AR: descendente

en: directory
es_AR: directorio

en: do so
es_AR: hacerlo

en: doesn't contain
es_AR: no contiene

en: eligible
es_AR: candidato

en: ends with
es_AR: termina con

en: field %(name)s must be set
es_AR: el campo %(name)s debe estar activo

en: file
es_AR: archivo

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
es_AR: hotcopy no ha podido sobreescribir '%(dest)s' ya existente

en: id can't be set for a new ticket request.
es_AR: No se puede asignar un identificador al nuevo ticket.

en: in reply to:
es_AR: en respuesta a:

en: initial
es_AR: inicial

en: inline
es_AR: en la misma línea

en: installation documentation
es_AR: documentación de instalación

en: is
es_AR: es

en: is not
es_AR: no es

en: latest
es_AR: más actual

en: logged in as %(user)s
es_AR: identificado como %(user)s

en: marked as non-inheritable:
es_AR: marcado como non-inheritable

en: merged
es_AR: fusionado

en: merged on the directory itself but not below
es_AR: fusionado en el diectorio pero no debajo del mismo

en: merged:
es_AR: fusionado:

en: modified
es_AR: modificado

en: modified (%(diff)s)
es_AR: modificado (%(diff)s)

en: moved
es_AR: movido

en: mysqldump failed: %(msg)s
es_AR: Ha fallado mysqldump: %(msg)s

en: new file %(new)s
es_AR: nuevo archivo %(new)s

en: next
es_AR: siguiente

en: no permission to view this wiki page
es_AR: sin permisos para ver esta página wiki

en: or
es_AR: o

en: other kinds of events
es_AR: otros tipos de evento

en: path
es_AR: ruta

en: pg_dump failed: %(msg)s
es_AR: Ha fallado pg_dump: %(msg)s

en: previous
es_AR: anterior

en: python powered
es_AR: Hecho con Python

en: removed
es_AR: eliminado/a

en: search
es_AR: buscar

en: set
es_AR: activo

en: set to %(value)s
es_AR: cambio de valor a %(value)s

en: set to [1:%(value)s]
es_AR: establecido a [1:%(value)s]

en: side by side
es_AR: lado a lado

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
es_AR: falló svn blame en %(path)s: %(error)s

en: this hunk was shorter than expected
es_AR: este fragmento del parche es mas corto de lo que se esperaba

en: ticket status
es_AR: estado del ticket

en: to %(owner)s
es_AR: a %(owner)s

en: to %(owner)s
es_AR: a %(owner)s

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
es_AR: trac-admin - La consola de administración de Trac %(version)s

en: un-blocked:
es_AR: desbloqueado:

en: unmarked as non-inheritable:
es_AR: desmarcado como non-inheritable

en: unset
es_AR: inactivo

en: view diffs
es_AR: ver diffs

en: yes
es_AR: sí

en: – Attachment
es_AR: – Archivo adjunto

en: – Attachments
es_AR: – Archivos adjuntos

en: — The Trac User and Administration Guide
es_AR: — La Guía de Trac para administradores y usuarios
